Tajemnicze dziury w dnie Atlantyku: naukowcy mają zagwozdkę - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Tajemnicze dziury w dnie Atlantyku: naukowcy mają zagwozdkę

Tajemnicze dziury w dnie Atlantyku: naukowcy mają zagwozdkę

Poznaj tajemnicze obiekty na dnie Atlantyku, które wprawiły w osłupienie naukowców. Opisujemy niezwykłe otwory w dnie oceanu.

Powszechnie wiadomo, że głębiny oceany kryją jeszcze mnóstwo tajemnic a lepiej od nich znamy chociażby powierzchnię Księżyca. Niedawno na dnie Atlantyku odkryto kolejną zagadkową formację, która wprawiła w zdumienie naukowców.

Dziury w całym (Atlantyku)

23 lipca na dnie Atlantyku, nieopodal należących do Portugalii Azorów, naukowcy z Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA) odkryli niewielkie otwory w piaszczystym dnie, na głębokości 3 km. Dwa tygodnie później, 300 mil dalej odkryto kolejne dziury, dokładnie tego samego typu. Naukowcy z NOAA w okresie od maja do sierpnia uczestniczyli w ekspedycji zwanej „Podróżą na grzbiet 2022” (Voyage to the Ridge). Miała ona na celu zbadanie tych dotąd mało znanych obszarów dna Atlantyku. Na pokładzie okrętu badawczego „Okeanos Explorer” badają korale i kolonie gąbek na grzbietach wulkanicznych – odkrycie tajemniczych otworów miało miejsce przypadkiem.

Otwory wykopało „coś”?

Na tego typu niezwykłe dziury naukowcy natknęli się nie po raz pierwszy. Rzeczniczka NOAA Emily Crum powiedziała gazecie „New York Times”, że w 2004 roku po raz pierwszy uwieczniono to niezwykłe zjawisko na nagraniu. Na oficjalnym koncie NOAA na Twitterze czytamy, że „pochodzenie tych dziur zaskoczyło naukowców” i że „wyglądają na dzieło rąk ludzkich, jednak niewielkie kupki osadów wokół nich sugerują, że zostały one wykopane przez… coś”.

Jak dodał w rozmowie z „NYT” biolog Michael Vecchione, naukowcy tak naprawdę nie mają pojęcia, w jaki sposób powstały te zjawiska:

„Dzieje się tam coś ważnego i nie wiemy, co to jest. To kolejny dowód na to, że wciąż istnieje mnóstwo tajemnic”.

Skąd te dziury?

Naukowcy próbują obecnie dociec, w jaki sposób powstały te otwory a hipotezy wahają się od tej zakładającej wykonanie przez człowieka po przypisującej ich autorstwo nieznanym gatunkom zwierząt. Możliwe też, że otwory powstały na skutek wycieku gazu przez piasek na dnie. Michael Vecchione w pracy z 2022 roku zawarł hipotezę, że otwory powstały w wyniku wykopania ich z góry lub od spodu, co sugeruje że cokolwiek je stworzyło, mogło się zagrzebać i korzystać z dziur do oddychania. Nie ma jednak żadnych dowodów, które pozwoliłyby ze stuprocentową pewnością określić, jak powstały. Proces rozwikłania tej zagadki może potrwać jeszcze wiele lat i nie wiadomo, czy w ogóle do tego dojdzie.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Sprawdź też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >