Jak zrobić ładne zdjęcie Księżyca telefonem? [Przekonaj się, że to możliwe] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak zrobić ładne zdjęcie Księżyca telefonem? [Przekonaj się, że to możliwe]

Jak zrobić ładne zdjęcie Księżyca telefonem? [Przekonaj się, że to możliwe]

Dowiedz się, w jaki sposób wykonać ostre i wyraźne zdjęcie Księżyca za pomocą zwykłego smartfona. Przedstawiamy sprytne rozwiązania dla każdego.

Jednymi z najpiękniejszych zdjęć są te wykonane w naturze. Wielką popularnością wśród fotografów na całym świecie cieszy się jedyny naturalny satelita Ziemi. Fotografia superksiężyca lub ogromnego Księżyca w pełni nie tylko doskonale wygląda, ale też może być dowodem kunsztu fotografa. Co prawda wykonanie ładnego zdjęcia satelity za pomocą dobrego aparatu i porządnego obiektywu nie powinno sprawiać większych trudności, jednak kiedy do dyspozycji mamy tylko aparat w naszym telefonie, to sprawa robi się już znacznie bardziej skomplikowana. Na szczęście są sposoby, by sfotografować Księżyc również smartfonem. Dowiedz się, jakie.

Jak zrobić zdjęcie Księżyca telefonem

Aparat w telefonie od „prawdziwego” aparatu różni się nie tylko wielkością matrycy i optyki, ale też tym, że znacznie trudniej i dłużej zmienia się jego ustawienia tak, by dopasować się do panujących warunków oświetleniowych. Co prawda niektóre urządzenia mają nawet specjalne tryby fotograficzne, również do uwieczniania Srebrnego Globu, jednak w rzeczywistych warunkach efekty ich pracy mogą być rozczarowujące. Jeśli więc planujesz udać się na fotografowanie Księżyca ze swoim smartfonem, musisz przygotować się odpowiednio wcześniej. Musisz też zdawać sobie sprawę, że choćbyś nie wiem jak się starał, zdjęcie z telefonu nie osiągnie takiej jakości jak to uzyskane dzięki aparatowi fotograficznemu, zwłaszcza z wymienną optyką. Mając to na względzie, postaraj się pamiętać o kilku ważnych zasadach:

Złap Księżyc odpowiednio wcześnie

Najlepiej fotografować Księżyc aparatem wtedy, kiedy jeszcze jest relatywnie dużo światła słonecznego, czyli kiedy Srebrny Glob jest nisko na niebie. Wszystko dlatego, że aparat smartfona nie radzi sobie najlepiej z jasnymi obiektami i gubi szczegóły. Lepiej działa wówczas, kiedy z zewnątrz do matrycy dociera więcej światła i ogólnie; jest jaśniej.

Zapomnij o zoomie

Wiadomo, że na fotografii zrobionej smartfonem znajdujący się daleko obiekt w praktyce będzie wyglądał jak kropka na tle krajobrazu. Jednak mimo to nie warto stosować dostępnego w telefonie cyfrowego zoomu – zrobione w ten sposób zdjęcie będzie fatalnej jakości i niewiele na nim zobaczysz. Najlepiej wyczekać dnia, kiedy pojawi się superksiężyc albo warunki atmosferyczne sprawią, że satelita będzie lepiej widoczny.

Sam ustaw parametry

Automatyka w smartfonie – choć cały czas rozwijana – wciąż pozostaje daleko w tyle za techniką w aparatach fotograficznych i prędko się to nie zmieni. Przy fotografowaniu tak wymagających obiektów jak Srebrny Glob nie ma sensu się na nią zdawać, gdyż najprawdopodobniej zawiedzie. Zamiast tego postaraj się wejść w menu aparatu w telefonie i dopasować do panujących warunków takie parametry jak czułość ISO (maksymalnie „niska” liczba, która pozwoli jednocześnie uniknąć zbyt dużego „ziarna”), czas otwarcia migawki i otwór przysłony (określony symbolem „f” – w tym przypadku im mniejsza liczba, tym lepiej).

Nie fotografuj z ręki

Choć brzmi to dziwnie w przypadku robienia zdjęć smartfonem, to im mniej drgań, tym większa szansa na udaną fotografię. Ma to szczególne znaczenie w tym przypadku, gdy fotografując w zapadających ciemnościach musisz maksymalnie zwiększyć otwór przysłony i jednocześnie wydłużyć czas otwarcia migawki, żeby wyłapać szczegóły na Księżycu. Dlatego też do ustawienia odpowiedniej kompozycji z Księżycem w roli głównej najlepiej wykorzystać niewielkie statywy dedykowane urządzeniom przenośnym, ewentualnie postarać się ustawić smartfon nieruchomo na płaskiej powierzchni tak, żeby pozostał nieruchomo nawet do kilku sekund, w trakcie których będzie wykonywał zdjęcie. Również samo dotknięcie przycisku wyzwalania migawki na ekranie telefonu może spowodować poruszenie, więc dobrym pomysłem będzie wcześniejsze ustawienie czasu samowyzwalacza. Wówczas po ustawieniu ostrości na Księżycu i dotknięciu ikony migawki urządzenie będzie miało trochę czasu na ustabilizowanie się, zanim wykona zdjęcie.

Może Cię zainteresować:

Zobacz więcej >