Ta zupa idealnie sprawdza się w upały. Przepis na chłodnik litewski

2 min. czytania
23.06.2024 12:03
Zareaguj Reakcja
Lato daje się we znaki częstymi upałami. Staramy się robić wszystko, by jak najlepiej się ochłodzić. W szczególności sięgamy po zimne napoje. Warto jednak przygotować obiad, który również idealnie sprawdzi się w gorące dni. Przedstawiamy przepis na pyszny chłodnik litewski z botwinki.
|
fot. Przepis na chłodnik, wikimedia/Dmitry Dzema/CC BY-SA 4.0

Upały często potrafią być nie do zniesienia. Na ratunek przychodzą wtedy napoje z lodem, wachlarze, wiatraki czy klimatyzacja. Problem pojawia się jednak, gdy poczujemy głód. W trakcie upału nie zawsze mamy ochotę na gorący obiad. Dlatego też warto skierować swoje oczy w stronę chłodnika. Ta zupa świetnie ochłodzi, a przepis jest na tyle prosty, że nie spocimy się stojąc wśród parujących garnków.

Zupa, która chłodzi w gorące dni

Chłodnik to nic innego, jak zupa podawana na zimno. Powszechnie serwuje się ją w temperaturze poniżej pokojowej. Natomiast według kulinarnych ekspertów, powinna ona być schłodzona poniżej 14 stopni Celsjusza. Najczęściej przygotowuje się ją z poszatkowanych warzyw. Zdarzają się także wersje przyrządzone z owoców.

Wiele kuchni narodowych posiada w swoim menu chłodniki. Przykładowo we Francji podaje się vichyssoise, przygotowywane z białych części pora. W Hiszpanii popularne jest natomiast gazpacho, które robi się z pomidorów. Z kolei w Bułgarii je się tarator, czyli zupę z ogórków. W Polsce zaś króluje chłodnik litewski. To właśnie na tę zupę prezentujemy przepis.

Zobacz także: Sezonowy deser dla łasuchów. Przepis na wyśmienite ciasto

Przepis na chłodnik litewski – lista składników

Do przygotowania pysznego chłodnika litewskiego potrzebujemy:

  • 2 pęczki botwinki;
  • 500 ml bulionu warzywnego;
  • 400 ml kefiru;
  • 200 ml jogurtu naturalnego;
  • 1/2 pęczka koperku;
  • 1/2 pęczka szczypiorku;
  • 2 ogórki gruntowe;
  • Sok z cytryny lub trochę szczawiu;
  • Pieprz;
  • Sól.

Chłodnik litewski – sposób przygotowania

  • Umyć botwinkę, a następnie posiekać buraczki, łodygi oraz liście. 
  • Buraki i łodygi dodać do zagotowanego bulionu i gotować pod przykryciem do miękkości warzyw. 
  • Później dodać liście i gotować krótką chwilę. W następnej kolejności ostudzić wywar. 
  • Dodać kefir, jogurt naturalny i wymieszać. Następnie dodać także posiekany koperek i szczypiorek oraz pokrojonego w kostkę ogórka. 
  • Doprawić według uznania pieprzem i solą oraz sokiem z cytryny (lub szczawiem). Na koniec odstawić chłodnik do lodówki, by się schłodził. 
  • Zupę podawać z ulubionymi dodatkami, np. z jajkiem ugotowanym na twardo, ziemniakami czy szyjkami rakowymi. Smacznego. 

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!