Magawa – odznaczony szczur, który pomagał neutralizować miny w Kambodży – po latach owocnej pracy przechodzi na emeryturę. Poczytaj o dokonaniach zwierzęcia.
Po pięciu latach bohaterskiej służby polegającej na wywąchiwaniu min lądowych pracujący w Kambodży szczur Magawa przechodzi na zasłużoną emeryturę.
Najdzielniejszy szczur
Szczur afrykański został wytrenowany i podczas pracy był nadzorowany przez belgijską organizację nonprofit, APOPO. Zwierzę nauczono odnajdywać miny i sygnalizować ich miejsce położenia swojemu opiekunowi tak, by można je było bezpiecznie usunąć. W zeszłym roku Magawa w 2020 roku zdobył brytyjską nagrodę za dzielność przyznawaną zwierzętom – ta odznaka dotąd była zarezerwowana dla psów.
„Choć wciąż cieszy się dobrym zdrowiem, osiągnął już wiek emerytalny i zaczyna już działać coraz wolniej. Już czas [by odpoczął – red.]” – poinformowała APOPO.
Magawa dzięki swojej pracy wyczyścił łącznie ponad 141 tysięcy m² terenu – równowartość 20 boisk futbolowych. Wywąchał łącznie 71 min oraz 38 niewybuchów – wynika z danych organizacji.
Szczury kontra miny
Podczas gdy wiele gryzoni można wytrenować tak, by wykrywały zapachy i wykonywały powtarzalne zadania w zamian za nagrodę w postaci przysmaków, APOPO uznało że najlepiej w wykrywaniu min sprawdzą się szczury afrykańskie. Dzięki swoim rozmiarom te zwierzęta mogą przejść po polu minowym bez inicjowania wybuchu. W dodatku działają szybciej niż ludzie. Szczury tego gatunku żyją też do 8 lat.
Magawa to jeden z wielu szczurów wyhodowanych w celu oczyszczania pól minowych. Przyszedł na świat w Tanzanii, w 2014 roku. W 2016 przetransportowano go do Kambodży, do miasta Siem Reap (słynącego ze świątyni Angkor Wat). Tam szczur rozpoczął swoją pracę.
Sprawdź też:
Emerytura bohatera
„Na emeryturze Magawa będzie mieszkał w tej samej klatce co do tej pory i jego dzień nie będzie specjalnie różnić się od dotychczasowych, z jednym wyjątkiem; nie będzie już musiał spacerować po polu minowym” – powiedziała rzeczniczka APOPO Lily Shallom.
Zwierzę będzie karmione tym samym pożywieniem, codziennie będzie się bawić i ćwiczyć, a stan jego zdrowia cały czas będzie sprawdzany. Na 20-30 minut w ciągu dnia Magawa będzie wypuszczany do większej klatki, w której znajduje się pudełko z piaskiem i koło, w którym może się wybiegać. Szczur odżywia się głównie świeżymi owocami i warzywami, z dodatkiem suszonej ryby oraz importowanych witamin i błonnika.
Miny groźne na całym świecie
Podobne do tego w Kambodży programy APOPO prowadzi w Angoli, Zimbabwe i Mozambiku – gdzie wciąż spoczywają miliony min pozostałych po prowadzonych w tych państwach wojnach. Miny i niewybuchy wciąż stanowią zagrożenie dla ponad 60 mln ludzi w 59 krajach. W 2018 roku tego typu śmiercionośne urządzenia zabiły lub raniły ponad 6897 osób – alarmuje APOPO.
Dodaj komentarz