Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię w sprawie jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson. Pierwsze dawki preparatu mogą trafić do Polski pod koniec kwietnia lub w maju.
Europejska Agencja Leków wydała dziś opinię w sprawie szczepionki Janssen-Cilag International N.V (belgijski oddział Johnson & Johnson). Przyspieszona ocena preparatu przez EMA rozpoczęła się 1 grudnia 2020 roku, a od 16 lutego trwały prace nad wydaniem warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na unijny rynek. Po wydaniu decyzji o autoryzacji preparatu Johnson & Johnson przez Europejską Agencję Leków i formalnym zatwierdzeniu przez Komisję Europejską jest to czwarta szczepionka na koronawirusa dozwolona w krajach Unii Europejskiej.
25 lutego szczepionka Johnson & Johnson przeciw COVID-19 została zaaprobowana przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) i jest już używana w Stanach Zjednoczonych.
Dotychczas dopuszczone szczepionki na koronawirusa w Unii Europejskiej
- Comirnaty firm Pfizer i BioNTech – autoryzowana przez EMA i zatwierdzona przez Komisję Europejską 21 grudnia 2020 r.
- COVID-19 Vaccine Moderna – 6 stycznia 2021 r.
- COVID-19 Vaccine AstraZeneca – 29 stycznia 2021 r.
Nad jakimi preparatami przeciw COVID-19 pracuje jeszcze EMA
EMA bada obecnie trzy szczepionki przeciw COVID-19:
- CvnCoV firmy CureVac – przyspieszona ocena przez EMA rozpoczęła się 12 lutego 2021 r.
- NVX-CoV2373 firmy Novavax – przyspieszona ocena przez EMA rozpoczęła się 3 lutego 2021 r.
- Sputnik V (Gam-COVID-Vac) opracowana przez Rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii Gamaleya – przyspieszona ocena przez EMA rozpoczęła się 4 marca 2021 r.
Szczepionka na koronawirusa Janssen-Cilag (Johnson&Johnson)
Preparat Johnson & Johnson różni się od dotychczas używanych w Unii Europejskiej przede wszystkim tym, że wymaga podania tylko jednej dawki. Łatwiej też się go przechowuje, bo wystarczy do tego zwykła lodówka. Preparat Johnson & Johnson – podobnie jak dopuszczony do stosowania w Unii Europejskiej produkt AstraZeneca – jest szczepionką wektorową. Podobnie jak trzy wcześniej dopuszczone preparaty zapobiega ciężkiemu przebiegowi COVID-19. Z badań wynika, że jej skuteczność wynosi 85 procent po czterech tygodniach od podania, a z czasem ten wskaźnik jeszcze wzrasta. Bruksela na razie zamówiła 200 milionów dawek preparatu Janssen-Cilag (Johnson & Johnson), pierwsze dostawy mają ruszyć w kwietniu, a w całym drugim kwartale do krajów Unii Europejskiej ma trafić 55 milionów dawek.
Przeczytaj też:
Koronawirus: Preparat Johnson & Johnson z aprobatą FDA
Preparat na COVID-19 w jednej dawce: Johnson&Johnson
Szczepionki przeciw COVID-19. Które mogą być dopuszczone w Europie?
Koronawirus: Za połowę zakażeń w Nowym Jorku odpowiadają dwa warianty