Szczepionka Moderny dopuszczona w Unii Europejskiej - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Szczepionka Moderny dopuszczona w Unii Europejskiej

Szczepionka Moderny dopuszczona w Unii Europejskiej

Europejska Agencja Leków wydała pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna.

Europejska Agencja Leków (EMA) podała, że badania kliniczne wykazały, iż szczepionka Moderny jest skuteczna w zapobieganiu COVID 19 u osób w wieku od 18 lat. Szczepionka Moderny wykazała 94,5-procentową skuteczność w trzeciej fazie badań klinicznych.

– Ta szczepionka zapewnia nam kolejne narzędzie do przezwyciężenia obecnego stanu zagrożenia – powiedziała Emer Cooke, dyrektor wykonawcza EMA.

Preparat Moderny podaje się w dwóch dawkach – drugą dawkę w 28 dni po pierwszej. Według badań klinicznych preparat ma 90,9 proc. skuteczności u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19, w tym z przewlekłą chorobą płuc, chorobami serca, chorobami wątroby, cukrzycą, otyłością lub zakażeniem wirusem HIV.

Szczepionka Moderny a Pizer-BioNTech

Szczepionka Moderny wymaga mniej restrykcyjnego przechowywania niż preparat Pizer-BioNTech. Po rozmrożeniu można ją przechowywać przez 30 dni, podczas gdy preparat Pfizera może być przechowywany po rozmrożeniu w lodówce przez pięć dni. Poza tym jedna ampułka preparatu Moderny zawiera aż dziesięć dawek, natomiast Pizer-BioNTech – 5 dawek według charakterystyki produktu leczniczego, ale dopuszczono wykorzystywanie szóstej dawki z ampułki.

Zarówno Moderna, jak i Pfizer wykorzystały do produkcji swoich szczepionek technologię opartą na mRNA. Matrycowy RNA , czyli mRNA albo messenger RNA, zawiera informację o kolejności aminokwasów w białkach wirusa i instrukcje genetyczne do tworzenia jego białek w komórkach.

Szczepionka tego typu zawiera jedynie odcinek mRNA wirusa kodujący białko, przeciw któremu organizm człowieka wytwarza odpowiedź immunologiczną. Zmusza zatem organizm do produkcji przeciwciał, mimo że nie został on zakażony wirusem.

Efekty uboczne

Efekty uboczne zaobserwowane po użyciu szczepionki Moderny na COVID-19 – podobnie jak w wypadku preparatu Pizer-BioNTech – były łagodne i krótkotrwałe. Po pierwszej dawce preparatu najczęstszym skutkiem ubocznym, obserwowanym u 2,7 proc. zaszczepionych, był ból w miejscu wykonania zastrzyku. Po drugiej dawce 9,7 proc. zaszczepionych osób odczuwało zmęczenie, 8,9 proc. – ból mięśni, 5,2 proc. – ból stawów, a 4,5 proc. – ból głowy. Żaden z tych objawów nie budził znaczących obaw dotyczących bezpieczeństwa.

Szczepionkę Moderny podaje się w dwóch dawkach – drugą w 28 dni po pierwszej.
Preparat Moderny podaje się w dwóch dawkach – drugą w 28 dni po pierwszej. Fot. Flickr

Na początku grudnia firma Moderna rozpoczęła testowanie swojej szczepionki na nastolatkach w wieku od 12 do 17 lat, żeby można ją było podać uczniom przed rokiem szkolnym 2021/2022.

EMA podała, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki Moderny będą nadal monitorowane w miarę jej stosowania w całej UE.

Teraz formalne warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej musi jeszcze wydać Komisja Europejska.

– Dobre wiadomości, jeśli chodzi o nasze starania, by dostarczyć Europejczykom więcej szczepionek przeciwko koronawirusowi. Europejska Agencja Leków uznała szczepionkę Moderny za bezpieczną i skuteczną – napisała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen. -Pracujemy na pełnych obrotach, aby ją zatwierdzić i udostępnić w UE.

Zobacz więcej >