Szczepienia obowiązkowe dla większości pracowników we Włoszech - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Szczepienia obowiązkowe dla większości pracowników we Włoszech

Szczepienia obowiązkowe dla większości pracowników we Włoszech

Władze Włoch rozszerzają obowiązek posiadania certyfikatu COVID na większość pracowników zatrudnionych zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. To pierwszy kraj w Europie, który tak szeroko wymaga świadectw szczepień przeciwko koronawirusowi.

Nowe wymagania od połowy października

Od połowy października obowiązek posiadania certfikatu COVID, który ma już zastosowanie do niektórych niezbędnych pracowników, rozszerzy się na każdego, kto pracuje m.in. w fabrykach, urzędach publicznych, sklepach, restauracjach. Obejmie on 23 miliony ludzi.

Zgodnie z nowymi wymaganiami pracownicy będą musieli wykazać, że otrzymali co najmniej pierwszą dawkę szczepienia lub niedawno wyzdrowieli z COVID-19 albo co dwa dni wykonywać wymaz na obecność wirusa. Osoby, u których wynik testu będzie pozytywny, będą musiały pozostać w domu na zwolnieniu lekarskim. Pracodawcy będą odpowiedzialni za sprawdzanie zaświadczeń, a pracownicy, którzy nie spełnią wymagań dotyczących przepustki zdrowotnej, mogą zostać zawieszeni w pracy i ukarani grzywną w wysokości do 1500 euro.

Na początku tego roku Włochy były pierwszym krajem w Europie, który wprowadził obowiązek szczepień dla pracowników służby zdrowia. Od zeszłego tygodnia objął on wszystkich pracujących w szpitalach, domach opieki lub szkolach, wszystkich studentów i wszystkich dorosłych, którzy wchodzą do budynków szkolnych.

Po tym, jak rząd wprowadził obowiązkowe świadectwa zdrowia dla nauczycieli w okresie letnim, odsetek zaszczepionych znacznie wzrósł. We Włoszech, aby wejść do kin, teatrów i muzeów, zjeść obiad w restauracjach lub podróżować szybkimi pociągami lub samolotami, wymagane są świadectwa szczepienia, wykazujące odporność po chorobie lub niedawny negatywny test.

Cel: pełne zaszczepienie 80 proc. kwalifikujących się do szczepienia do końca września

Włoscy urzędnicy zdrowotni postawili sobie za cel pełne zaszczepienie 80 proc. kwalifikującej się populacji do końca września. Naukowcy różnią się co do tego, czy ten odsetek będzie wystarczająco wysoki, aby sprostać wysoce zaraźliwemu wariantowi wirusa Delta, który obecnie dominuje we Włoszech.

Prawie 75 proc. Włochów w wieku 12 lat i starszych otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki, a co najmniej 65 proc. jest w pełni zaszczepionych. Jednak wciąż 3 miliony osób po 50. roku życia nie jest jeszcze chronionych, co może podważyć skuteczność kampanii szczepień w miarę zbliżania się jesieni.

Premier Włoch Mario Draghi powiedział na początku tego miesiąca, że rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla wszystkich kwalifikujących się do nich.

Obowiązkowe szczepienia we Francji i USA

W środę Francja wprowadziła obowiązkowe szczepienia dla prawie trzech milionów podstawowych pracowników, a 3 tys. osób zatrudnionych we francuskiej służbie zdrowia zostało zawieszonych w pracy za niespełnienie wymogów dotyczących szczepień.

W Stanach Zjednoczonych, po tym, jak Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała pierwszą pełną zgodę na szczepionkę przeciwko koronawirusowi ( Pfizer-BioNTech) dla osób w wieku 16 lat i starszych, wiele agencji publicznych i prywatnych pracodawców wprowadziło obowiązek szczepień.

Przeczytaj też:

Autor:

Zobacz więcej >