Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram i zmiana zasad (aktualizacja 5.03) - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram i zmiana zasad (aktualizacja 5.03)

Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram i zmiana zasad (aktualizacja 5.03)

W marcu mają się zacząć szczepienia na koronawirusa osób przewlekle chorych, 69-latków i służb mundurowych. Drugie dawki szczepionek będą podawane w najpóźniejszym zalecanym terminie, a ozdrowieńcy mają być szczepieni pół roku po infekcji. Nowe zasady będą obowiązywały tych, którzy dopiero będą zapisywać się na szczepienia i nie dotyczą osób, które już mają skierowania.

Rząd w czwartek ogłosił nowy harmonogram i nowe zasady szczepień. Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, zapowiedział m.in., że wydłużony zostanie odstęp między pierwszą a drugą dawką szczepionki, natomiast ozdrowieńcy mieli być szczepieni tylko jedną dawką po 6 miesiącach od dnia uzyskania wyniku testu potwierdzającego zakażenie. Zapowiedziane zmiany wywołały dezorientację, zwłaszcza osób, które już są zapisane na szczepienie. W piątek w programie TVN24 minister Dworczyk wyjaśnił powstałe wątpliwości.

Osoby, które mają już skierowania, będą szczepione na starych zasadach

Minister Dworczyk zapewnił, że wszyscy, którzy mają już wystawione skierowania, czyli wszyscy seniorzy 70+, wszystkie osoby z grupy 0 czy inne osoby, które mają już wystawione skierowania – są szczepieni na startych zasadach.

Dopytywany, czy w związku z tym osoby zapisane na szczepienia nie muszą się martwić, że dotkną ich zmiany, odpowiedział, że absolutnie nie.

– Nic się tutaj nie zmienia i to nie tylko w przypadku osób, które już przyjęły pierwszą dawkę i mają umówiony swój termin, ale nawet tych, które nie mają umówionego terminu, ale mają już wystawione skierowanie – oświadczył minister Dworczyk. Podkreślił, że nowe zasady będą obowiązywały osoby, które będą się dopiero zapisywać na szczepienia.

Nie podjęto jeszcze decyzji co do szczepienia ozdrowieńców tylko jedną dawką

W piątek w TVN24 minister Dworczyk powiedział także, że wprawdzie Rada Medyczna rekomendowała szczepienie ozdrowieńców tylko jedną dawką, jednak rząd na razie wstrzymał się z decyzją. Wpłynęła, jak mówił minister Dworczyk, dodatkowa opinia rady waksynologicznej przy ministrze zdrowia, więc postanowiono jeszcze przeanalizować ten problem, czekając na dodatkowe wyniki badań.

Harmonogram szczepień na koronawirusa w marcu

  • 7 marca – zakończenie szczepień nauczycieli;
  • 8 marca – rozpoczęcie dodatkowych szczepień z grupy 0;
  • 10 marca – otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle;
  • 15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle;
  • 22 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat;
  • 29 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych.

Szczepienia osób przewlekle chorych

Ponieważ wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób przewlekle chorych, 15 marca ruszą szczepienia dla tej grupy pacjentów. Pacjenci z chorobami współistniejącymi mają obniżoną odporność, a występujące u nich problemy zdrowotne to większe ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań wywołanych koronawirusem.

W celu sprawnego przeprowadzenia szczepień również wśród osób przewlekle chorych będzie obowiązywała kolejność szczepień. Na początku szczepienia będą mogli przyjąć:

  • pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
  • osoby z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
  • pacjenci po przeszczepieniach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne;
  • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Skierowania na szczepienia dla tej grupy wystawione będą automatycznie. Pacjenci dializowani będą mogli się zaszczepić w swojej stacji dializ, osoby hospitalizowane – w szpitalach, w których są leczone. Uprawnieni będą mogli także skorzystać ze szczepienia w szpitalach węzłowych lub w wybranym przez siebie populacyjnym punkcie szczepień. Do osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, przyjadą mobilne zespoły szczepiące. O kwalifikacji do szczepień zdecydują lekarze prowadzący oraz medycy tuż przed podaniem samej szczepionki.

Trwają prace nad poszerzeniem tej grupy. Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, ale jeszcze nie podjęto leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów.

Drugie dawki później, ozdrowieńcy – pół roku po infekcji

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Rady Medycznej druga dawka szczepionki AstraZeneca ma być podana 12 tygodni po otrzymaniu przez pacjenta pierwszej dawki. W przypadku szczepionek Pfizer-BioNTech druga dawka będzie podawana do 42 dni po pierwszej.

Zmienią się także zasady szczepienia osób, które już przeszły COVID-19. Rada Medyczna zaleciła, aby ozdrowieńcy byli szczepieni tylko jedną dawkę szczepionki po 6 miesiącach, licząc od dnia uzyskania wyniku testu potwierdzającego zakażenie. Jednak – jak w piątek w TVN24 wyjaśniał Michał Dworczyk – w tej jednej kwestii, czyli szczepienia ozdrowieńców jedną dawką, wpłynęła dodatkowa opinia rady waksynologicznej przy ministrze zdrowia, żeby jeszcze przeanalizować ten problem i poczekać na dalsze wyniki badań. Zatem decyzji, czy ozdrowieńcy otrzymają jedną czy dwie dawki, jeszcze nie podjęto, ale pierwszą dawką otrzymają dopiero 6 miesięcy po infekcji.

Harmonogram rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19

11 marca uruchomiona będzie rejestracja na szczepienia dla osób z wieku od 65 do 69 lat. Obowiązywała będzie następująca kolejność:

  • 11-13.03 – rocznik 1952
  • 18-20.03 – roczniki 1952-1954
  • 22-24.03 – roczniki 1952-1956
  • 25-27.03 – grupa 70+

Pierwszeństwo w rejestracji na szczepienia dla osób najstarszych nie znaczy, że jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej nie będą mogli zapisać się później.

– Jeśli ktoś nie zapisze się we wskazanym czasie, będzie mógł to zrobić później. Podawane terminy to czas dedykowany tylko dla określonych roczników – wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. – Podzieliliśmy na mniejsze grupy naszych seniorów. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w danym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby te zapisy były jak najłatwiejsze i trzeba było długo czekać na swoją kolej.

Szczegóły i aktualne informacje na temat szczepień można znaleźć na stronach rządowych www.gov.pl.

Przeczytaj też:

Szczepionka na COVID-19: Pytania, wątpliwości i odpowiedzi lekarza

Szczepionka AstraZeneca: niepożądane odczyny poszczepienne

Szczepienia na COVID-19: W Izraelu coraz lepiej

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >