Dowiedz się, czym jest amunicja krążąca, znana też jako drony-kamikadze. Opisujemy sposób działania dronów Switchblade, które Amerykanie przekazują Ukraińcom.
Spis treści:
Stany Zjednoczone jeszcze w marcu ogłosiły, że przekażą walczącym o wolność Ukraińcom 100 systemów amunicji krążącej Switchblade. Jest to element pomocy militarnej wartej łącznie 800 mln dolarów. Opisywane uzbrojenie już jest dostarczane na Ukrainę, by pomóc obrońcom zwalczyć rosyjskiego najeźdźcę.
Amunicja krążąca
To stosunkowo nowy rodzaj uzbrojenia, używany bojowo w ostatnich latach. Wykorzystywali je między Amerykanie podczas końcowej fazy operacji Iraqui Freedom w Iraku, a także w Afganistanie oraz do walki z terrorystami z ISIS. Amunicja krążąca to w uproszczeniu pociski wystrzeliwane z przenośnych wyrzutni. Od zwykłych pocisków różni je to, że są wyposażone w napęd oraz rozkładane w trakcie lotu lotki, które pozwalają im utrzymywać się w powietrzu przez dłuższy czas i krążyć nad celem, by zaatakować w najbardziej dogodnym momencie. Po skierowaniu na cel uderzają w niego i razem z nim ulegają zniszczeniu. Tego rodzaju drony są czymś pośrednim między pociskami manewrującymi a typowymi dronami (UAV), takimi jak na przykład tureckie Bayraktary. W tym przypadku inteligentne pociski utrzymują się przez pewien czas nad wrogim celem i uderzają w niego, kiedy otrzymają takie polecenie. Takie niewielkie drony zaliczane są do kategorii SUAS (Small Unmanned Aircraft Systems – małe systemy bezzałogowe).
Drony-kamikadze typu Switchblade: broń dla Ukrainy
Jak już potwierdziły oficjalnie władze USA, w pakiecie pomocowym dla Ukraińców znalazło się między innymi 100 systemów tej amunicji. Należy przy tym mieć na uwadze, że pojedynczy „system” w tym przypadku oznacza kilka dronów, więc łącznie dostawa amunicji może oznaczać nawet kilkaset egzemplarzy tych pocisków. Producentem dronów Switchblade jest amerykańska firma AeroVironment, Inc. z siedzibą w Arlington w stanie Wirginia. Produkowane przez nią drony swoją nazwę – którą można przetłumaczyć jako „ruchome ostrze” – zawdzięczają lotkom, które rozkładają się tuż po wystrzeleniu, niczym ostrze rozkładanego noża. Dzięki nim amunicja jest w stanie utrzymywać się w powietrzu do około 15 minut (wersja Switchblade 300) lub nawet powyżej 40 minut (Switchblade 600).
Wiadomo, że na Ukrainę z pewnością trafiły już wersje Switchblade 300. Pojedynczy dron tego typu waży zaledwie 2,5 kg i razem z systemem odpalania mieści się w plecaku wojskowym. Po wystrzeleniu może przebywać w powietrzu przez około 15 minut i pokonać w tym czasie do 10 km. Można nimi sterować lub zaprogramować je tak, by uderzyły w cel samodzielnie. Podczas uderzenia maszyna osiąga 185 km/h. Jej głowica bojowa stanowi ekwiwalent pocisku do granatnika kalibru 40 mm i jest w stanie zniszczyć lżejsze pojazdy oraz razić piechotę przeciwnika.
Switchblade 600 to wersja rozwojowa pocisku – cięższa, o większym zasięgu i będąca w stanie zniszczyć nawet czołg. Ten model drona waży 23 kg, utrzymuje się w powietrzu nawet ponad 40 minut i można nim sterować w promieniu do 40 km. Ponieważ przenosi taką samą głowicę bojowa jak słynne pociski przeciwpancerne Javelin, jest w stanie zniszczyć pojazdy mocniej opancerzone – również czołgi.
Tak samo skuteczne, a znacznie tańsze
Największą zaletą opisywanego systemu jest jego niska cena. Choć są w stanie przenosić takie same głowice bojowe jak te wykorzystywane w „pełnowymiarowych” pociskach typu Javelin czy Hellfire, są od nich o wiele tańsze a ich użycie jest znacznie prostsze. Pojedynczy dron-kamikaze kosztuje około 6 tysięcy dolarów. Dla porównania: zestaw wyrzutni z rakietą Javelin kosztuje 178 tys. dolarów a sama rakieta około 78 tys. dolarów. Koszt pojedynczego pocisku Hellfire to około 150 tys. dolarów. Z punktu widzenia walczących Ukraińców dodatkowym walorem tego systemu jest jego prostota (można go używać po bardzo krótkim przeszkoleniu – niemal natychmiast), niewielkie rozmiary i łatwość transportu. Wszystko to czyni z dronów Switchblade niezwykle groźną broń.
Sprawdź też: