Dowiedz się więcej na temat tureckiego drona Bayraktar TB2. Wyposażone w te maszyny ukraińskie wojsko atakuje rosyjskie kolumny.
Trwa wojna w Ukrainie. Napadnięty przez Rosję kraj stawia bohaterski opór z niewiarygodną determinacją i odwagą, zadając wrogowi ciężkie straty. Ukraińcy wykorzystują w walce najnowocześniejsze uzbrojenie, w tym przeciwpancerne i przeciwlotnicze. Oprócz tego do dyspozycji mają również tureckie drony bojowe, które już wcześniej dowiodły swojej wartości bojowej.
Dron bojowy Bayraktar TB2 – co potrafi?
Turecki dron Bayraktar TB2 to maszyna średniego pułapu i długiego przebywania w powietrzu (medium altitude and long-range – MALE). Produkuje go koncern Baykar Makina w kooperacji z Kale Group dla armii tureckiej. Rozpiętość skrzydeł pojazdu wynosi 12 m a maksymalna masa startowa – 650kg. Może wznosić się na wysokość nieco powyżej 8 tys. metrów i jest w stanie utrzymywać się w powietrzu nawet do 27 godzin. Dron wyposażony jest w zaawansowaną optykę, laserowy wskaźnik celu i może przenosić naraz do 4 kierowanych laserowo bomb szybujących.
Dron Bayraktar TB2 – świat usłyszał o nim w 2020 roku
Choć wykorzystywano go już wcześniej – Bayraktary wykonywały loty bojowe między innymi w Libii i w Syrii – to najbardziej znanym dron stał się w wyniku wojny o Górski Karabach między Azerbejdżanem a Armenią w 2020 roku. Zakupione przez Azerbejdżan maszyny wykazały się doskonałą skutecznością, niszcząc armeńskie pojazdy opancerzone, artylerię, czołgi i systemy przeciwlotnicze. To ich wykorzystanie przyczyniło się do zwycięstwa Azerów w tym konflikcie.
Dron TB2 dla Ukrainy i Polski
Reputacja, jaką zyskał ten pojazd bezzałogowy, sprawiła że wiele krajów postanowiło go kupić. Jednym z nich była Polska. W maju 2021 roku nasz kraj podpisał z Turcją umowę na zakup 4 zestawów tych dronów (każdy zestaw to 6 maszyn, co łącznie daje 24 sztuki). Dostawa tej broni do Polski ma zostać zakończona w 2024 roku.
Ukraina zakupiła te maszyny już wcześniej: tamtejsze siły zbrojne zamówiły 12 Bayraktarów TB2s a ukraińska marynarka wojenna dokupiła później jeszcze 6 kolejnych maszyn, dostarczonych w 2020 roku. Z początku Ukraińcy wykorzystywali te maszyny do losów zwiadowczych. Pierwsze misje bojowe z ich udziałem przeprowadzili w październiku ubiegłego roku, atakując pozycje artyleryjskie tzw. „separatystów” w Donbasie. Teraz, po ataku rosyjskim, ukraińskie Bayraktary atakują konwoje dostarczające paliwo i amunicję jednostkom szturmowym przeciwnika. W internecie pojawiły się nagrania z ataków na rosyjskie systemy przeciwlotnicze BUK oraz cysterny z paliwem, które zakończyły się całkowitym zniszczeniem konwojów.
Czytaj też:
2 komentarze
[…] Wiadomości […]
[…] Wiadomości […]