Trasa Świętego Mikołaja 24 grudnia będzie śledzona przez północnoamerykański NORAD. W Wigilię będzie można zadzwonić lub napisać do NORAD i uzyskać jego dokładną pozycję. Sprawdź, jak to zrobić. Wojskowi specjaliści odpowiadają też na wszelkie pytania i wątpliwości związane ze Świętym Mikołajem.
Spis treści:
- Początki wigilijnej tradycji w NORAD
- Zadzwoń lub napisz do NORAD w sprawie Mikołaja w Wigilię
- NORAD wyjaśnia wątpliwości dotyczące Świętego Mikołaja
- Kiedy Mikołaj przyleci do mojego domu?
- Jaką trasę pokonuje?
- Jak Święty Mikołaj może oblecieć cały świat w 24 godziny?
- Jak Święty Mikołaj wchodzi przez komin?
- Jak wyglądają jego sanie?
Jak co roku w Wigilię Bożego Narodzenia wokółziemska trasa św. Mikołaja będzie śledzona przez Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD). NORAD to organizacja kierowana przez rządy Kanady i Stanów Zjednoczonych i zajmująca się obroną przestrzeni powietrznej nad oboma krajami. Monitoruje ona wszelkie obiekty w przestrzeni kosmicznej i powietrznej oraz dba o to, by nie stanowiły one zagrożenia.
Tradycją stało się już, że 24 grudnia NORAD za pomocą specjalnego systemu radarowego zwanego North Warning System (Północny System Radarowy) sprawdza, czy Święty Mikołaj opuścił już Biegun Północny. Kiedy tylko pracownicy Dowództwa otrzymają sygnał, że tak się stało, śledzą trasę jego podróży za pomocą tych samych satelitów, które zazwyczaj zapewniają system wczesnego ostrzegania przed wrogimi rakietami lub samolotami. Satelity geostacjonarne (czyli znajdujące się zawsze nad tym samym punktem Ziemi) są wyposażone w czujniki podczerwone, wykrywające źródła ciepła. Kiedy więc z powierzchni Ziemi wystrzeliwana jest rakieta, to takie satelity są w stanie to wykryć. Według NORAD czerwony nos Rudolfa – jednego z reniferów zaprzęgniętych w sanie Świętego Mikołaja – pozwala śledzić wędrówkę całego zaprzęgu.
Początki wigilijnej tradycji w NORAD
Ta niezwykła tradycja sięga 1955 roku. Wówczas to pełniący służbę w Continental Air Defense Command (poprzednik NORAD) sierżant Harry Shoup odebrał telefon od dziecka, które przypadkowo wybrało ten numer. Dziecko zadzwoniło pod numer podany w gazecie lokalnego sklepiku, myśląc że w ten sposób dodzwoni się do Świętego Mikołaja. Sierż. Shoup zapewnił dziecko, że dodzwoniło się we właściwe miejsce. Tak rozpoczęła się coroczna tradycja, która trwa do dziś. Obecnie NORAD najwięcej telefonów otrzymuje z Japonii i Europy, a potem w ciągu dnia: ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Zadzwoń lub napisz do NORAD w sprawie Mikołaja w Wigilię
W Wigilię NORAD przygotowuje specjalne centrum telefoniczne, które będzie aktywowane o godzinie 4 rano Czasu Górskiego Standardowego MST (w Polsce będzie wówczas godzina 12:00). Od tej godziny można dzwonić do NORAD. Pod numerem 1 877 HI-NORAD (1 877 446-6723) pracownicy Dowództwa będą podawać dzwoniącym dokładną lokalizację Świętego Mikołaja. Operatorzy będą pełnić dyżur przy telefonie do północy.
Jeśli nie chcesz dzwonić, możesz też w Wigilię wysłać do NORAD e-mail na adres: noradtrackssanta@outlook.com. W odpowiedzi na tę wiadomość otrzymasz e-mail zwrotny z podaną ostatnią znaną lokalizacją świętego. Można też samemu śledzić jego trasę lotu za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony: NORAD Tracks Santa, dostępnej w Google Play oraz na apple.com.
W wigilijną akcję zaangażowanych jest ponad 1250 Kanadyjczyków i Amerykanów z wojskowego personelu oraz cywili, którzy 24 grudnia pełnią wolontariat przy telefonach oraz przy obsłudze e-maili, które napływają tego dnia z całego świata. Kieruję nimi dwóch oficerów dedykowanych specjalnie do tego projektu.
NORAD wyjaśnia wątpliwości dotyczące Świętego Mikołaja
Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej w tym roku przygotowało wyjaśnienia dla tych, którzy nie do końca wierzą w Mikołaja lub mają jakiekolwiek wątpliwości związane z jego coroczną podróżą. Jeśli więc dzieci z całego świata nie wiedzą, jak dokładnie przebiega dostarczanie prezentów, to NORAD wyjaśnia wszelkie wątpliwości:
Kiedy Mikołaj przyleci do mojego domu?
Trudno to przewidzieć, jednak według specjalistów z NORAD pojawia się on tylko wówczas, gdy dzieci już śpią – w większości krajów świata jest to między godziną 21:00 a północą 24 grudnia. Ponoć jeśli dzieci nie śpią, święty leci do kolejnego domu i wraca dopiero wtedy, kiedy już zasną.
Jaką trasę pokonuje?
Jak twierdzą pracownicy Dowództwa Obrony, swoją podróż Święty Mikołaj rozpoczyna na Międzynarodowej Linii Zmiany Daty nad Pacyfikiem i podróżuje w kierunku Zachodu. Najpierw odwiedza więc kraje południowego Pacyfiku, Nową Zelandię, Australię a potem Japonię, kraje Azji, Afryki, Europy i potem obu Ameryk.
Jak Święty Mikołaj może oblecieć cały świat w 24 godziny?
Według doniesień wywiadowczych NORAD odczuwa on czas inaczej niż my. Dla nas jego podróż trwa zaledwie 24 godziny, jednak dla niego są to dni, tygodnie, a nawet miesiące.
Jak Święty Mikołaj wchodzi przez komin?
Pracownicy NORAD mają na ten temat kilka hipotez, jednak wciąż nie do końca wiadomo, jak to robi. Według specjalistów wojskowych może być w tym jakaś magia.
Jak wyglądają jego sanie?
Specjaliści z Dowództwa mają na ten temat szczegółowe dane: sanie Świętego Mikołaja są wytrzymałe, wielokrotnego użytku oraz dysponują funkcją skróconego/pionowego startu i lądowania. Ich pierwszego oblotu dokonano prawdopodobnie 24 grudnia 343 roku. Źródłem zasilania pojazdu jest 9 reniferów. Jako jedyny pojazd są w stanie podróżować z prędkością przekraczającą prędkość światła.
Czytaj też:
Dodaj komentarz