Łazienka jest miejscem szczególnie narażonym na działanie wody i pary wodnej, z racji swoich funkcji. Jeśli w domu lub mieszkaniu jest tylko jedna, służy nie tylko jako miejsce kąpieli, ale bywa też pralnią, suszarnią, a czasem także garderobą. Sucha i ciepła daje komfort użytkownikom, a wilgotna sprzyja pleśni i grzybom, które przyczyniają się do niszczenia ścian budynku. Zanim urządzisz łazienkę zgodnie z obecnymi trendami i wybierzesz wymarzone kafelki, dowiedz się, jak ustrzec się przed zalaniem i nadmierną wilgocią i zapewnić optymalne warunki do korzystania z niej.
Spis treści:
Izolacja chroni przed przeciekaniem
Ściany i podłogę łazienki wykańczamy najczęściej glazurą i terakotą, czyli materiałami łatwymi do utrzymania czystości w warunkach stałego narażenia na zachlapanie wodą. Same płytki ceramiczne są wystarczającą izolacją, ale spoiny pomiędzy nimi bardzo trudno zaizolować z zewnątrz tak, aby było to skuteczne przez dłuższy czas. Woda, która przedostaje się do tynków ścian lub stropu, może być przyczyną takich uszkodzeń, jak zawilgocenie, smugi, zagrzybienie, a nawet pęknięcia. Poza tym jeśli na zupełnie niezabezpieczoną podłogę wyleje się dużo wody, to jest duże prawdopodobieństwa że przecieknie ona na niższą kondygnację i zaleje mieszkanie sąsiadów.
Warto temu zapobiegać i zastosować którąś z kilku dostępnych na rynku technologii hydroizolacji. Może to być coraz popularniejsza folia w płynie, preparat na bazie syntetycznych żywic. Jest łatwa w użyciu, bo wystarczy nią dwukrotnie pomalować uprzednio oczyszczone ściany i podłogę, dość szybko wysycha, dzięki czemu nie wstrzymuje na długo remontu lub wykończenia pomieszczenia.
Alternatywą dla tej technologii są masy uszczelniające – zaprawy cementowe z dodatkiem sztucznych żywic. Są one gęstsze i można je stosować nawet na stare okładziny z płytek czy kamienia. Innym skutecznym materiałem są zaprawy hydroizolacyjne na bazie cementu. Każdy z tych trzech materiałów nakłada się krzyżowo, czyli drugą warstwę maluje się lub nakłada pod kątem prostym do kierunku pierwszej. Szczelność izolacji zależy od dokładnego wykonania, więc warto zapoznać się przed pracą z instrukcjami producentów lub zatrudnić fachowców. Bardzo ważne jest przygotowanie podłoża, które powinno być czyste i suche.
Czytaj też:
Wentylacja, aby szybko pozbywać się oparów
Nie bez powodu prawo budowlane wymusza wentylację łazienek i kuchni, bo niewentylowane pomieszczenia szybko ulegają zagrzybieniu, co jest przede wszystkim niezdrowe i może być przyczyną niszczenia budynku. O ile w kuchni najczęściej jest okno, które umożliwia wymianę powietrza, o tyle w łazience zwykle go nie ma. Zgodnie z przepisami w łazience powinna działać wentylacja grawitacyjna, co oznacza, że umieszczony w niej jest wylot kanału wentylacyjnego zabezpieczony kratką. Aby wymusić jak najintensywniejszy ruch powietrza, otwór i kratkę umieszcza się jak najdalej od drzwi. W małej łazience, o kubaturze 5-6 m³, taka wentylacja plus drzwi z kratką lub otworami zupełnie wystarczą. W większej – konieczna będzie wentylacja mechaniczna wywiewna, czyli wentylator, pod warunkiem, że nie ma w niej gazowego piecyka.
Ogrzewanie – komfort użytkowania
Odczuwanie temperatury powietrza jest rzeczą bardzo indywidualną i jedni przy 15ºC zdejmują kurtki, a inni jeszcze chodzą w czapkach i szalikach. Przyjmuje się jednak, że średnio w sypialni powinno być około 17-18ºC, w kuchni – 20ºC, a w łazience – 24ºC. Potrzebujemy w tym ostatnim pomieszczeniu więcej ciepła i to właśnie łazienki bierzemy pod uwagę w pierwszej kolejności, kiedy rozważamy ogrzewanie podłogowe, bo tam najczęściej chodzimy boso. Zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że go nie widać. Możemy wówczas zaaranżować łazienkę z dużą swobodą. Powszechne są też w łazienkach grzejniki drabinkowe, które może nie są ozdobą, ale świetnie się sprawdzają zimą jako suszarki do ręczników. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby połączyć te rozwiązania – stąpać po ciepłej podłodze i sięgać po kąpieli po suchy, przyjemny ręcznik. Należy wówczas dobrać grzejniki o odpowiedniej mocy lub łatwiej regulacji.
Sucha, ciepła i należycie przewietrzona łazienka to podstawa komfortu i warto ją sobie zapewnić, zanim wyposażymy ją w modną armaturę, ozdobimy tkaninami i świeczkami i wypełnimy pięknym zapachem. Dobra izolacja, sprawna wentylacja i skuteczne ogrzewanie to trzy sposoby na osiągnięcie komfortu w tym pomieszczeniu.