Stres oksydacyjny – co to jest i jak się przed nim bronić? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Stres oksydacyjny – co to jest i jak się przed nim bronić?

Stres oksydacyjny – co to jest i jak się przed nim bronić?

Dowiedz się, czym jest stres oksydacyjny i co to są wolne rodniki. Ewa Podolska wyjaśnia też, jaką rolę w naszym organizmie odgrywają przeciwutleniacze.

W programie „Szlachetne zdrowie w Radiu Pogoda” Ewa Podolska doradza, jak zdrowo żyć, czego unikać by cieszyć się sprawnością i na co zwracać uwagę, by polepszyć jakość swojego życia.

Co to są wolne rodniki?

Wspomniałam wcześniej o stresie oksydacyjnym. Ładnie brzmi, ale o co tu chodzi? Na pewno słyszeli państwo określenie „wolne rodniki”.

Wolne rodniki powstają w trakcie każdego oddechu: gdy tlen przetwarzany jest w organizmie na energię, część jego cząsteczek uwalnianych jest w postaci wolnych rodników tlenowych. Posiadają one elektron bez pary, dlatego cały czas dążą do odebrania jednego elektronu innej komórce, by go do siebie przyłączyć. Proces ten doprowadza do uszkodzenia komórek i tym samym do zaburzenia ich funkcjonowania.

Może Cię zainteresować:

Przeciwutleniacze na ratunek

Wolne rodniki – inaczej utleniacze – mogą powodować uszkodzenia wszystkich występujących w organizmie biocząstek, między innymi białek, tłuszczów, a nawet DNA komórek. W skrajnych wypadkach wolne rodniki mogą doprowadzić do śmierci komórki. Przeciwstawiają się im przeciwutleniacze, które oddają im swój wolny elektron, a tym samym usuwają ich nadmiar z organizmu.

Do przeciwutleniaczy należą przede wszystkim te pochodzące z pożywienia. Takie jak karenotoidy, polifenole oraz witamina C, witamina A, witamina E. I tak walczą w organizmie przeciwutleniacze z utleniaczami i dopóki między nimi jest równowaga, to wszystko jest w porządku.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >