Sport pomaga pozbyć się młodym chłopcom lęków i depresji – dowodzą naukowcy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Sport pomaga pozbyć się młodym chłopcom lęków i depresji – dowodzą naukowcy

Sport pomaga pozbyć się młodym chłopcom lęków i depresji – dowodzą naukowcy

Sport pomaga chłopcom w młodym wieku zwalczyć lęki emocjonalne. Dowiedz się, czy tak samo jest w przypadku dziewczynek. Odpowiedzi udzielają kanadyjscy naukowcy.

Mali chłopcy biorący udział w grach drużynowych są mniej narażeni na depresję i lęki w późniejszym okresie życia podczas nauki szkolnej. Są także bardziej skłonni do pozostawania aktywnymi w trakcie wchodzenia w wiek nastoletni – wynika z badania opublikowanego w poniedziałek w serwisie Developmental & Behavioral Pediatrics.

„Chcieliśmy sprawdzić, jak wygląda wzajemna, długoterminowa relacja u dzieci w wieku szkolnym między między uczestnictwem w sportach a objawami depresji i lęków. Oprócz tego chcieliśmy sprawdzić, czy taka relacja wygląda inaczej u chłopców i u dziewczynek w wieku od 5 do 12 lat” – wyjaśnia Marie-Josée Harbec z Uniwersytetu w Montrealu w Kanadzie. Była to jej praca doktorska, przeprowadzana pod kierownictwem prof. Lindy Pagani. W badaniu uczestniczyli też badacze z Instytutu Badawczego Ontario ze szpitala dziecięcego w Ottawie.

Jak wyglądało badanie

W ramach opisywanego badania naukowcy wykorzystali dane pochodzące z pracy zatytułowanej Quebec Longitudinal Study of Child Development. Skupiono się na danych pochodzących od dzieci urodzonych w 1997 i 1998 roku. Rodzice 690 chłopców i 748 dziewcząt zgłaszali uczestnictwo dzieci w uprawianiu sportów w wieku 5 lat, a także co tydzień raportowali poziom aktywności fizycznej dzieci w wieku 12 lat. Z kolei nauczyciele tych dzieci dostarczali informacje na temat ewentualnego cierpienia emocjonalnego zaobserwowane u dzieci w wieku od 6 do 10 roku życia. Naukowcy w ocenie wykluczali inne czynniki, które mogłyby wpływać na rezultat badania, takie jak temperament, stopień edukacji lub dochód rodziny

„Odkryliśmy, że pięcioletni chłopcy, którzy nigdy nie uczestniczyli w uprawianiu sportu, w wieku 6-10 lat byli bardziej niespokojni, zmęczeni oraz mieli problemy z bawieniem się, a także dużo płakali i wyglądali na zaniepokojonych lub wystraszonych. Oprócz tego chłopcy, którzy mieli więcej objawów depresji i niepokoju później – w wieku 12 lat” – dodaje prof. Lindy Pagani.

Dziewczyny czują inaczej?

Co ciekawe, autorzy pracy nie znaleźli znaczących zmian w tej kwestii, jeśli chodzi o dziewczynki. Jak wyjaśnia Marie-Josée Harbec, ryzyko depresji i lęki dotykają dziewczynki w inny sposób, ponieważ są one bardziej skłonne rozmawiać o tym z rodziną, koleżankami czy lekarzami.

„[Dzieje się tak również dlatego] że więcej dziewczynek niż chłopców doświadcza cierpienia emocjonalnego i to może prowadzić do wcześniejszego zidentyfikowania tego typu problemów i wcześniejszej interwencji w tej kwestii”, co chroni je przed poważniejszymi problemami emocjonalnymi – sugeruje badaczka.

Czego uczy sport?

Według naukowców, uprawianie sportu już w przedszkolu może chłopców uczyć umiejętności życiowych takich jak podejmowanie inicjatywy, trenowanie samokontroli i pracy w zespole. W ten sposób budują też solidne relacje z rówieśnikami oraz trenerami.

„Chłopcy, którzy doświadczają objawów depresji i niepokoju mogą czuć się bardziej wyizolowani społecznie oraz mieć mniejszy poziom energii i wiary we własne możliwości” – uważa prof. Pagani.

Zobacz też:

Zobacz więcej >