„Śmiech to zdrowie” – w tym porzekadle jest wiele prawdy. Dowiedz się, jak wpływa na nasz organizm i dlaczego warto się śmiać.
Czym jest śmiech?
To reakcja organizmu na pozytywne bodźce. Naukowcy wyróżniają około 180 rodzajów śmiechu – od tych, oznaczających rzeczywistą spontaniczną radość (ha ha ha), poprzez te oznaczające radość skrywaną (hi hi hi) aż po śmiech sztuczny lub spowodowany czyjąś szkodą (he he he). Jak się okazuje każdy z tych rodzajów dobrze wpływa na nasz organizm, nawet ten udawany. Mechanizm polega na tym, że kiedy uruchamiamy mięśnie potrzebne do śmiechu, nasz mózg dostaje informację, że dzieje się coś pozytywnego i odpowiednio reaguje.
Śmiech dotlenia organizm
Śmiejąc się nabieramy więcej powietrza, a to oczyszcza płuca, przyspiesza bicie serca i pracę mózgu. Zauważyliście, że po wspólnym śmiechu w pracy jesteście bardziej wydajni i lepiej skoncentrowani? To reakcja na spontaniczną wesołość.
Redukcja stresu
Śmiech powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia i zmniejsza produkcję kortyzolu, czyli hormonu stresu. To wspaniały relaks, a ponieważ reakcja organizmu jest dwustronna, warto w stresujących momentach nawet zmusić się do uśmiania się po pachy. Jedna minuta śmiechu równa się czterdziestu minutom odpoczynku czy relaksu.
Śmiech a odporność
Organizm osoby śmiejącej się wytwarza więcej limfocytów T oraz B, a te walczą z wirusami, bakteriami i komórkami nowotworowymi. Endorfiny, które wydziela wtedy organizm również działają przeciwzapalnie, a błony śluzowe górnych dróg oddechowych są lepiej chronione,
Naturalny lek na ból
Endorfiny wydzielane podczas wybuchów radości działają jak morfina – zmniejszają uczucie bólu. Dotyczy to bólu głowy, zębów a nawet gardła. Ponadto hormon ten pozwala zwalczyć bezsenność. Śmiejąc się uruchamiamy kilkanaście mięśni twarzy i kilkaset w całym ciele, to niezłe ćwiczenie powodujące rozluźnienie mięśni. Naukowcy obliczyli, że jedna minuta śmiechu przedłuża życie o 10 minut. Dlatego coraz popularniejsze są śmiechoterapie, zajęcia z jogi śmiechu itp.
Coś dla diabetyków
Naukowcy z uniwersytetu Loma Linda w Kalifornii udowodnili, że śmiech wspomaga leczenie diabetyków. Redukuje nadciśnienie, podwyższa poziom dobrego cholesterolu i obniża ryzyko zawału. Musi być jednak połączony ze standardowym leczeniem, które wspiera.
Uśmiechnięci ludzie są lubiani
Badania psychologiczne wykazują, że ludzie, którzy często się uśmiechają i śmieją wzbudzają dużo więcej pozytywnych uczuć niż ponuracy. Oceniamy ich jako szczęśliwszych i kompetentnych oraz dużo atrakcyjniejszych. Do osób wesołych ludzie lgną podświadomie, bo ich obecność dobrze wpływa na nastrój innych.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
ZOBACZ TEŻ: