Skuteczny środek na komary i inne owady – jak zrobić go samemu? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Skuteczny środek na komary i inne owady – jak zrobić go samemu?

Skuteczny środek na komary i inne owady – jak zrobić go samemu?

Dowiedz się, jak samodzielnie przygotować środek na komary. Zdradzamy domowe sposoby na odstraszanie owadów.

Słońce i piękna pogoda nie są jedynymi atrybutami lata. Niestety, trzeba pamiętać że ciepłe dni oznaczają również uaktywnienie się różnego rodzaju wrednych małych organizmów, takich jak komary, kleszcze czy meszki. Warto więc znaleźć sposoby na obronienie się przed tymi krwiopijcami. Na szczęście jest wiele metod na radzenie sobie z wrogiem. I nie trzeba w tym celu udawać się do sklepu.

Poznaj wroga

Przede wszystkim trzeba wiedzieć o tym, w jaki sposób owady potrafią nas znaleźć. Niektóre trafiają do nas śladem wydychanego dwutlenku węgla, inne po zapachu, cieple ciała, wibracjach powodowanych przez nasze kroki, a nawet za sprawą koloru ubrań, które nosimy. Dla części wrogów możemy stać się niewidzialni jeśli przestaniemy używać mydeł zapachowych, płynów, perfum, sprejów do włosów czy płynu po goleniu. Poniżej opisujemy, jakich sapachów owady nie znoszą:

  • komary nienawidzą zapachu cytronelli, cytrusów, eukaliptusa, bazylii i czosnku;
  • mrówki i muchy nie znoszą woni mięty, bazylii i lauru;
  • kleszcze i wszy unikają zapachu eukaliptusa i pelargonii;
  • wiele małych meszek i innych owadów unika woni cytronelli, trawy cytrynowej i pelargonii.

Uniwersalny środek na owady

Choć różne zapachy działają na różne owady, to mieszając olejki zapachowe można stworzyć prawdziwą broń masowego odstraszania dla wielu rodzajów krwiopijców. Poniżej prezentujemy kilka domowej roboty repelentów, które powinny sprawdzić się wobec większości dokuczliwych owadów:

  • Wymieszaj 2 szklanki oleju leszczynowego, pół łyżeczki olejku eterycznego cytronella lub olejku z trawy cytrynowej oraz jedną łyżeczkę octu jabłkowego.
  • Zmiksuj 1 szklankę alkoholu izopropylowego ze szklanką wody i pół łyżeczki oleju z kocimiętki;
  • Do szklanki alkoholu lub oczaru wirginijskiego dodaj 10-20 kropel olejków eterycznych takich jak trawa cytrynowa, mięta pieprzowa lub eukaliptus cytrynowy.
  • Do około litra octu winnego dodaj pół łyżeczki olejku pennyroyal, 1 łyżeczkę olejku eukaliptusowego i 1 łyżeczkę olejku eterycznego cytronella.

Każda z opisanych powyżej mikstur powinna się sprawdzić w większości przypadków i odstraszyć komary, meszki i inne wrogie owady. Najlepiej mikstury przelać do ciemnego pojemnika z rozpylaczem, by potem wygodnie je aplikować w razie potrzeby. Pojemnik powinien być ciemny, dzięki czemu mikstura dłużej zachowa swoje właściwości.

Spray na komary na bazie ziół

Nie masz na podorędziu żadnych olejków eterycznych? Nie szkodzi. Zamiast nich można również użyć świeżych lub suszonych ziół, które również sprawdzą się jako repelenty. Sporządzenie z nich odpowiedniej mikstury jest równie proste jak przygotowanie herbaty. Gotowe wywary trzymaj potem w lodówce. Poniżej prezentujemy dwa przepisy na ziołowe repelenty na komary i inne owady:

  • Do rondelka wlej 1 szklankę wody i pozwól jej się zagotować. Do gotującej się wody dodaj kilka goździków i 3-4 łyżki stołowe suszonych ziół takich jak mięta pieprzowa, kocimiętka i lawenda. Całość dokładnie wymieszaj, przykryj i odstaw do schłodzenia. Następnie dodaj szklankę oczaru wirginijskiego lub alkoholu izopropylowego i wymieszaj.
  • Do rondelka wlej 1 szklankę wody i pozwól jej się zagotować. Do gotującej się wody dodaj dwie łyżeczki posiekanej świeżej mięty, bazylii i liści lawendy. Odstaw do schłodzenia i następnie dodaj 1 szklankę oczaru wirginijskiego i całość dokładnie wymieszaj.

UWAGA: Pamiętaj, że niektóre zioła i olejki mogą powodować podrażnienie lub reakcje alergiczne. Olejek z eukaliptusa cytrynowego nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3. roku życia ani u kobiet karmiących i będących w ciąży. Ciężarne kobiety powinny tez unikać olejku pennyroyal. Przed częstym stosowanie przygotowanego samodzielnie repelentu sprawdź za pomocą małej dawki, czy u nikogo nie powoduje on reakcji alergicznej.

Powyższe porady pochodzą z serwisu almanac.com.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04

Czytaj też:

Zobacz więcej >