W sobotę 31 października w wieku 90 lat zmarł Sean Connery. Był najlepszym odtwórcą roli Jamesa Bonda oraz prawdziwą ikoną kina. Zobacz największe ekranowe dokonania jednego z najsłynniejszych i najbardziej charyzmatycznych aktorów w historii.
W 1999 roku magazyn „People” ogłosił Seana Connery’ego „najseksowniejszym mężczyzną stulecia”. W 2000 roku otrzymał z rąk brytyjskiej królowej Elżbiety II tytuł szlachecki.
Role agenta 007:
„Doktor No”

James Bond wyjaśnia sprawę morderstwa na Jamajce. Trafia do tajnej siedziby demonicznego Doktora No, działającego dla organizacji WIDMO. Dr No planuje niszczyć amerykański program kosmiczny. Agent 007 musi mu w tym przeszkodzić.
To pierwszy z serii filmów o przygodach agenta Jej Królewskiej Mości. Uczynił z Connery’ego ikonę kina. Mimo to Sean Connery na castingu niespecjalnie się wysilał: przyszedł niechlujnie ubrany, ze śladami barowej bójki na twarzy. Twórcom powiedział: „Albo bierzecie mnie takiego, jaki jestem, albo wcale”. I po tym wszystkim… dostał rolę!
„Pozdrowienia z Rosji”

James Bond znowu walczy z organizacją WIDMO, której wysłannicy chcą zdobyć Lektora – tajną maszynę, która może zdekodować każdy szyfr na świecie. To w tym filmie po raz pierwszy pojawił się Q (Desmond Llewelyn) – specjalista od uzbrojenia, który odtąd zaopatrywał agenta Jej Królewskiej Mości w słynne śmiercionośne gadżety.
„Goldfinger”

Film uważany za jednego z najlepszych Bondów w historii. Tym razem przeciwnikiem agenta 007 jest milioner Aurik Goldfinger, który planuje ukraść złoto z Fortu Knox.
Podczas kręcenia sceny walki z demonicznym Oddjobem Sean Connery doznał kontuzji kręgosłupa. Zdjęcia trzeba było przerwać na kilka dni. Przerwę tę Szkot wykorzystał na wynegocjowanie lepszych warunków finansowych przy kręceniu kolejnych filmów serii.
„Operacja Piorun”

Kiedy złowroga organizacja WIDMO kradnie głowice atomowe i grozi ich zdetonowaniem w USA, do akcji wchodzi James Bond. Tym razem agent 007 musi pokonać Emilio Largo i jego armię gotowych na wszystko terrorystów.
Podczas kręcenia filmu w scenie walki Bonda ze zbirem w basenie, do zbiornika zostają wpuszczone rekiny. Producenci odgrodzili je szybą, ale kilka z nich mimo to pokonało ją i przedostało się w pobliże gwiazdora. Jakkolwiek świetnym aktorem Sean Connery by nie był, wyraz przerażenia na jego twarzy w tej scenie nie był udawany.
„Żyje się tylko dwa razy”

Gdy znajdująca się na orbicie Ziemi amerykańska kapsuła kosmiczna zostaje uprowadzona, świat staje na krawędzi wojny atomowej. Powstrzymać ją może tylko agent Jej Królewskiej Mości, który o atak podejrzewa organizację WIDMO. James Bond będzie teraz musiał stawić czoła gotowemu na wszystko Ernstowi Blofeldowi.
Sean Connery na nakręcenie „Żyje się tylko dwa razy” zgodził się pod warunkiem, że producenci serii zwolnią go z szóstej części, do udziału w której był zobowiązany kontraktem.
„Diamenty są wieczne”

Agent 007 bada sprawę kradzieży ogromnych ilości diamentów. Odkrywa, że jego wróg Ernst Blofeld za ich pomocą planuje skonstruować ogromny laser na orbicie okołoziemskiej. Chce go użyć do niszczenia okrętów podwodnych i głowic atomowych. Dostęp do broni ma otrzymać ten, kto zapłaci najwięcej. Po raz kolejny James Bond stawia czoła organizacji WIDMO.
To siódmy oficjalny film o Jamesie Bondzie (wcześniej raz w tej roli wystąpił George Lazenby w „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”, po tym jak z roli zrezygnował Connery). Do powrotu do ikonicznej roli Seana Connery’ego przekonała wyjątkowo atrakcyjna gaża.
„Nigdy nie mów nigdy więcej”

Nowa wersja Bonda nr 4, czyli „Operacja Piorun”: Maxymilian Largo z organizacji WIDMO szantażuje rząd USA zniszczeniem Miami, jeśli nie otrzyma gigantycznego okupu. Stawić mu czoła może tylko agent Jej Królewskiej Mości.
Uważany ja najgorszego z Bondów, w których wystąpił Connery. Był już wyraźnie podstarzały, miał źle dobraną perukę i fatalny makijaż. Jednak za rolę otrzymał niebotyczną wówczas gażę 5 mln dolarów. Tytuł zaczerpnięto z rozmowy Connery’ego z żoną, której zarzekał się, że już nigdy nie zagra Jamesa Bonda. Ona odpowiadała mu wtedy: „ nigdy nie mów nigdy”. Film nie jest częścią oryginalnych Bondów, których producentami były MGM i Danjaq.
Pozostałe słynne role Seana Connery’ego:
„Imię róży”

Rok 1327. Do ponurego benedyktyńskiego klasztoru przybywa franciszkanin William z Baskerville (Sean Connery), który ma zbadać serię tajemniczych śmierci zakonników. Dochodzi do kolejnych morderstw, a wkrótce niepokorny William i jego pomocnik również znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
Z powodu sporów o pieniądze z producentami poprzednich filmów studio Columbia Pictures odmówiło finansowania produkcji, po tym jak Seana Connery’ego wybrano do roli głównej.
„Nietykalni”

Gdy w 1931 roku całym Chicago trzęsie bezwzględny Al Capone, wojnę wydaje mu Eliot Ness, razem ze swoją nieliczną grupą „Nietykalnych”, w skład której wchodzi między innymi doświadczony policjant Jimmy Malone (Sean Connery). Stoczą krwawą wojnę z bezlitosnym gangsterem.
Za rolę chicagowskiego policjanta Sean Connery dostał Oscara za najlepszą rolę drugoplanową.
„Indiana Jones i ostatnia krucjata”

W tym filmie Sean Connery wcielił się w rolę ojca Indiany Jonesa, wraz z którym wyruszają poszukiwania świętego Graala. Muszą znaleźć go przed depczącymi im po piętach nazistami.
Reżyser Steven Spielberg właśnie Connery’ego widział w roli ojca głównego bohatera, mimo że aktor w chwili kręcenia filmu był zaledwie o 12 lat starszy od Harrisona Forda – swojego filmowego syna.
„Polowanie na Czerwony Październik”

Ekranizacja thrillera Toma Clancy’ego, w której Sean Connery wcielił się w rolę Marko Ramiusa – kapitana supernowoczesnego radzieckiego atomowego okrętu podwodnego, który decyduje się na ucieczkę na Zachód. Cała radziecka flota rusza w pościg za zbiegiem.
Gdy Connery otrzymał pierwszą kopię scenariusza, odrzucił rolę, uznając że film jest zbyt mało realistyczny. Zmienił zdanie, gdy dostarczono mu kopię scenariusza z dopiskiem, że był on inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.
Sean Connery - legenda kina
Kiedy zmarł Sean Connery?
W sobotę 31 października w wieku 90 lat zmarł Sean Connery. Był najlepszym odtwórcą roli Jamesa Bonda oraz prawdziwą ikoną kina.
Czy Sean Connery miał seksapil?
W 1999 roku magazyn „People” ogłosił go „najseksowniejszym mężczyzną stulecia”.
Czy Sean Connery był arystokratą?
Pochodził z rodziny robotniczej, ale w 2000 roku Sean Connery otrzymał z rąk brytyjskiej królowej Elżbiety II tytuł szlachecki.