Sakkara: Odkrycie ponad 100 sarkofagów sprzed 2500 lat - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Sakkara: Odkrycie ponad 100 sarkofagów sprzed 2500 lat

Sakkara: Odkrycie ponad 100 sarkofagów sprzed 2500 lat

W Sakkarze, nieco ponad 30 kilometrów na południe od stolicy Egiptu, Kairu, archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia. W jednym z szybów grobowych znaleziono ponad 100 sarkofagów z mumiami i około 40 złoconych posągów.

Khaled el-Enany, minister ds. starożytności i turystyki Egiptu, zaprezentował odkryte sarkofagi i inne znaleziska na konferencji prasowej dla dziennikarzy i dyplomatów w pobliżu słynnej piramidy schodkowej Dżosera. Poinformował, że odkryte przedmioty pochodzą z czasów dynastii Ptolemeuszy, która rządziła Egiptem przez ponad 300 lat – od 332 p.n.e. do około 30 p.n.e., oraz z wcześniejszego, tzw. okresu późnego – od 664 p.n.e. do 332 p.n.e. Odkrycia dokonano w trzech 12-metrowych szybach grobowych w Sakkarze.

Źródło: Al Jazeera, YouTube

Drewniane sarkofagi oraz mumie są nietknięte, zapieczętowane i w doskonałym stanie. Wśród znalezisk są jeszcze m.in. maski pogrzebowe i ponad 40 posągów boga Ptah-Sokara, które pochowano razem ze zmarłymi. Uwagę zwracają świetnie zachowane kolorowe, wręcz jaskrawe zdobienia. Znalezienie niesplądrowanej nekropolii z tego okresu zawsze jest dużym wydarzeniem dla archeologów.

W czasie konferencji archeolodzy otworzyli jeden z sarkofagów z dobrze zachowaną mumią zawiniętą w tkaninę. Prześwietlili ją promieniami Rentgena, dzięki czemu stwierdzono, że należała ona do dorosłego mężczyzny, prawdopodobnie czterdziestokilkuletniego.

Minister el-Enany zapowiedział, że znaleziska trafią do zbiorów egipskich muzeów, w tym do Muzeum Egipskiego i Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Kairze oraz do Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie. To ostatnie muzeum ma być otwarte w 2021 roku. Dodał jednak, że „misja jeszcze się nie zakończyła”. Zdradził, że w ciągu ostatnich kilku dni w Sakkarze znaleziono kolejny zbiór mumii. Będzie on przedstawiony w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Sakkara pełna skarbów

– Sakkara nie ujawniła jeszcze wszystkich swoich skarbów – powiedział. – Wykopaliska wciąż trwają. Ilekroć opróżniamy szyb grobowy z sarkofagów, znajdujemy wejście do kolejnego.

Przypomnijmy, że we wrześniu i październiku w Sakkarze odkryto już 59 nietkniętych sarkofagów z mumiami z tego samego okresu.

Sakkara leży parę kilometrów na zachód od Memfis i około 30 kilometrów na południe od Kairu. Tutejszą starożytną nekropolię w 1979 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazwa „Sakkara” pochodzi od Sokara (Sokarisa), bóstwa opiekującego się nekropolią. Najsłynniejszym zabytkiem Sakkary jest schodkowa piramida Dżosera.

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >