Rodzina królewska: kto jest kim i jak wygląda sukcesja? Przewodnik po władcach Wielkiej Brytanii - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Rodzina królewska: kto jest kim i jak wygląda sukcesja? Przewodnik po władcach Wielkiej Brytanii

Rodzina królewska: kto jest kim i jak wygląda sukcesja? Przewodnik po władcach Wielkiej Brytanii

Dowiedz się, kto jest kim w brytyjskiej rodzinie królewskiej oraz w jakiej kolejności do brytyjskiego tronu się znajduje. Przedstawiamy sylwetki członków Royal Family i wyjaśniamy, jaka jest linia sukcesji.

Gdy w czwartek 8 września 2022, w wieku 96 lat, zmarła królowa Elżbieta II, która swoją funkcję pełniła przez ponad 70 lat, zakończyło się drugie najdłuższe w historii ludzkości panowanie monarchy. Nowym królem Wielkiej Brytanii został syn Elżbiety, książę Walii, Karol. Sylwetkę króla Karola III opisaliśmy tutaj. Poniżej prezentujemy sukcesję oraz sylwetki poszczególnych kandydatów do brytyjskiego tronu.

Brytyjska rodzina królewska – linia sukcesji

Poniżej prezentujemy sylwetki członków rodziny królewskiej oraz ich miejsce w kolejce do tronu.

1. William, książę Walii

Najstarszy syn obecnego króla Karola III i księżnej Diany jest pierwszy w kolejce do tronu. William Arthur Philip Louis, książę Walii, urodził się 21 czerwca 1982 roku. Na szkockim Uniwersytecie St. Andrews studiował historię sztuki, a następnie geografię (dla niepoznaki posługując się imieniem Steve). W trakcie studiów reprezentował uczelnię w zawodach w waterpolo. Po studiach wstąpił do akademii wojskowej Sandhurst a następnie kontynuował karierę w wojsku, ale już szkoląc się na pilota śmigłowca ratowniczego, którą to funkcję pełnił przez trzy lata. Jako pilot śmigłowca ratowniczego wziął udział w 156 misjach poszukiwawczych i ratowniczych. Po zakończeniu służby wojskowej pracował jako pilot cywilnego śmigłowca ratowniczego od marca 2015 do czerwca 2017 roku. Po latach wspominał, że praca w lotniczym pogotowiu ratunkowym była dla niego „olbrzymim zaszczytem” i że uwielbiał „być częścią zespołu utalentowanych profesjonalistów, którzy codziennie ratują ludzkie życie”. 29 kwietnia 2011 roku książę William poślubił swoją miłość z uczelni, Catherine Middleton. Książęca para doczekała się już trójki dzieci, które zyskały prawo sukcesji; są to: książę Jerzy, księżniczka Charlotte i książę Ludwik. Ich oficjalną rezydencją jest Pałac Kensington w Londynie.

2. Książę Jerzy

George Alexander Louis – najstarsze dziecko księcia Williama i księżnej Kate – urodził się 22 lipca 2013 roku o godzinie 16:24 w londyńskim szpitalu St Mary’s Hospital. Jako pierworodny syn księcia Williama, Jerzy jest drugi w kolejce do tronu. Jego narodziny były w Wielkiej Brytanii ogromnym wydarzeniem i na cześć przyszłego króla oddano 21 salw armatnich z dział na Bermudach oraz w Nowej Zelandii, w Opactwie Westminsterskim i wielu angielskich kościołach zabiły dzwony a w wielu symbolicznych miejscach państw brytyjskiej Wspólnoty narodów włączono błękitne iluminacje oznaczające narodziny chłopca.

3. Księżniczka Charlotte

Charlotte Elizabeth Diana urodziła się 2 maja 2015 roku o godz. 8:34 w londyńskim szpitalu St Mary’s Hospital. Jej rodzicami są książę Walii William i księżna Kate. Aby uczcić narodziny drugiego dziecka Williama i Kate, wiele słynnych londyńskich budowli – m.in. Tower Bridge, London Eye oraz fontanny na Trafalgar Square oświetlono na różowo. Imię Charlotte nadano jej na cześć jej dziadka, obecnego króla Karola III (Charlotte to żeńska forma imienia „Karol”). Niezależnie od imienia, jej rodzice zwracają się do młodej księżniczki również czułymi określeniami, takimi jak „Lottie’ i „Mignonette”.

4. Książę Ludwik

Louis Arthur Charles – najmłodsze dziecko księcia Williama i księżnej Kate – urodził się 23 kwietnia 2018 roku. Pierwsze publiczne wystąpienie na żywo mały książę zaliczył 11 grudnia 2020 roku, gdy wraz z rodzicami i rodzeństwem gościli na widowni w London Palladium podczas występu zorganizowanego na cześć pracowników służby zdrowia walczących z pandemią COVID-19.

5. Henryk, książę Sussexu (książę Harry)

Książę Harry – młodszy syn obecnego króla Karola III, słynie z niesubordynacji i wychodzenia poza tradycyjne ramy życia królewskiego. Miał zaledwie 12 lat gdy w wypadku w Paryżu zginęła jego matka, księżna Diana, z którą był bardzo związany. Przez wiele lat przeżywał żałobę, którą ostatecznie miał przezwyciężyć już jako dorosły mężczyzna. Po wstąpieniu do brytyjskich sił zbrojnych odbył dwie tury w Afganistanie, gdzie służył jako pilot śmigłowca bojowego Apache i brał udział w walkach z talibami. Jego ślub z amerykańską aktorką Meghan Markle wzbudził sensację na całym świecie. Wkrótce okazało się jednak, że obojgu ciąży pełne konwenansów życie w cieniu korony i zaledwie rok po ślubie zdecydowali się publicznie odstąpić od wykonywania obowiązków królewskich. Przenieśli się do Stanów Zjednoczonych i zamieszkali w wystawnej posiadłości w Santa Barbara w Kalifornii. Choć nie uczestniczą już w dworskim życiu i zostali pozbawieni oficjalnych tytułów, Harry wciąż znajduje się w czołówce pretendentów do korony.

6. Archie Mountbatten-Windsor

Archie Harrison Mountbatten-Windsor urodził się 6 maja 2019 roku, o godzinie 5:26. Jest synem Harry’ego i Meghan – księcia i księżnej Susseksu. Wbrew tradycji Windsorów, rodzice Archiego nie ogłosili publicznie, kto został jego rodzicami chrzestnymi. Później ujawniono, że jest ich łącznie troje; są to: Charlie van Straubenzee, Tiggy Pettifer i Mark Dyer.

7. Lilibet Mountbatten-Windsor

Córka księcia Harry’ego i Meghan, księżnej Susseksu, urodziła się 4 czerwca 2021 roku. Jest wnuczką króla Karola III. Pierwsze zdjęcie małej księżnej opublikowano w grudniu 2021 roku – była to kartka bożonarodzeniowa od jej rodziców.

8. Andrzej, książę Yorku

Prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna postać na brytyjskim dworze. Drugi syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa już od najmłodszych lat miał sprawiać kłopoty wychowawcze: od drobnych chłopięcych psot jak napełnianie pałacowego basenu płynem kąpielowym albo zmuszanie strażników cały czas do salutowania mu, po poważniejsze występki, jak ciągłe poniżanie pracowników pałacu. Pewnego razu, gdy jeden z lokajów był przezeń szczególnie uporczywie upokarzany, w końcu nie wytrzymał i sprawił Andrzejowi lanie w pupę. Lokaj od razu po incydencie złożył dymisję, jednak królowa odmówiła przyjęcia rezygnacji, bo wiedziała, że zawinił jej syn. W szkole królewski enfant terrible dał się poznać jako zarozumiały bufon, który śmiał się z własnych dowcipów i nie był zbytnio lubiany. Znany był też jako podrywacz i osoba skupiająca się na imprezowaniu i zaspokajaniu tylko własnych potrzeb.

Mimo to miał też bardzo pozytywną kartę w życiorysie: w trakcie wojny o Falklandy jako pilot śmigłowca dał się poznać jako odważny i działający zespołowo żołnierz, który między innymi przyczynił się do uratowania członków załogi zatopionego statku „Atlantic Convoyer”. Jednak po powrocie do kraju wrócił do złych nawyków, czyli przede wszystkim romansowania z coraz młodszymi kobietami. Ostatecznym ciosem w jego reputację okazała się zażyła znajomość z amerykańskim milionerem-pedofilem Jeffreyem Epsteinem. Okazało się, że książę Andrzej wielokrotnie gościł m.in. na prywatnej wyspie Epsteina, na której wykorzystywano nieletnie dziewczyny. Nawet po ujawnieniu prawdy o Epsteinie książę nie zerwał znajomości z pedofilem. W 2019 roku w wywiadzie dla BBC zaprzeczał wszelkim zarzutom o kontakty z nieletnimi, ale jego „występ” był tak mało przekonujący, że wzbudził powszechne oburzenie. Ostatecznie Andrzej ogłosił wycofanie się z życia publicznego i zaprzestanie pełnienia obowiązków.

9. Księżniczka Beatrycze, Pani Edoardo Mapelli-Mozzi

Córka księcia Andrzeja i Sary, księżnej Yorku, wnuczka Elżbiety II. Choć w chwili narodzin, 8 sierpnia 1988 roku, była piąta w kolejce do brytyjskiego tronu, obecnie jest 9. Kiedy miała 7 lat, zdiagnozowano u niej dysleksję, co ujawniła w 2005 roku. Próbowała sił w różnych zawodach: pracowała między innymi (bez pobierania pensji) w biurze prasowym brytyjskiego MSZ, a także zagrała małą rólkę jako statystka (bez dialogu) w filmie „The Young Victoria”. Odbyła też płatny staż w Sony Pictures, jednak zrezygnowała z niego po tym jak firma została zaatakowana przez północnokoreańskich hakerów w 2014 roku. Zajmuje się działalnością charytatywną, między innymi wspiera fundacje walczące z dysleksją. Jest żoną Edoardo Mapelli Mozziego – włoskiego arystokraty i dewelopera, z którym ma córkę, Siennę.

10. Sienna Mapelli Mozzi

Córka księżniczki Beatrycze urodziła się 18 września 2021 roku w londyńskim szpitalu Chelsea and Westminster Hospital. Dodano ją do linii sukcesji bez królewskiego tytułu, jednak jest arystokratką nie tylko dzięki matce, lecz również ojcu, który także jest arystokratą – jest synem hrabiego Alessandro Mapelli Mozziego.

11. Księżniczka Eugenia, Pani Jack Brooksbank

Jest córką Andrzeja, księcia Yorku i jego żony, Sary, księżnej Yorku oraz wnuczką Elżbiety II. W 2012 roku ukończyła studia na kierunkach literatura angielska i historia sztuki na Uniwersytecie Newcastle. Zajmuje się działalnością charytatywną, między innymi w organizacjach Teenage Cancer Trust i Children in Crisis, których jest ambasadorką. W maju 2020 roku wraz z mężem pomagała Armii Zbawienia w pakowaniu paczek żywnościowych podczas pandemii COVID-19.

12. August Brooksbank

August Philip Hawke Brooksbank jest synem księżniczki Eugenii i Jacka Brooksbanka. Urodził się 9 lutego 2021 roku w szpitalu Portland w Londynie. Środkowe imiona nadano mu na cześć jego pradziadka, którym był książę Filip.

13. Książę Edward, hrabia Wesseksu

Edward Anthony Richard Louis jest najmłodszym dzieckiem królowej Elżbiety II i księcia Filipa, bratem obecnego króla Karola III. Urodził się w Pałacu Buckingham 10 marca 1964 roku. W 1986 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Cambridge. W trakcie nauki wziął sobie rok urlopu dziekańskiego, podczas którego pracował jako nauczyciel w Nowej Zelandii. Służył krótko w Królewskiej Piechocie Morskiej, a potem zajął się pracą w przemyśle rozrywkowym: pracował jako asystent producenta w Really Useful Theatre Company, potem w telewizji a następnie założył własną firmę, Ardent Productions. W 2002 roku zrezygnował z pracy w swojej firmie, by móc w pełni oddać się obowiązkom członka rodziny królewskiej.

14. Jakub, wicehrabia Severn

James Alexander Philip Theo Mountbatten-Windsor urodził się 17 grudnia 2007 roku w szpitalu Frimley Park Hospital w Frimley. Jest najmłodszym wnukiem królowej Elżbiety II, synem księcia Edwarda, hrabiego Wesseksu i jego żony, Zofii.

15. Lady Ludwika Windsor

Lady Louise Alice Elizabeth Mary Mountbatten-Windsor urodziła się 8 listopada 2003 roku. Jest najstarszym dzieckiem księcia Edwarda i księżnej Zofii. Jest członkinią kobiecej organizacji charytatywnej Girlguiding, od dziecięcych lat uczyła się jazdy konnej i wraz z ojcem w 2016 roku, podczas 90. urodzin królowej Elżbiety II wykonywała pokazy jazdy konnej. Startuje również w zawodach w powożeniu.

16. Anna, księżniczka królewska

Anne Elizabeth Alice Louise urodziła się 15 sierpnia 1950 roku w Clarence House w Londynie. Jest córką królowej Elżbiety II i jej męża, Filipa. Jako najstarsza córka panującego monarchy nosi honorowy tytuł księżniczki królewskiej. Uwielbia konie: jako pierwsza członkini brytyjskiej rodziny królewskiej brała udział w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Dwa razy zdobywała tytuł mistrzyni świata w jeździe konnej (w 1971 i 1975 roku), w 1975 roku zdobyła również drużynowe mistrzostwo świata. W 1971 otrzymała nagrodę Sportowej Osobowości Roku BBC. W latach 1987–1993 pełniła funkcję prezydenta Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Od 1988 roku jest członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Znana jest z działalności charytatywnej: była zaangażowana w pracę około 300 organizacji charytatywnych, a w latach 70. założyła znaną fundację Save the Children. Oprócz tego „zasłynęła” też z kilku mało chwalebnych wypowiedzi, jak między innymi ta, że „dzieci stanowią zagrożenie dla małżeństwa, dlatego nie trzeba ich kochać, tylko się nimi opiekować”.

17. Peter Phillips

Peter Mark Andrew Phillips jest synem księżniczki królewskiej Anny i jej pierwszego męża, kpt. marka Phillipsa. Jest najstarszym wnukiem królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Za młodu pracował w zespole wyścigowym Jaguar Racing, obecnie jest biznesmenem i dyrektorem zarządzającym SEL UK, firmy zajmującej się zarządzaniem w sporcie.

18. Savannah Phillips

Najstarsza prawnuczka królowej Elżbiety II i księcia Filipa, córka Petera i Autumn Phillipsów. Urodziła się 29 grudnia 2010 roku w szpitalu Gloucestershire Royal Hospital. Chociaż jest 18. w kolejce do brytyjskiego tronu, to Savannah nie posiada królewskiego tytułu.

19. Isla Phillips

Młodsza siostra Savannah i prawnuczka królowej Elżbiety II i księcia Filipa urodziła się 29 marca 2012 roku w szpitalu Gloucestershire Royal Hospital. Jej rodzicami są Peter i Autumn Phillips.

20. Zara Tindall

Zara Anne Elizabeth Tindall urodziła się 15 maja 1981 w Londynie. Jest córką Marka Phillipsa i Anny, księżniczki królewskiej oraz wnuczką królowej Elżbiety II. Zajmuje się fizjoterapią oraz jazdą konną – jest wicemistrzynią olimpijską w jeździectwie (IO w Londynie w 2012 roku) oraz mistrzynią świata w jeździectwie (Akwizgran 2006). Na tych samych zawodach zajęła drugie miejsce w rywalizacji drużynowej. W 2019 roku, jako pierwsza członkini rodziny królewskiej, wystąpiła w rozrywkowym programie motoryzacyjnym „Top Gear”. Z szeroko rozumianą motoryzacją miała do czynienia jeszcze kilkukrotnie: pod koniec 2000 roku uczestniczyła w kolizji drogowej a w styczniu 2020 roku straciła prawo jazdy na pół roku po zgromadzeniu 12 punktów karnych za wykroczenia drogowe.

21. Mia Tindall

Mia Grace Tindall urodziła się 17 stycznia 2014 roku. Jest córką Zary i Mike’a Tindallów. Brytyjczycy pokochali to dziecko, gdy w 2016 roku podczas rodzinnego zdjęcia rodziny królewskiej w trakcie obchodów 80. urodzin królowej Elżbiety II trzymała torebkę monarchini.

22. Lena Tindall

Lena Elizabeth Tindall to młodsza siostra Mii, córka Zary i Mike’a Tindallów. Urodziła się 18 czerwca 2018 roku. Drugie imię nadano jej na cześć królowej Elżbiety II.

23. Lucas Tindall

Najmłodsze dziecko Zary i Mike’a Tindallów i zarazem najmłodszy prawnuk Elżbiety II. Lucas Philip Tindall urodził się 21 marca 2021 roku. Ponieważ poród zaczął się niespodziewanie, nie zdążono wyruszyć do szpitala, więc Lucas przyszedł na świat w domu swoich rodziców, a konkretnie „na podłodze łazienki”, na macie pośpiesznie przyniesionej z domowej siłowni.

Rodzina królewska – drzewo genealogiczne

Poniżej prezentujemy drzewo genealogiczne rodziny Windsorów z uwzględnieniem kolejności sukcesji. Ponieważ wykonano je jeszcze za życia królowej Elżbiety II, liczby różnią się o jedną pozycję w porównaniu z aktualnym stanem sukcesji:

Royal Family – drzewo genealogiczne i sukcesja Źródło: YouTube

Czytaj też:

Szukasz więcej informacji? Włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Rodzina królewska: kto jest kim i jak wygląda sukcesja? Przewodnik po władcach Wielkiej Brytanii”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >