Czy raka piersi z przerzutami do mózgu będzie można leczyć bezpośrednio? Dowiedz się więcej o eksperymencie przeprowadzonym przez kanadyjskich naukowców.
Naukowcy twierdzą, że trafili na trop nieinwazyjnej metody tymczasowego otwarcia obszaru mózgu, żeby dopuścić tam leki antynowotworowe.
Bariera pokonana
Nasz mózg jest chroniony warstwą wyspecjalizowanych komórek tworzących tak zwaną barierę krew-mózg. Jej zadaniem jest wpuszczanie niezbędnych substancji (np. krew czy cukier) oraz jednoczesna ochrona przed przenikaniem substancji, które mogą być dla mózgu szkodliwe. Niestety oznacza to, że często do mózgu nie trafiają również leki mające na celu zwalczenie guza lub wyleczenie uszkodzonej tkanki.
Nowy sposób na podanie leku do mózgu?
Kanadyjscy naukowcy twierdzą teraz, że udało im się dzięki zaawansowanej technologii ultradźwiękowej, nieinwazyjnie i tymczasowo otworzyć barierę krew-mózg u czterech pacjentek cierpiących na nowotwór piersi z przerzutami do mózgu. To umożliwiło lekarzom dostarczenie leku Herceptin (trastuzumab) do guzów w mózgach tych pacjentek. Wyniki ich pracy opublikowano w serwisie Science Translational Medicine. Należy podkreślić, że są to dopiero wstępne doniesienia i mogą stanowić jedynie punkt wyjścia do dalszych prac. Jak dotąd kanadyjskim naukowcom udało się zwiększyć ilość leku, który dotarł do guza w mózgu oraz uzyskano niewielkie zmniejszenie jego rozmiaru. Według nich do wyników eksperymentu trzeba jeszcze podchodzić z ostrożnością, ale może on być podstawą większego badania.
„Jesteśmy na pierwszym etapie, w którym sprawdzamy, czy jest to w ogóle wykonalne i bezpieczne” – mówi neurochirurg dr Nir Lipsman z Centrum Nauk Medycznych Sunnybrook w Toronto.
Jak dodał dr Lipsman, celem prac jest wykazanie czy ta technika ułatwi długofalową kontrolę rośnięcia guza mózgu i wydłuży życie pacjentów.
Rak piersi a guz mózgu
Nowotwór piersi jest przeważnie uleczalny, o ile odpowiednio wcześnie zostanie zdiagnozowany. Wśród cierpiących na tę chorobę kobiet w USA 99% żyje po 5 latach. Jednak współczynnik przeżywalności spada do 28% w przypadku pań chorych na raka piersi z przerzutami, gdy guzy pojawiają się w innych częściach ciała, w tym w mózgu.
Opisywany eksperyment przeprowadzono na czterech pacjentkach cierpiących na HER2 dodatniego raka piersi, u których wystąpiły przerzuty do mózgu. W przypadku tej odmiany nowotworu komórki guza przenoszą białko HER2,które wspomaga ich wzrost. Niektóre leki, takie jak Herceptin, atakują właśnie to białko. Jednak, zak zwraca uwagę zespół dr. Lipsmana, stosunkowo niewielka ilość leku dociera do wnętrza mózgu, w którym rośnie guz. Naukowcy spróbowali więc na krótko otworzyć barierę krew-mózg używając ultradźwięków, przy pomocy rezonansu magnetycznego. Jak wyjaśnia dr Lipsman, jeśli przyjmiemy że bariera krew-mózg przypomina warstwę plastiku owiniętą wokół mózgu, to wykorzystana przez lekarzy technologia w określonych miejscach robi w niej otwory, które zasklepiają się w ciągu 24 godzin. Dzięki przeniknięciu bariery można było zwiększyć ilość Herceptiny, która dotarła do guza. W kolejnych miesiącach po zabiegu u wszystkich czterech kobiet odnotowano pewne zmniejszenie rozmiarów guza.
Lekarze podkreślają, że pomimo faktu, że na chwilę zniesiono barierę, która ma chronić mózg przed toksynami, nie odnotowano żadnych problemów, które mogły się na tym tle pojawić.
Sprawdź też: