Pulsoksymetr za darmo dla zakażonych koronawirusem - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pulsoksymetr za darmo dla zakażonych koronawirusem

Pulsoksymetr za darmo dla zakażonych koronawirusem

,

Pulsoksymetr, czyli urządzenie, dzięki któremu można badać poziom saturacji, otrzymają pacjenci z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa w ramach programu Domowej Opieki Medycznej. Sprawdź, co to jest pulsoksymetr i jak działa ten program.

Program Domowej Opieki Medycznej to system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19 w ich własnych domach. Istotą systemu jest samodzielny pomiar saturacji oraz tętna przez pacjenta w domu za pomocą wypożyczonego pulsoksymetru, pomiar temperatury oraz zanotowanie liczby oddechów i objawów chorobowych. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu monitorowania, gdzie stan pacjenta jest analizowany. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie pacjenta i szybkie reagowanie na pogorszenie jego tanu zdrowia. W Centrum Kontaktu konsultanci zapewniają pacjentom opiekę przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Dla kogo pulsoksymetr w ramach programu Domowej Opieki Medycznej – pisaliśmy w tekście: W programie „Domowa Opieka Medyczna” są wykorzystywane pulsoksymetry.

Co to jest pulsoksymetr?

Pulsoksymetr jest to małe urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Do pomiarów wykorzystuje spektrofotometrię, emitując światło o różnej długości fali: 660 nm (światło czerwone) i 940 nm (światło podczerwone). Hemoglobina pochłania długości fal w różnym stopniu w zależności od tego, czy transportuje tlen (oksyhemoglobina), czy nie zawiera tlenu (hemoglobina zredukowana). Na podstawie różnic pochłaniania promieniowania przez hemoglobinę, wykorzystując stałą absorpcji, urządzenie oblicza stopień nasycenia hemoglobiny tlenem, który podaje się w procentach. Pulsoksymetria wykorzystuje również obecność sygnału pulsacyjnego, który wytwarza krew tętnicza w palcu.

Dzięki używaniu pulsoksymetru natychmiast można wychwycić niedotlenienie, czyli zbyt niską zawartość tlenu we krwi tętniczej. Niedotlenienie jest bardzo niebezpieczne – może spowodować nieodwracalne zmiany w narządach, a nawet doprowadzić do śmierci.

Za prawidłowy wynik uważa się poziom natlenienia hemoglobiny tlenem na poziomie od 95% do 99%. Na większych wysokościach nad poziomem morza te wyniki mogą być niższe. Dlatego pulsoksymetry są kalibrowane w zakresie 70% do 100% z dokładnością zazwyczaj od 2% do 4%. Oznacza to, że odczyty poniżej 70% nasycenia mogą być niedokładne.

Pulsoksymetr napalcowy zakłada się na palec wskazujący lub środkowy paznokciem do góry. Podczas pomiaru należy pozostać w bezruchu, także paznokcie pacjenta nie powinny być pomalowane. Lakier na paznokciu lub sztuczne paznokcie mogą zakłócać prawidłowy odczyt pulsoksymetra. Zafałszowany wynik można także otrzymać, gdy pacjent się rusza podczas badania lub gdy ma wychłodzone kończyny, na których wykonywany jest pomiar.

Pulsoksymetr mierzy saturację – co dzieje się dalej?

Wyniki badań pacjentów zbiera system PulsoCare. System udostępniony jest pacjentom jako strona internetowa na komputerze (https://pulsocare.mz.gov.pl) lub jako aplikacja mobilna na telefonie. Darmowa aplikacja mobilna dla pacjentów dostępna jest poprzez platformy Android (Google Play) i iOS (Appstore). Wszyscy pacjenci posiadający dostęp do internetu mogą z niej skorzystać. Poprzez system PulsoCare pacjenci wprowadzają wyniki pomiarów pulsoksymetrem i odpowiadają na pytania dotyczące stanu zdrowia w ankiecie. Aplikacja mobilna łączy się z pulsoksymetrem przez Bluetooth i sama sczytuje dane o poziomie saturacji i tętnie pacjenta. Dane można również wprowadzić do systemu ręcznie po samodzielnym odczytaniu z ekranu pulsoksymetru.

Szybka reakcja w razie pogorszenia wyników

Algorytm zbudowany przez ekspertów reaguje, gdy wyniki pacjenta się pogarszają. Informuje o tym personel Centrum Kontaktu DOM. Pracownicy Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej kontaktują się telefonicznie z pacjentem i weryfikują stan pacjenta podczas rozmowy. Pacjent może zostać skierowany wówczas na zdalną konsultację, która odbywa się w formie teleporady z lekarzem. W razie konieczności konsultanci wzywają do pacjenta zespół ratownictwa medycznego. Za pomocą opracowanych algorytmów możliwe jest wczesne wychwycenie pacjentów, u których może dojść do pogorszenia stanu zdrowia lub bezpośredniego zagrożenia życia, a którzy w odpowiednim czasie powinni trafić na leczenie szpitalne.

Pulsoksymetr – co warto o nim wiedzieć

Jaki wynik na pulsoksymetrze można uznać za prawidłowy?

Za prawidłowy wynik uważa się poziom wysycenia hemoglobiny tlenem na poziomie od 95% do 99%.

Czy badając saturację pulsoksymetrem trzeba zmyć lakier z paznokci?

Tak, dotyczy to paznokcia palca, na który zakładamy pulsoksymetr. Lakier na paznokciu lub sztuczne paznokcie mogą zakłócać prawidłowy odczyt pulsoksymetra.

Czy przebywanie w górach może mieć wpływ na wyniki badania pulsoksymetrem?

Na większych wysokościach nad poziomem morza te wyniki mogą być niższe. Dlatego pulsoksymetry trzeba odpowiednio kalibrować.

Na który palec zakłada się pulsoksymetr napalcowy?

Pulsoksymetr napalcowy zakłada się na palec wskazujący lub środkowy paznokciem do góry.

Zobacz więcej >