Koronawirus: Rusza program „Domowa Opieka Medyczna” - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Koronawirus: Rusza program „Domowa Opieka Medyczna”

Koronawirus: Rusza program „Domowa Opieka Medyczna”

Ministerstwo Zdrowia wdraża program „Domowa Opieka Medyczna”, tak aby objąć nim wszystkich pacjentów z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem (COVID-19) Ministerstwo Zdrowia wdraża program Domowej Opieki Medycznej. Program ma na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów zakażonych koronawirusem. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

Minister zdrowia Andrzej Niedzielski oświadczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że chciałby, aby wszyscy pacjenci z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa zostali włączeni do programu „Domowa Opieka Medyczna”.

Pacjenci powyżej 55. roku życia, którzy mają dodatni wynik testu na koronawirusa, są automatycznie włączani do programu. Pacjenci poniżej 55. roku życia mogą samodzielnie zarejestrować się do programu po uzyskaniu dodatniego wyniku testu, może to też zrobić za nich lekarz rodzinny. Na stronach gov.pl podano:

Dla kogo jest przeznaczony program Domowa Opieka Medyczna?

Pacjenci z COVID-19, którzy:

  • ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej.
    Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pacjentowi zostanie dostarczony pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej.
  • mają mniej niż 55 lat wykorzystują jedną z dwóch ścieżek:
    a) wypełniają formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub
    b) kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

Jak działa program Domowej Opieki Medycznej

Pacjenci objęci programem Domowej Opieki Medycznej zostaną objęci zdalnym monitoringiem parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Wprowadzenie bieżącego nadzoru nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej jest konieczne ze względu na wysoki poziom stwierdzanych zakażeń. Taki nadzór będzie sprawowany w sposób ciągły przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia. Pacjent będzie sam dokonywał pomiarów stanu zdrowia z użyciem pulsoksymetru i aplikacji PulsoCare. Pulsoksymetr zostanie dostarczony do domu Pacjenta.

Konsultanci i lekarze będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą Pogotowie Ratunkowe. W sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady. Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne.

System będzie nadzorowany w Centrum Kontaktu przez całą dobę, stanowiąc wsparcie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Zobacz więcej >