Kiedy masz już dość grzybowych zup i sosów, a w zamrażarce jeszcze spore zapasy, pora na coś innego. Pasztet z mrożonych grzybów to przepis na pyszny dodatek do chleba.
W tym roku mieliśmy ogromny urodzaj na grzyby i każdy ich wielbiciel z pewnością zdołał zrobić sobie spore ich zapasy. Ale co, gdy okazuje się, że trochę zaszaleliśmy i potrzebujemy miejsca w zamrażarce, która pełna jest grzybów? Można z nich przygotować nie tylko zawiesiste sosy i zupy, ale i pasztet. Nada się jako dodatek do chleba, bo świetnie się rozsmarowuje, będzie też pyszny jako przystawka na zimno. Przepis na pasztet z mrożonych grzybów możesz modyfikować w zależności od tego, czy chcesz, by był mięsny czy wege. Indywidualna jest też ilość przypraw, jakie do niego dodasz – zależy od tego, czy wolisz dania mniej czy bardziej pikantne. Podamy zatem wersję bazową, którą każdy może dopasować do własnego podniebienia.
Składniki
Aby upiec pasztet z grzybów mrożonych, przygotuj:
- kilogram mrożonych grzybów – mogą być różne rodzaje
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 2 marchewki
- 3 jajka
- olej do smażenia (mogą być 2- 3 łyżki masła)
- przyprawy: pieprz, sól, gałka muszkatołowa, ewentualnie majeranek i tymianek.
- natka pietruszki (opcjonalnie)
- szklanka bułki tartej
Przepis na pasztet z grzybów mrożonych
Grzyby rozmroź i gotuj przez 10 minut. Cebulę i czosnek poszatkuj, marchew pokrój na plasterki. Cebulę zeszklij na oleju lub maśle, pod koniec dodaj do niej czosnek, a po 2 minutach pokrojoną marchewkę i grzyby. Smaż wszystko około 10 minut, po czym odstaw do wystygnięcia. W tym czasie oddziel białka od żółtek. Ostudzone grzyby z warzywami zmiel w maszynce na masę, a następnie dodaj do niej żółtka, przyprawy do smaku i bułkę tartą i wszystko dokładnie wymieszaj. W tym momencie możesz też dodać posiekaną natkę pietruszki. Białka ubij na pianę i dodaj do jednolitej masy i ostrożnie wszystko wymieszaj. Wysmaruj keksówkę masłem i przesyp bułką tartą, wyłóż na nią masę pasztetową i piecz w temperaturze 180 stopni ok 70 minut, aż wierzch pasztetu się zarumieni.
Podpowiedzi dotyczące przygotowania:
Pasa pasztetowa powinna mieć taką konsystencję, by sama odchodziła od łyżki. Jeżeli jest zbyt mokra – dodaj łyżkę bułki tartej, jeśli zbyt sucha – możesz dodać trochę wywaru z gotowanych grzybów. Po upieczeniu nie wyciągaj od razu blachy z piekarnika, aby pasztet nie opadł. Najlepiej, żeby stygł przy lekko uchylonych drzwiczkach.
ZOBACZ TEŻ:
1 Komentarz
Właśnie takiego przepisu szukałam, mam pół zamrażarki w mrożonych maślakach 😃