Przegrzanie organizmu - jak go uniknąć? [PORADY] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Przegrzanie organizmu – jak go uniknąć? [PORADY]

Przegrzanie organizmu – jak go uniknąć? [PORADY]

Przegrzanie organizmu to stan, którego nie należy bagatelizować. Synoptycy zapowiadają jeszcze kilka fal upałów. Sprawdź, jak sobie poradzić.

Przegrzanie organizmu ma fachową nazwę: hipertermia. Do hipertermii dochodzi, kiedy temperatura ciała jest podwyższona ponad normę z powodu nadmiernego przegrzania organizmu. Takie nagromadzenie się ciepła w organizmie osłabiania naszą naturalną zdolność do schładzania się, czyli po prostu pocenia.

Warto pamiętać, że na przegrzanie organizmu grozi zwłaszcza emerytom i dzieciom, ponieważ osoby w tym wieku mają o wiele mniej wydajny proces regulacji temperatury ciała.

Przegrzanie organizmu – jak go uniknąć?

Zacznijmy od tego, że doprowadzenie organizmu do hipertermii może zakończyć się tzw. udarem cieplnym. 

Więcej o udarze cieplnym przeczytasz tutaj.

Podczas upałów, które ze względu na zmiany klimatu będą coraz częściej nas nawiedzać, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. 

  • Nie przebywaj na słońcu w czasie jego największej aktywności, czyli między godziną 11 a 15.
  • Ubieraj się odpowiednio do pogody: postaw na jasne, naturalne, a także przewiewne materiały takie jak bawełna lub len.
  • Nie zapominaj o lekkim nakryciu głowy, które będzie chronić cię przed słońcem.
  • Jeśli musisz przebywać na słońcu, koniecznie rób sobie przerwy (najlepiej co 20 minut). Udaj się wtedy w zacienione, chłodne miejsce, aby schłodzić ciało.
  • Nawadniaj swój organizm regularnie. W upalne dni nasze ciało traci o wiele więcej wody, dlatego pij nawet ponad 2 litry wody dziennie. Warto kupić także w aptece zestaw elektrolitów. Sprzedawane są najczęściej w postaci smakowych tabletek musujących, które rozpuszcza się w wodzie.
  • Jeśli twoje mieszkanie jest mocno nasłonecznione, zadbaj o to, żeby zasłonić okna. Warto zadbać także o cyrkulację powietrza, dlatego jeśli jeszcze nie masz wentylatora – koniecznie go kup.
  • Dobrym rozwiązaniem na wyjścia z domu będzie wachlarz, który można schować do torebki czy plecaka i w razie potrzeby użyć.

Uwaga! 

Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 60 tys. złotych! Kliknij i sprawdź

Zobacz też:

Zobacz video: Odwodnienie? Sprawdź, jak sobie z nim poradzić!

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >