Często słyszymy o pokoleniu Z, X, milenialsach, generacji wyżu demograficznego i coraz trudniej się w tym połapać. Wyjaśniamy, kto do której generacji należy.
Jeszcze nie zdążyliśmy się przyzwyczaić do generacji Z, a już pojawiło się pokolenie Alfa (Generation Alpha, Gen Alpha). Są to osoby, które urodziły się po 2010 roku, najczęściej dzieci milenialsów. Ważnym wydarzeniem definiującym je będzie zapewne globalna pandemia COVID-19, podczas której dorastali.
Pokolenie Z
Pokolenie Z (Generation Z, Gen Z) inaczej nazywane jest: zoomerzy, generacja Z, postmilenialsi, pokolenie internetowe. Do grupy tej zaliczane są osoby urodzone po 1995-1997 roku do mniej więcej 2010 roku. Większość z nich to dzieci pokolenia X. Zoomerzy nie znają świata bez internetu, od najmłodszych lat dorastali z dostępem do sieci i przenośnych urządzeń cyfrowych. Uważa się, że spędzają niewiele czasu w „realnym” świecie.
Genaracja Y, czyli milenialsi
Milenialsi (Millennials, Generation Y, Gen Y) inaczej nazywane pokoleniem Y to poprzednicy generacji Z. zalicza się do nich osoby urodzone w latach 80. i 90. XX wieku, zwykle przyjmuje się między rokiem 1980 a 1996-97. W odróżnieniu od starszych generacji szybko przyswoili sobie nowinki technologiczne i aktywnie korzystają z mediów cyfrowych i technologii cyfrowych. Uważani są za osoby stale podłączone do internetu i codziennie wykorzystujące media społecznościowe do komunikacji prywatnej i zawodowej. W Polsce ich dzieciństwo przypadło na okres transformacji ustrojowej, a start w dorosłe życie – na czas tworzącego się kapitalizmu i upowszechniania internetu. Milenialsi często są rodzicami dzieci z generacji alfa.
Pokolenie X, czyli rodzice zoomerów
Do pokolenia X (Generation X, Gen X) należą ludzie urodzeni w latach 60. i 70. XX wieku, według większości źródeł – w latach 1965–1979. Jako dzieci w latach 70. i 80. XX wieku często byli nazywani „pokoleniem z kluczami na szyi”. Był to czas zmieniających się wartości społecznych, coraz więcej matek pracowało poza domem, zwiększała się liczba rozwodów i dzieci w porównaniu z poprzednimi pokoleniami musiały być bardziej samodzielne. Jako nastolatkowie i młodzi dorośli w latach 80. i 90. bywali nazywani generacją MTV. W Polsce głównym doświadczeniem była dla nich przemiana ustrojowa, więc czasami nazywa się ich także pokoleniem PRL. Przywiązani są do tradycyjnych kontaktów międzyludzkich i komunikacji twarzą w twarz. Często są rodzicami milenialsów i zoomerów.
Baby boomers, czyli wyż demograficzny
Najczęściej określane są tak osoby urodzone w latach 1946-1964, w okresie wyżu demograficznego po II wojnie światowej. Często są one rodzicami milenialsów, młodszych przedstawicieli pokolenia X. Osoby urodzone pod koniec wyżu demograficznego mogą być także rodzicami starszych członków pokolenia Z.
Dziadkowie pokolenia Z
Osoby urodzone w latach 1927-1945 nazywa się często cichym pokoleniem (Silent Generation). Ich dorastanie przypadało na czasy II wojny światowej i w dużym stopniu kształtowały ich doświadczenia wojenne. Często są dziadkami milenialsów i zoomerów.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Przeczytaj też:
- Pokolenie Z woli mieć psy lub koty niż dzieci
- Młodzieżowe słowo roku 2021 wybrane!
- O co chodzi młodym? [Słownik młodzieżowego slangu]
- Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest zagrożone – alarmują lekarze w USA