Czy małżonkowie mogą złożyć wspólny PIT, czyli razem rozliczyć się z urzędem skarbowym, gdy jedno z nich nie osiągnęło żadnych dochodów w zeszłym roku? Wątpliwości związane z rozliczeniami podatkowymi wyjaśnia Hanna Banach, zastępca dyrektora III Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.
Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” na prośbę jednej ze słuchaczek zajął się rozliczeniami PIT z urzędem skarbowym. Pani Lucyna zapytała, czy małżonkowie mogą wspólnie rozliczyć się z urzędem skarbowym, jeśli jedno z nich nie osiągnęło żadnych dochodów w zeszłym roku. O odpowiedź na to pytanie oraz na kilka innych związanych ze wspólnym rozliczaniem się z urzędem skarbowym Michał Pustuła poprosił Hannę Banach, zastępcę dyrektora III Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.
– To jest kwestia naszego wyboru. Jeżeli jeden z małżonków nie osiąga dochodu albo takiego dochodu, który nie powoduje obowiązku rozliczania podatkowego, może się nie rozliczać – wyjaśnia wątpliwość słuchaczki dyr. Banach.
To kiedy rozliczać PIT wspólnie, a kiedy indywidualnie?
– Wspólne rozliczanie się jest korzystne wtedy, gdy małżonek, który nie osiąga dochodów, może, kolokwialnie mówiąc, ściągnąć podatnika, który osiąga wyższe dochody, z progu podatkowego. Ale jeżeli małżonek nie ma dochodów, to wówczas jest inna zasada opodatkowania. Jeśli jeden z małżonków ma zerowy dochód, liczymy podatek na połowę – wyjaśnia dyr. Banach i podaje konkretny przykład:
– Powiedzmy, że podatnik będzie miał 100 tysięcy do opodatkowania, to sam zapłaciłby według skali 32 procent, natomiast jeżeli rozlicza się z małżonkiem, to 100 tysięcy dzielimy na dwa, czyli mamy 50 tysięcy, i przechodzimy do pierwszego I progu, czyli 17 procent. Różnica między 32 a 17 jest znacząca i mnożymy ten podatek razy 2.
Wracając do przypadku słuchaczki – jeżeli nie miała dochodu w zeszłym roku, to czy musi się w ogóle rozliczać?
Zeznania podatkowego nie składamy, gdy w ciągu roku osiągnęliśmy przychód do 8 tys. zł
Jak mówi dyr. Banach, jeżeli ktoś nie osiągnął przychodu powyżej 8000 złotych, to nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego. W takiej sytuacji warto złożyć zeznanie, jeśli płatnik odprowadzał od tego dochodu zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli złożymy zeznanie, to odzyskamy te zaliczki. Kwota 8000 złotych nie powoduje obowiązku rozliczenia podatku dochodowego.
Jak sprawdzić, jakie rozliczenie jest korzystniejsze?
– Proponowałabym zrobić symulację rozliczenia w usłudze Twój e-PIT na stronie e-urzędu, gdzie bardzo łatwo możemy się zalogować , np. profilem zaufanym. Słuchaczka, która nie osiąga dochodów, a małżonek osiąga, może zrobić symulację wspólnego rozliczenia. Wspólne rozliczenie dochodów w jakimkolwiek przedziale dochodów jest korzystne z uwagi na formę opodatkowania tych dochodów – radzi dyr. Banach.
Czy oprócz usługi e-PIT jest jeszcze inna możliwość?
Można to zrobić za pomocą e-deklaracji – to podobny system. Czasami do różnych czasopism dodawane są komercyjne programy, ale dyr. Banach przestrzega przed używaniem ich, ponieważ nie zawsze zawsze dobrze działają. Trzeba używać sprawdzonego programu, który poprawnie zweryfikuje nasze rozliczenia, dlatego zachęca do korzystania z usługi e-PIT.
O czym należy pamiętać, składając deklarację podatkową?
Należy pamiętać o terminie składania rozliczenia rocznego – trzeba to zrobić do 30 kwietnia. Jeżeli ktoś ma dochody, to powinien sprawdzić, czy w usłudze e-PIT nie jest przygotowane dla niego zeznanie podatkowe. Należy pamiętać, że jeżeli ktoś chce skorzystać z ulg, to musi mieć dowody potwierdzające możliwość ich zastosowania. Jeżeli składamy deklarację w formie papierowej, musimy pamiętać o podpisie – przypomina dyr. Banach.
Przeczytaj też:
PIT-28 i PIT-36 podpiszemy elektronicznie
PIT 2021 – do kiedy rozliczyć się za 2020 rok?
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00