Mirosław Hermaszewski przyszedł na świat 15 września 1941 roku w Lipnikach na dzisiejszym terytorium Ukrainy. Był najmłodszy z siedmiorga dzieci podoficera Wojska Polskiego Romana Hermaszewskiego i jego żony, Kamili Bielawskiej. Jako niemowlę został cudem ocalony przez matkę z potwornej rzezi rodzinnej wsi. W masakrze stracił jednak ojca i wielu krewnych.
Po wojnie Mirosław Hermaszewski wraz z rodziną został przesiedlony z Kresów Wschodnich na Dolny Śląsk. Tam ukończył szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Od najmłodszych lat interesowało go modelarstwo i lotnictwo i właśnie z tymi dziedzinami postanowił związać swoją przyszłość. Od 1960 udzielał się w Aeroklubie Wrocławskim, a w 1961 roku wstąpił do Szkoły Orląt w Dęblinie i wkrótce został pilotem samolotów myśliwskich.
Zobacz także: Zanim przyszła „Korona królów”, tym ekscytowali się Polacy. Ten serial to gratka dla fanów historii
Kariera wojskowa Mirosława Hermaszewskiego
Mirosław Hermaszewski ukończył szkołę lotniczą ze świetnymi wynikami. Uprawnienia pilota myśliwców MiG-15 uzyskał w wieku zaledwie dwudziestu lat. W 1971 r. ukończył Akademię Sztabu Generalnego w Rembertowie, a następnie w latach 1964–1978 służył w Wojskach Obrony Powietrznej Kraju. W 1975 roku, w wieku zaledwie 32 lat został dowódcą 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu. Wkrótce trafił do elitarnego grona najlepszych polskich pilotów, z których miano wyłonić osobę, która weźmie udział w organizowanym przez ZSRR locie w kosmos.
Pierwszy Polak w kosmosie
W 1976 roku Mirosław Hermaszewski wraz z pułkownikiem Zenonem Jankowskim został wybrany jako kandydat na polskiego astronautę w sowieckim programie Interkosmos. Przez kolejne półtora roku ciężko pracował, budując kondycję, trenując na symulatorach i zdobywając niezbędną wiedzę na temat teorii lotu, budowy statku kosmicznego i zasad bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej. Ostatecznie, po wielomiesięcznym szkoleniu, Hermaszewski dowiedział się, że właśnie będzie pierwszym Polakiem, który poleci w kosmos.
Zobacz także: Wiesław Gołas był jedną z najjaśniejszych gwiazd PRL. Zmarł dwa lata temu
Mirosław Hermaszewski w kosmosie
27 czerwca 1978 roku o godzinie 17:27 rozpoczęła się misja statku kosmicznego Sojuz 30 z Mirosławem Hermaszewskim na pokładzie. Rejs trwał 8 dni i wykonano podczas niego 126 okrążeń Ziemi, a także ustanowiono kilka rekordów: między innymi wysokości – 363 km, prędkości lotu – 28 tys. km/h oraz przebytego dystansu – 5 273 257 km. Załoga powróciła na Ziemię 5 lipca.
Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czuję się zaszczycony umożliwieniem mi wykonania lotu kosmicznego na radzieckim statku Sojuz 30 i orbitalnej stacji Salut 6. Okazanego mi zaufania nie zawiodę! – powiedział tuż przed startem w kosmos Mirosław Hermaszewski.
Historyczne dokonanie Polaka
Podczas swojego życia Mirosław Hermaszewski spędził w powietrzu 2047 godzin i 47 minut, wykonał 3473 starty i lądowania. Wybitny lotnik i kosmonauta zmarł 12 grudnia 2022 roku.
Zobacz także: Jarosław Kukulski był znanym kompozytorem. Odszedł 13 lat temu
Dodaj komentarz