Paszport tymczasowy – co to jest, jak długo jest ważny i na co pozwala? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Paszport tymczasowy – co to jest, jak długo jest ważny i na co pozwala?

Paszport tymczasowy – co to jest, jak długo jest ważny i na co pozwala?

,

Do czego służy paszport tymczasowy? Jak długo jest ważny, kto może go wyrobić i z jakiego powodu? Dowiedz się więcej na temat tego dokumentu.

Paszport tymczasowy to specjalny dokument, którego wyrobienie trwa znacznie krócej niż zwykłego paszportu i może nam się przydać w nieprzewidzianych, pilnych wyjazdach za granicę. Jeśli więc nie posiadasz paszportu, a z rozmaitych przyczyn musisz szybko wyjechać za granicę, możesz wystąpić o paszport tymczasowy.

Kiedy można wyrobić paszport tymczasowy?

Tego rodzaju dokument można otrzymać w następujących sytuacjach:

  • choroba lub pogrzeb kogoś z rodziny (trzeba wówczas dostarczyć dowód, że takie zdarzenie miało miejsce);
  • nagłe zdarzenie związane z naszą działalnością zawodową (również konieczny jest dowód, że do niego doszło);
  • kiedy tymczasowo nie można pobrać od Ciebie odcisków palców;
  • gdy jesteś za granicą i twój paszport został skradziony lub stracił ważność – wówczas paszport tymczasowy pozwoli ci wrócić do miejsca stałego pobytu;
  • gdy przebywasz w Polsce tymczasowo i planujesz wrócić do miejsca stałego pobytu (przykładowo: posiadasz polskie obywatelstwo, ale na stałe mieszkasz w USA. Obecnie przebywasz w Polsce, nie masz ważnego paszportu i chcesz wrócić do Stanów Zjednoczonych);
  • jeśli nie mieszkasz w Polsce i tymczasowo przebywasz za granicą, ale w innym państwie niż tym, w którym przebywasz na stałe i chcesz wrócić do miejsca, w którym przebywasz na stałe (przykładowo: masz polskie obywatelstwo, ale na stałe mieszkasz w Niemczech. Obecnie przebywasz w USA, nie masz ważnego paszportu i chcesz wrócić do Niemiec).

Czego potrzebujesz do jego wyrobienia?

Aby wyrobić paszport tymczasowy musisz przygotować następujące dokumenty:

  • wniosek o wydanie paszportu tymczasowego (można go pobrać w punkcie paszportowym lub konsulacie). Jeśli składasz wniosek za granicą, to wniosek o wydanie przez konsula RP paszportu tymczasowego możesz pobrać ze strony polskiego konsulatu w kraju, w którym chcesz dostać paszport tymczasowy i samemu go wydrukować.
  • 1 kolorowe zdjęcie paszportowe (wykonane najwcześniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku). Wymogi dotyczące zdjęcia są takie same jak w przypadku zwykłego paszportu.
  • dowód wniesienia opłaty za paszport tymczasowy;
  • dowód osobisty
  • wspomniany wcześniej dokument potwierdzający wystąpienie nagłego zdarzenia, z powodu którego wyrabiamy dokument;
  • odpis skrócony albo zupełny polskiego aktu urodzenia (jeśli składasz wniosek za granicą i nie masz numeru PESEL);
  • odpis skrócony albo zupełny polskiego aktu małżeństwa (jeśli jesteś osobą, która zawarła małżeństwo za granicą i zmieniła nazwisko);
  • odpis skrócony albo zupełny dowolnego polskiego aktu stanu cywilnego lub dokument, który potwierdzi, że masz polskie obywatelstwo (urzędnik może Cię poprosić o taki dokument, jeśli w Twoich danych będą rozbieżności albo będzie mieć wątpliwości, co do Twojej tożsamości czy obywatelstwa).

Jak złożyć wniosek o wyrobienie dokumentu

Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego składamy osobiście w dowolnym punkcie paszportowym lub w polskim konsulacie. Lista polskich konsulatów dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jeśli znajdujesz się za granicą i nie możesz stawić się w konsulacie osobiście, możesz wysłać do konsula prośbę o umożliwienie przesłania wniosku pocztą lub kurierem.

Sprawdź też:

Ile kosztuje wyrobienia paszportu tymczasowego?

Koszt wyrobienia tego dokumentu to 30 zł – o ile wniosek o jego wydanie składasz w Polsce. Jeśli składasz taki wniosek za granicą, to informacje na temat wysokości opłaty podane są na stronie internetowej konsulatu danego państwa.

Ile trwa wyrabianie paszportu tymczasowego?

Zostanie od wyrobiony obywatelowi „tak szybko, jak to tylko będzie możliwe”. Na pewno będzie gotowy szybciej niż paszport biometryczny. Trzeba jednak pamiętać, że również ważność tymczasowego dokumentu będzie krótsza.

Jak długo taki dokument jest ważny?

Paszport tymczasowy jest ważny maksymalnie przez 12 miesięcy od daty jego wydania. Jego ważność zależy też od tego, z jakiego powodu nastąpił wyjazd i jakie obowiązują przepisy w danym kraju, do którego planujesz pojechać. W każdym paszporcie zawarta jest jego data ważności.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Paszport tymczasowy – o czym pamiętać

Kiedy można wyrobić paszport tymczasowy?

W takich nagłych wydarzeniach jak: choroba lub pogrzeb kogoś z rodziny, nagłe zdarzenie związane z naszą działalnością zawodową, gdy za granicą twój paszport został skradziony lub zniszczony, itd.

Ile trwa wyrobienie paszportu tymczasowego?

Zostanie od wyrobiony obywatelowi „tak szybko, jak to tylko będzie możliwe”. Na pewno będzie gotowy szybciej niż paszport biometryczny.

Ile się płaci za paszport tymczasowy?

Koszt wyrobienia tego dokumentu to 30 zł – o ile wniosek o jego wydanie składasz w Polsce. Jeśli składasz taki wniosek za granicą, to informacje na temat wysokości opłaty podane są na stronie internetowej konsulatu danego państwa.

Ile czasu jest ważny?

Paszport tymczasowy jest ważny maksymalnie przez 12 miesięcy od daty jego wydania.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >