Panele fotowoltaiczne: czy w razie pożaru potrzebny jest specjalny wóz strażacki? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Panele fotowoltaiczne: czy w razie pożaru potrzebny jest specjalny wóz strażacki?

Panele fotowoltaiczne: czy w razie pożaru potrzebny jest specjalny wóz strażacki?

Wiele osób zamontowało na swoich dachach panele fotowoltaiczne, a inni z kolei myślą nad ich założeniem. Ponieważ stają się coraz bardziej popularne, wokół nich pojawiają się różne wątpliwości. Na pytanie, czy w razie pożaru budynku z zamontowanymi panelami straż pożarna musi być wyposażona w specjalny sprzęt, odpowiada Karol Kierzkowski, oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” postanowił odpowiedzieć na pytanie jednej ze słuchaczek, dotyczące paneli fotowoltaicznych:

„Zastanawiałam się nad panelami fotowoltaicznymi. Jakiś czas temu kolega, który pracuje w sprzedaży paneli fotowoltaicznych, powiedział nam, że normalna straż pożarna nie może gasić pożaru w budynku, w którym są panele fotowoltaiczne. To musi być straż pożarna wyposażona w specjalny sprzęt. Podobno jest tylko jedna taka na duży obszar czy województwo. Zastanawialiśmy się z mężem, czy to jest prawda, czy rzeczywiście, gdybyśmy kiedyś chcieli zakładać panele, to może się to wiązać z takim ryzykiem?”.

O pomoc w odpowiedzi na pytanie słuchaczki Michał poprosił młodszego brygadiera Karola Kierzkowskiego, oficera prasowego Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Czy w razie pożaru budynku z panelami fotowoltaicznymi potrzebny jest specjalny sprzęt?

Nie, dlaczego? Nie ma czegoś takiego, by był potrzebny specjalny samochód, tym bardziej że paneli fotowoltaicznych powstaje bardzo dużo, jest już wiele budynków wyposażonych w panele fotowoltaiczne. Oczywiście, uczymy się o tych panelach fotowoltaicznych – odpowiada brygadier Karol Kierzkowski.

A jak wygląda akcja gaśnicza budynku z panelami fotowoltaicznymi?

Traktujemy panele jak każde urządzenie elektryczne, odcinamy prąd, i wtedy prowadzimy normalną akcję gaśniczą za pomocą wody. Jeżeli trzeba, używamy pianę gaśniczą czy proszek. W najczarniejszym scenariuszu podczas gaszenia pożaru odcinamy kable i dopływ prądu, żeby nie stanowiło to zagrożenia dla ratowników i mieszkańców – wyjaśnia Karol Kierzkowski.

Specjalistyczne samochody strażackie do gaszenia paneli fotowoltaicznych to plotka. Nie ma specjalistycznego samochodu, który jest dedykowany do paneli fotowoltaicznych. Każdy samochód gaśniczy, każdy strażak i jednostka ratowniczo-gaśnicza jest w stanie ugasić zarówno pożar dachu, jak i pożar samych paneli, jeśli dojdzie do zwarcia. Straż państwowa i ochotnicza spokojnie sobie radzi z tym zjawiskiem.

Przeczytaj też:

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >