Osteoporoza może zwiększać ryzyko kamicy nerkowej - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Osteoporoza może zwiększać ryzyko kamicy nerkowej

Osteoporoza może zwiększać ryzyko kamicy nerkowej

Osteoporoza często pojawia się u osób z kamieniami nerkowymi – odkryli amerykańscy naukowcy. Dowiedz się, co to oznacza dla chorych.

Niemal jeden na czterech dorosłych chorych na osteoporozę rozwinie kamienie nerkowe – wynika z analizy naukowców opublikowanej w środę na łamach medycznego dziennika Journal of Bone and Mineral Research (JBMR).

Sprawdź: 3 suplementy, które mogą zaszkodzić chorym na serce

Osteoporoza i kamica nerkowa się łączą?

Wśród ponad 500 tys. ludzi cierpiących na kamicę nerkową niemal 24% zdiagnozowano w tym samym czasie osteoporozę lub złamanie kości – wynika z danych w publikacji. Z tej grupy ponad 400 tys. osób z kamieniami nerkowymi, którzy wzięli udział w tym badaniu i nie mieli w historii medycznej zaburzeń układu kostnego, 9% (37 tys.) przeszło skanowanie gęstości kości. U 20% tych osób stwierdzono osteoporozę. Z badania wynika, że istnieje „możliwość zmniejszenia wytrzymałości kości wśród pacjentów z kamicą nerkową” – uważają badacze.

„Istnieje wysoki stopień chorób kości wśród pacjentów z kamieniami nerkowymi, choć tylko mała grupa pacjentów z kamicą nerkową została przebadana pod względem gęstości kości” – powiedziała agencji informacyjnej UPI współautorka badania, dr Calyani Ganesan z uniwersytetu Stanforda w Palo Alto w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.

„Zwiększenie badania gęstości kości wśród pacjentów cierpiących na kamicę nerkową może prowadzić do wcześniejszego wykrycia [osteoporozy] i leczenia” – dodała dr Ganesan.

Osteoporoza to choroba, która sprawia, że kości stają się słabe i bardziej narażone na złamania lub pęknięcia – informuje amerykańska Narodowa Fundacja Osteoporozy. Jak ocenia fundacja, choroba dotyka około 10 mln osób w USA – przeważnie osoby starsze.

Zobacz też: Siedzenie na zdrowie: Jak właściwie siedzieć przy biurku

Kamienie nerkowe to twarde fragmenty minerałów i soli, które formują się wewnątrz nerek i powodują bolesne objawy oraz blokują przepływ uryny. Jak ocenia narodowy Instytut Zdrowia w USA, kamienie nerkowe rozwinie około 1 na 11 osób w trakcie swojego życia.

Jak wyglądało badanie

W ramach opisywanego badania dr Ganesan wraz ze swoimi współpracownikami zidentyfikowała 531 431 pacjentów w bazie danych Administracji Zdrowia Weteranów, u których w latach 2007-2015 zdiagnozowano kamienie nerkowe. Z tych pacjentów u 23,6% wykryto osteoporozę lub złamania kości mniej więcej w czasie, kiedy odkryto tez kamienie nerkowe. Wśród 37 tys. osób, które nie miały wcześniej stwierdzonej osteoporozy lub złamań kości i poddały się skanowi układu kostnego, u 20% wykryto zaburzenia gęstości kości.

Osteoporozę można wykryć wcześniej?

To odkrycie wspiera postulat szerszego wykorzystywania badania gęstości kości wśród osób z kamieniami nerkowymi, w tym mężczyzn w wieku średnim oraz seniorów, których uważa się za grupę ryzyka jeśli chodzi o osteoporozę i łamliwość kości – uważają naukowcy.

„U niektórych pacjentów z kamieniami nerkowymi może występować problem z zachowaniem równowagi wapnia, które jest usuwane z kości i wydalane do uryny. To może prowadzić do osteoporozy i formowania się kamieni wapiennych” – uważa dr Ganesan.

Zobacz więcej >