Lekarze twierdzą, że objawy wywołane przez Omikron BA.4 i BA.5 są podobne. Oba mogą też wywołać poważny przebieg COVID-19. Oba podwarianty budzą obawy.
U większości w pełni zaszczepionych ludzi pierwotny wariant Omikron spowodował łagodniejszą chorobę, która przypominała zwykłe przeziębienie. Objawy zakażenia wywołanego przez nowe podwarianty BA.4 i BA.5 są w większości przypadków podobne do tych z wcześniejszej wersji, jednak oba są znacznie bardziej zaraźliwe.
Jakie objawy daje zakażenie wariantem Omikron koronawirusa?
Typowe objawy podwariantów Omikronu obejmują:
- ból gardła,
- zachrypnięty głos,
- kaszel,
- zmęczenie,
- zatkany nos,
- katar,
- ból głowy,
- bóle mięśni.
Podczas fali zakażeń pierwotną wersją wariantu Omikron, rzadko obserwowano utratę smaku i węchu, które były powszechne w przypadku wcześniejszych wariantów Alfa i Delta. Jednak wraz z rozprzestrzenianiem się BA.4 i BA.5 objawy te wydają się powracać.
Zakażenia pierwotną wersją wariantu Omikron mogły wydawać się łagodniejsze, ponieważ podczas pierwszej fali tego wariantu chorowały najczęściej osoby młode i zdrowe, a także w pełni zaszczepieni. W przypadku osób, które zostały zaszczepione, ale nie otrzymały dawek przypominających, typowe objawy obejmują większy kaszel, wyższą gorączkę i większe zmęczenie niż u osób, które otrzymały dodatkowe dawki.
Druga dawka przypominającą szczepionki przeciw COVID zalecana w USA
Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca, aby osoby w wieku 50 lat i starsze otrzymały drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID. Ponieważ BA.5 jest tak zaraźliwy i wydaje się unikać układu odpornościowego organizmu, ludzie są bardziej podatni na ponowne zakażenie COVID, zwłaszcza jeśli od poprzedniego zakażenia minęło ponad 90 dni.
Amerykańscy lekarze zakaźnicy twierdzą, że przebyta infekcja nie gwarantuje już ochrony, jednak kolejne infekcje w większości przypadków są mniej poważne niż poprzednie infekcje.
Jak szybko pojawiają się objawy zakażenia wariantem Omikron?
Według CDC czas, w którym zarażona osoba rozwinie objawy po ekspozycji na wirusa, zazwyczaj jest krótszy w przypadku wariantu Omikron niż w przypadku poprzednich wariantów — zwykle od tygodnia do zaledwie trzech dni lub krócej.
Kiedy należy poddać się testowi na COVID?
Biorąc pod uwagę możliwość skrócenia okresu inkubacji, test można wykonać już mniej więcej 72 godziny po ekspozycji na wirusa, jednak najlepiej byłoby poczekać co najmniej trzy dni. CDC zaleca poddanie się testowi co najmniej 5 dni po ekspozycji.
Przeczytaj też:
- Koronawirus: Nowy subwariant Omikron BA.5 napędza kolejną falę
- 6.07: Dziś 964 nowe zakażenia COVID-19. Wczoraj było ponad tysiąc
- Omikron odpowiada za znacznie więcej zgonów w USA niż Delta (21.02.2022)
- Omikron: Moderna rozpoczęła badania dedykowanego boostera (27.01.22)
- Szczepionka na Omikron: Pfizer i BioNTech rozpoczynają badania (26.01.22)
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 60 tys. złotych! Kliknij i sprawdź