Dowiedz się, czy faktycznie olejek waniliowy odstrasza komary oraz jak go stosować, żeby opędzić się od tych owadów.
Spis treści:
Lato to – oprócz pięknej, słonecznej pogody, długich dni i możliwości wzięcia urlopu i odpoczynku od ciężkiej pracy – również pora, na której cieniem kładą się mali, złośliwi krwiopijcy. Nawet najpiękniejsze miejsca wypoczynkowe mogą strać dużo uroku, kiedy podczas wyjazdu zamiast je podziwić musimy opędzać się od wszędobylskich komarów, atakujących nas bez litości. Na szczęście są sposoby na radzenie sobie z tymi wrednymi owadami.
Gdzie najchętniej gryzą komary?
Zasadniczo komary gryzą każdą skórę, do której mają dostęp, aby uzyskać posiłek z krwi. Mogą jednak preferować określone lokalizacje. Jedno ze starszych badań wykazało, że niektóre gatunki wolały gryźć wokół głowy i stóp. Badacze stwierdzili, że w tym wyborze rolę odgrywała temperatura skóry i liczba gruczołów potowych zlokalizowanych w tych obszarach.
Repelenty – jakie wybrać?
Dla tych, którzy nie do końca wierzą w naturalne metody odstraszania komarów, istnieją skuteczne metody, po które można sięgnąć. Aby nie dopuścić do siebie komarów, powinniśmy używać repelentów z co najmniej jednym aktywnym składnikiem wypisanym poniżej. Jeśli używa się ich zgodnie z instrukcją, to ich właściwości i skuteczność są potwierdzone – nawet dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Skuteczne są takie składniki jak:
- DEET (dietylotoluamid) o stężeniu co najmniej 20-30% i wyższym;
- Ikardyna (pikardyna);
- IR 3535
- olejki eteryczne: z eukaliptusa cytrynowego lub cytronelowego
- Para-mentanodiol (PMD).
Czy olejek waniliowy faktycznie odstrasza komary?
Jak wyjaśniał w rozmowie z magazynem Focus.pl, a także w programie „Dzień Dobry TVN” prof. Stanisław Ignatowicz z Katedry Entomologii Stosowanej w SGGW, ten olejek faktycznie odstrasza komary i meszki, jednak to działanie jest bardzo krótkotrwałe.
Olejek waniliowy na komary – jak stosować?
Wiadomo, że komary nie znoszą pewnych zapachów, takich jak na przykład lawenda, cynamon czy mięta. Olejki eteryczne mogą skutecznie zniechęcać je do atakowania osób, które wydzielają taki zapach. Według popularnego przekonania te wredne owady odstrasza również woń olejku waniliowego. Jest to środek tani i powszechnie dostępny – wykorzystywany na przykład przy pieczeniu ciasta. Jak powiedział prof. Ignatowicz, ponieważ działanie olejku nie trwa zbyt długo, to trzeba go stosować często i w dużej ilości. Jeśli chcemy obronić nasze mieszkanie przed inwazją tych krwiopijców, warto nasączyć tym olejkiem gąbkę i przetrzeć nią framugi drzwi i okien, jednak potem trzeba czynność powtórzyć po około dwóch godzinach. Gdy chcemy obronić siebie, smarujmy olejkiem kark, skronie, a także stopy i dłonie. Co jakiś czas trzeba to powtarzać, w miarę jak olejek będzie wietrzał.
Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04!
Czytaj też: