Wyjazd na wakacje: jak się spakować? [15 porad] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wyjazd na wakacje: jak się spakować? [15 porad]

Wyjazd na wakacje: jak się spakować? [15 porad]

,

Dowiedz się, jak spakować się na wyjazd wakacyjny i nie tylko. Przedstawiamy 15 sprytnych porad, które usprawnią zapakowanie potrzebnych rzeczy do walizki i ułatwią życie podczas wyjazdu.

Lato to czas urlopów i wyjazdów, często na wielodniowy, upragniony wypoczynek. Nic dziwnego więc, że każdy urlopowicz staje co roku przed jednym, nie dającym się uniknąć wyzwaniem: spakowania wszystkich potrzebnych (oraz niepotrzebnych) rzeczy. Warto więc poznać kilka zasad sprawnego zapakowania swoich przedmiotów, aby nie męczyć się i nie frustrować podczas heroicznych prób domknięcia suwaka w walizce lub zatrzasku w plecaku.

Przedstawiamy 15 sprytnych porad na spakowanie się:

Mniejsza walizka

Niepisana zasada głosi, że im większy plecak lub walizka, tym więcej chcemy tam zapakować. Dlatego też najlepszym sposobem na zabieranie mniejszej ilości rzeczy jest wybór mniejszej walizki. Wybierz nie tylko mniejszą walizkę, ale też taką z mocnego, twardego plastiku, żeby nie mogła się rozciągać. Wówczas nie włożysz do niej więcej niż się da – nieważne, jak bardzo byś chciał.

Odliczanie a ubranie

Aby ograniczyć ilość pakowanej garderoby warto wykorzystać zasadę 5, 4, 3, 2, 1, dotyczącą tygodniowego wyjazdu. Stanowi ona, że na wyjazd na tydzień nie można zabrać więcej niż: 5 zestawów skarpet i bielizny, 4 koszulek, 3 par spodni i spodenek, 2 par butów i 1 czapki lub kapelusza. Oczywiście należy to dopasować do swoich preferencji, ale trzeba się starać, by ubrań nie było więcej. Warto też pamiętać, że jeśli planujemy pływać lub trenować, to ten zestaw trzeba powiększyć o odpowiedni strój kąpielowy lub do ćwiczeń.

Ustabilizuj walizkę

Cięższe rzeczy, takie jak np. buty lub książki umieść na dole walizki – tam gdzie po jej postawieniu znajdą się kółka. Dzięki temu będzie ona bardziej stabilna podczas jej ciągnięcia i nie będzie się wywracać. Ponadto – jeśli cięższe rzeczy będą na dole – w ten sposób uchronisz inne przedmioty przed uszkodzeniem, co mogłoby się wydarzyć, gdyby cięższe były na górze.

Ubrania zwijaj – nie składaj

Wielu podróżników zgodzi się z tą zasadą: ubrania lepiej zwijać, niż składać. Mocno zwinięte ubrania zajmują mniej miejsca niż złożone. Oprócz tego zwijanie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia brzydkich zagnieceń, które mogą się pojawić przy składaniu. Jak zwinąć ubrania? Ułóż koszulki frontem na podłodze, złóż rękawy i zwiń ciasno od dołu do góry. Spodnie zwijaj następująco: złóż nogawki razem i zwiń od pasa w dół. Kiedy już zwiniesz wszystkie ubrania, włóż je do walizki jako pierwsze – przed butami i innymi akcesoriami, chyba że:

Ubranie na zmianę na wierzchu

Jeśli wiesz, że zaraz po przybyciu na miejsce będziesz chciała lub chciał się przebrać, to tę zmianę ubrań, która będzie ci potrzebna, spakuj na samym końcu, czyli na wierzchu. Dzięki temu nie będziesz przetrząsać całego bagażu w poszukiwaniu właśnie tej zmiany ubrań, której możesz w danej chwili potrzebować.

Worki i segmenty ułatwiają życie

Aby ułatwić sobie życie, warto się zaopatrzyć w specjalne worki lub materiałowe kostki, do których można włożyć rozmaite przedmioty i które pomogą nam zorganizować wnętrze walizki. Dzięki temu nie będziemy upychać drobnych przedmiotów luzem, tylko stworzymy łatwe do wyjmowania i wkładania segmenty, które bardzo ułatwią nam życie oraz ponowne pakowanie. Tego typu przedmioty dostępne są często w sklepach podróżniczych.

Wybieraj przedmioty podwójnego zastosowania

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenia się w takie rzeczy, które mają więcej niż jedno zastosowanie. Dzięki temu będziemy mogli spakować tylko jeden przedmiot, zamiast dwóch. Dobrym przykładem są choćby spodnie z odpinanymi nogawkami, z których można zrobić szorty albo kurtka, z której można zrobić poduszkę.

Czytaj też:

Płyny i przybory toaletowe na wierzchu

Tego typu przybory staraj się mieć na wierzchu, w prześwitującej saszetce i pod ręką. Chodzi o to, żeby podczas kontroli bagażu celnik mógł mieć do nich łatwy dostęp i nie musiał przetrząsać całego bagażu w ich poszukiwaniu. Pamiętaj, że na wielu lotniskach są limity dotyczące przewozu płynów i zbyt duże butelki mogą zostać skonfiskowane. To wiąże się z kolejną zasadą:

Reguła 3-1-1

Wiele służb kontrolnych na lotniskach, w tym amerykańska TSA zaleca stosowanie zasady 3-1-1. Oznacza ona, że na pokład samolotu dopuszcza się płyny w butelkach nie większych niż 3,4 uncji (około 100 ml) oraz umieszczonych w pojedynczej, prześwitującej torebce zamykanej na suwak typu zip-top.

Worki kompresyjne

Dla chcących zyskać miejsce w walizce dobrym rozwiązaniem może się okazać zainwestowanie w worki próżniowe, które dzięki usunięciu z nich powietrza znacznie zmniejszają objętość zapakowanych w nie rzeczy. Nie wymagają przy tym użycia odkurzacza. Jednak należy pamiętać, że ich wykorzystywanie sprawia, że możemy do walizki włożyć jeszcze więcej, co nieco kłóci się z pierwszą zasadą i może doprowadzić, że przez to walizka będzie cięższa, niż byśmy chcieli…

Przybory toaletowe w osobnej saszetce

Trzymaj je w jednym zestawie – w jednej saszetce lub mocnej, plastikowej torebce. Aby upewnić się, że nie dojdzie do wycieku kosmetyków, możesz mniejsza torebkę z kosmetykami włożyć do większej (obie wodoodporne).

Sprawdź, czego potrzebujesz

Podczas pakowania zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz wszystkich przedmiotów, które chcesz włożyć do walizki. Nie bierz rzeczy „na zapas” lub „na wszelki wypadek”: – zdziwisz się, jak wiele rzeczy możesz ewentualnie kupić na miejscu i często znacznie taniej niż przed wyjazdem.

Cenne rzeczy zawsze w bagażu podręcznym

To niby podstawowa rzecz, ale wielu podróżnym zdarza się się o tym zapominać: cenne przedmioty zawsze należy mieć ze sobą, w bagażu podręcznym – nie w walizce nadawanej przed lotem. Takie rzeczy jak dokumenty, paszport, pieniądze, biżuteria oraz sprzęt elektroniczny zawsze trzeba mieć ze sobą, w torbie która na pewno będzie spełniać wymagania dla bagażu podręcznego.

Cyfrowe – znaczy lżejsze

Trudno o cięższe i bardziej nieporęczne przedmioty zabierane w podróż niż książki. Jednak mało kto może się obejść bez ulubionej lektury na łonie pięknej przyrody, na rozłożonym hamaku. Dlatego, aby nie odcinać się od bohaterów lektury, a jednocześnie zadbać o wagę i miejsce w walizce, warto zabrać ze sobą elektroniczną wersję ukochanych książek, na przykład w formie audiobooka. Przy okazji warto mieć również cyfrowe kopie swojego paszportu i innych ważnych dokumentów, na przykład sfotografowanych telefonem (tak na wszelki wypadek).

Przetestuj spakowaną walizkę

Aby się upewnić, że właściwie spakowałeś wszystkie potrzebne ci rzeczy, wybierz się na „jazdę próbną” – spakuj się na dłużej przed wyjazdem i przejdź się wcześniej trochę po chodniku z docelowo zapakowaną walizką. Znieś i wnieś ją po schodach, upewnij się, że nie jest za ciężka. Dzięki temu dowiesz się, że jest odpowiednio wygodna i nie będzie ci sprawiać problemów podczas podróży. Jeśli podczas próby będzie ci niewygodnie, za ciężko lub poczujesz się sfrustrowany, to będziesz mieć pewność, że trzeba zaaranżować wnętrze bagażu inaczej.

Planujesz podróż? Słuchaj aktualnych wiadomości z dróg na antenie Radia Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Pakowanie walizki – o czym pamiętać

Jak ograniczyć ilość bagażu zabieranego na wyjazd?

Im większy plecak lub walizka, tym więcej chcemy tam zapakować. Dlatego też najlepszym sposobem na zabieranie mniejszej ilości rzeczy jest wybór mniejszej walizki.

Ile ubrań zabrać na wyjazd?

Aby ograniczyć ilość pakowanej garderoby warto wykorzystać zasadę 5, 4, 3, 2, 1, dotyczącą tygodniowego wyjazdu. Stanowi ona, że na wyjazd na tydzień nie można zabrać więcej niż: 5 zestawów skarpet i bielizny, 4 koszulek, 3 par spodni i spodenek, 2 par butów i 1 czapki lub kapelusza.

Jak zmniejszyć przestrzeń zajmowaną przez ubrania w bagażu?

Ubrania lepiej zwijać, niż składać. Mocno zwinięte ubrania zajmują mniej miejsca niż złożone. Oprócz tego zwijanie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia brzydkich zagnieceń, które mogą się pojawić przy składaniu.

Zobacz więcej >