Obostrzenia luty 2022 - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Obostrzenia luty 2022

Obostrzenia luty 2022

Podczas konferencji prasowej ministrowie zdrowia i edukacji poinformowali o łagodzeniu obostrzeń. Zapowiedziano m.in. powrót uczniów do szkół 21 lutego, a także skrócenie izolacji i kwarantanny oraz zniesienie kwarantanny z kontaktu i przyjazdowej ze strefy Schengen.

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra edukacji Przemysława Czarnka. Ministrowie zapowiedzieli łagodzenie wprowadzonych obostrzeń COVID-owych.

Za nami apogeum piątej fali – likwidacja 5 tys. łóżek COVID-owych w szpitalach

„Widzimy wyraźnie, ze za nami jest już apogeum piątej fali. To przesilenie, z którym mieliśmy do czynienia dwa tygodnie temu. Potwierdza się to w każdym wymiarze, zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, ale także na poziomie badań i testów oraz na poziomie liczby zleceń, które są wykonywane przez lekarzy POZ”– stwierdził minister Niedzielski.

W związku z tym Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zmniejszeniu liczby łóżek COVID-owych w szpitalach. Jak poinformował minister Niedzielski, w tej chwili do walki z COVID przeznaczonych blisko 30 tys. łóżek w szpitalach, z czego zajętych jest około 20 tys.

„Zdecydowaliśmy, żeby czym prędzej przywrócić ok. 5 tys. łóżek do systemu tego zwyczajnego leczenia w innych zakresach, zmniejszając wielkość infrastruktury COVID-owej do poziomu ok. 25 tys.” – powiedział minister zdrowia.

Łagodzone obostrzenia dotyczące kwarantanny i izolacji

Minister poinformował również podczas konferencji, że od 15 lutego będzie stosowana 7-dniowa izolacja, a od 11 lutego zlikwidowana zostanie tzw. kwarantanna z kontaktu.

„Dotyczy to także osób w tej chwili przebywających na kwarantannie wynikającej z rozpoznania kontaktu. 10 lutego będziemy chcieli wysłać do takich osób SMS zdejmujący z nich kwarantannę” – powiedział minister zdrowia. Podsumowując:

  • od 11 lutego:
    • likwidacja kwarantanny z kontaktu,
    • zniesiona zostanie kwarantanna przyjazdowa. Tylko przy przyjeździe z krajów strefy non-Schengen nadal będzie obowiązywała 7-dniowa kwarantanna,
  • od 15 lutego:
    • izolacja będzie trwała siedem dni,
    • kwarantanna dla współdomowników będzie trwała tylko tyle ile trwa izolacja zakażonego członka rodziny.

Powrót do szkół: Nauka stacjonarna wcześniej

„Dla rządu, Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Zdrowia priorytetem jest utrzymanie i kontynuowanie nauki stacjonarnej” – podkreślał szef MEiN Przemysław Czarnek podczas konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Poinformował o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień, czyli od 21 lutego. Minister podkreślił, że zawsze starano się, żeby kontynuować naukę stacjonarną do momentu, kiedy jest to możliwe, i wprowadzać elementy nauki zdalnej tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.

„Nie przewidujemy na ten moment żadnych perturbacji. Gdyby się zdarzyły, jeżeli mamy jakiś nowy wariant, jakąś nową odmianę, jakąś nową falę – zawsze to mówiliśmy, że będziemy zawsze brać pod uwagę sytuację pandemiczną przy podejmowaniu decyzji z priorytetem nauki stacjonarnej” – powiedział minister Czarnek.

Minister poproszony o komentarz do wtorkowej informacji rzecznika Ministerstwa Zdrowia, że rząd nie wprowadzi od 1 marca obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 dla służb mundurowych i nauczycieli odpowiedział:

„Decyzja o odstąpieniu od obowiązkowych szczepień dla nauczycieli jest ze wszech miar korzystna”.

Jego zdaniem wprowadzenie takiego obowiązku mogłoby spowodować od marca kilkadziesiąt tysięcy wakatów w szkołach.

„Jeśli szczepieniami mamy wpływać na poziom bezpieczeństwa zdrowotnego, to powinniśmy przede wszystkim szukać tych grup, w których poziom zaszczepiania jest dużo niższy niż u nauczycieli” – powiedział minister Czarnek i dodał, że poziom zaszczepienia w środowisku nauczycielskim jest szacowany na 85 proc.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >