Niezwykły hymn WOŚP słyszał każdy. Piękna historia legendarnej melodii - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Niezwykły hymn WOŚP słyszał każdy. Piękna historia legendarnej melodii

Niezwykły hymn WOŚP słyszał każdy. Piękna historia legendarnej melodii

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wykonuje ten przebój tylko raz w roku. Pomimo tego melodię „Karnawału” doskonale zna każdy Polak. Okazuje się, że legendarny numer skomponował lider Voo Voo. Posłuchajcie archiwalnego nagrania z 1993 roku!

,

Fundacja WOŚP, a właściwie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, pierwszy raz pod tą nazwą zagrała 3 stycznia 1993 roku. Od tego momentu rokrocznie odbywa się ogólnopolska akcja charytatywna, której zwieńczeniem jest wielki finał. Widowisko nie bez powodu kojarzone jest z muzyką.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Podczas tradycyjnych imprez, festiwali czy koncertów gromadzą się nie tylko liczni darczyńcy, na scenie występują również największe gwiazdy polskiej estrady. Co ciekawe, nieodłącznym elementem celebracji jest charakterystyczny hymn WOŚP!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo. 

Hymn WOŚP napisał i skomponował lider grupy Voo Voo

Wszystko wskazuje na to, że początek historii hymnu WOŚP rozpoczyna się jeszcze na długo przed pierwszym finałem. Zarówno za oryginalną melodię, jak i za tekst odpowiedzialny jest, kompozytor i lider formacji Voo Voo, Wojciech Waglewski.

Zobacz także: Katarzyna Dowbor się tego nie spodziewała! Wyjątkowa niespodzianka na antenie TVP

W rozmowie z serwisem cojestgrane24.pl gitarzysta wyjawił kulisy powstania kultowego numeru. Wraz z początkiem lat 90. XX wieku Jerzy Owsiak ogłosił na antenie TVP2 w swoim autorskim programie „Róbta co chcetaczyli rockandrollowa jazda bez trzymanki” zbiórkę pieniędzy na zakup płuco-serca dla kliniki kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Co ciekawe, to właśnie na prośbę inicjatora akcji WOŚP (obecnie także prezesa zarządu) powstał jeden z najsłynniejszych polskich dżingli. Wojciech Waglewski skomponował utwór zatytułowany wówczas „Łobi jabi”. Dopiero siedem lat później utwór nagrano wraz z udziałem zespołu Jafia Namuel jako „Karnawał”. Nazwa nawiązuje do daty wielkich finałów, które najczęściej przypadają na drugą niedzielę w styczniu.

Posłuchajcie archiwalnego wykonania hymnu WOŚP!

Zobacz także: Oscary 2024. Tu zobaczysz nominowane filmy! Szczegółowa lista

Wojciech Waglewski gra „Karnawał” tylko w jednym przypadku

Okazuje się, że Wojciech Waglewski pracując nad hymnem WOŚP, posłużył się już gotową melodią, do której napisał tekst. Gotowa kompozycja powstała dla lubelskiego teatru Scena Ruchu. Z kolei motyw instrumentalny datuje się na początek lat 70. XX wieku. To właśnie wtedy muzyk grał w zespole Nirwana. We wspomnianym wywiadzie wyjawił, że „Karnawał” jest jedną z pierwszych melodii, jakie w życiu skomponował.

Numer szybko stał się nie tylko pieśnią przewodnią fundacji, ale również najbardziej charakterystyczną cechą WOŚP. Nic też dziwnego, że „Karnawał” grany jest w uroczystych okolicznościach. Lider Voo Voo wykonuje ten przebój wyłącznie w trakcie wielkiego finału.

Zobacz także: Niewiarygodne, że ma tyle lat! Zaskakujące, jak Zdzisław Wardejn dba o formę

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Autor:

Zobacz więcej >