Nie żyje Andrzej Kozioł, były wokalista zespołu Vox - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Nie żyje Andrzej Kozioł, były wokalista zespołu Vox

Nie żyje Andrzej Kozioł, były wokalista zespołu Vox

,

Andrzej Kozioł, były członek zespołu Vox, zmarł dziś rano po długiej chorobie. Miał 73 lata. O śmierci artysty poinformował jego menadżer Bogdan Zep.

Andrzej Kozioł był członkiem pierwszego składu popularnego męskiego kwartetu wokalnego Vox i występował w nim do 1996 roku.

Grupa powstała w 1978 roku, w składzie: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz Witold Paszt i Jerzy Słota. Członkowie zespołu występowali wcześniej w amatorskich i półzawodowych zespołach, między innymi w „Victoria Singers”, „Rh−” i „Sektor A”.

Przed pierwszym występem członkowie grupy Vox przez kilka miesięcy pracowali z choreografem, kostiumologiem, lektorem języka angielskiego i reżyserem. Bardzo starannie przygotowali też swój repertuar. Kwartet zadebiutował przed publicznością w kwietniu 1979 na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Artyści wykonali wtedy piosenkę „Dwa życia, dwa nieba”. Zespół brał udział w radiowym plebiscycie Studia Gama oraz występował na krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki. Ogromnym przebojem i wizytówką grupy stał się utwór „Bananowy song”.

W 1980 na Festiwalu Interwizji w Sopocie zespół otrzymał I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności za wykonanie piosenki „Bananowy song”.

Z kolei płyta grupy Vox „Monte Carlo Is Great” sprzedano w nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy. W tym samym roku zespół zdobył Grand Prix na festiwalu Bratysławska Lira, a w 1982 roku – główną nagrodę w Rostocku.

Kwartet Vox wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe. Koncertował w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Na jego repertuar składały się ballady, pieśni gospel, standardy jazzowe, utwory pop i funk.

Po rozstaniu z zespołem Vox Andrzej Kozioł prowadził kawiarnię artystyczną, nagrywał audiobooki i występował w reklamach.

Posłuchaj jednego z największych przebojów zespołu VOX:

Przeczytaj też:

Autor:

Zobacz więcej >