Nałęczów - najważniejsze atrakcje. Co zobaczyć?
Strona główna » Nałęczów – najważniejsze atrakcje. Co zobaczyć?

Nałęczów – najważniejsze atrakcje. Co zobaczyć?

Nałęczów to piękne miejsce, które odwiedzali wielcy polscy artyści. Jakie miejsca szczególnie warto zobaczyć? Jakie są najciekawsze atrakcje, które zapewnia to miasteczko?

Pięknych miejsc w Polsce jest naprawdę wiele. Jedni lubią wybrać się nad morze, inni preferują góry. Jednak niezwykle urokliwe są również niewielkie miejscowości, takie jak Nałęczów. Na pewno wiele osób wie, że słynie ono z uzdrowiska. Swoją popularność zawdzięcza ono nie byle komu.

Zobacz także: Kupiłeś ten produkt w Lidlu? Może być groźny dla zdrowia!

Kuracjuszami byli bowiem m.in. Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski czy Bolesław Prus. Dzięki nim miasteczko stało się ośrodkiem nie tylko leczniczym, ale i kulturalnym. Warto na własnej skórze odczuć niesamowity jego niesamowity klimat. Dlatego też przedstawiamy najciekawsze miejsca, które są warte uwagi. Co zobaczyć w Nałęczowie? Oto lista najważniejszych atrakcji.

Park Zdrojowy

Pierwszą i jednocześnie najbardziej znaną atrakcją Nałęczowa jest Park Zdrojowy. Otoczony jest on parkanem z czterema wejściami. Można przechadzać się po nim wytyczonymi ścieżkami. Są to trasy, po których spacerowanie samoczynnie obniża ciśnienie krwi. Podczas spaceru warto pójść do centrum parku.

Zobacz także: Pałac Kultury i Nauki i jego tajemnice. Tego o nim nie wiecie

Znajduje się tu staw z Wyspą Miłości oraz fontanną. Plac położony nad stawem przy tamie pełni funkcję głównego punktu parku. To właśnie tam można spotkać innych kuracjuszy, choć oczywiście nie tylko ich.

Aleja Artystów

W parku znajduje się również wiele miejsc pamiątkowych. Jednym z nich jest Aleja Artystów. Jest to alejka, w której wmurowanych jest szesnaście glinianych tablic.

Są na nich odciśnięte dłonie wielu polskich artystów. Wymienić warto chociażby Mieczysława Olszewskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Tadeusza Borutę czy Tomasza Bachanka.

Zabytkowe wille

Do Nałęczowa przyjeżdżało wielu polskich artystów. Z czasem zaczęły powstawać wille, przeznaczone specjalnie dla nich. Jest ich tutaj naprawdę dużo i można spędzić mnóstwo czasu na ich zwiedzaniu. Warto zobaczyć chociażby willę “Pod Matką Boską”, którą wybudował w latach 1897-1990 Edmund Raciborski. Przebywali w niej m.in. Bolesław Prus czy Tadeusz Staich.

Zobacz także: Quiz. Pałac Kultury stoi w Warszawie od 68 lat! Ile o nim wiesz? 6/10 to wyzwanie

Na uwagę zasługują również wille “Pod Kraszewskim”, “Nagórskich”, “Podgórze” czy “Oktawia”. Wszystkie budynki zostały stworzone w odmiennych stylach, co jest nie lada gratką dla miłośników architektury i nie tylko.

Muzea

Czym byłoby zwiedzanie bez wizyty w muzeum? W Nałęczowie możemy odwiedzić Muzeum Stefana Żeromskiego, które znajduje się w chacie w stylu zakopiańskim. Była ona swego czasu letnią rezydencją pisarza. Teraz można obejrzeć w niej związane z nim pamiątki.

Podobnie jak w przypadku Muzeum Bolesława Prusa. Znajduje się ono w zabytkowym budynku Ochronki. Dawno temu mieściła się tu placówka wychowawcza, będąca odpowiednikiem dzisiejszego przedszkola.

Co jeszcze warto zobaczyć?

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, które zapewnia Nałęczów. Podczas zwiedzania miasteczka warto zwrócić także uwagę na Kościół pw. Św. Karola Boromeusza, Domek Grecki, Domek Gotycki, sanatorium “Książę Józef”, sanatorium “Stare Łazienki”, Dom Zdrojowy, Pałac Małachowskich, Werandki, Termy Pałacowe czy Atrium. Zwiedzania wystarczy na pewno na wiele, wiele godzin.

Jeśli chciałbyś odwiedzić Nałęczów, to możesz wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania są wczasy w tym urokliwym miejscu. Wszystkie szczegóły możesz usłyszeć na antenie Radia Pogoda.

Zobacz także: Fundusz Wczasów Pogodowych w Radiu Pogoda

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >