Dowiedz się, ile lat ma najstarsza kobieta świata, gdzie mieszka oraz jaka jest jej recepta na długowieczność.
Niejednokrotnie pisaliśmy już o wszelkiego rodzaju rekordach budzących uznanie. Choć niektóre z nich miały raczej humorystyczny charakter, to inne mogą budzić niekłamany podziw. Do tej drugiej kategorii z pewnością możemy zaliczyć najnowszy rekord wpisany do słynnej Księgi Rekordów Guinnessa: otóż znamy już imię i nazwisko najdłużej żyjącej osoby na świecie. Jest nią Hiszpanka, pani María Branyas Morera, żyjąca w Katalonii. W czwartek wpisano ją do słynnej Księgi jako oficjalnie najdłużej żyjącą osobę na świecie: pani Morera tego dnia liczyła sobie dokładnie 115 lat i 321 dni. Hiszpańska stulatka została najdłużej żyjącym człowiekiem i jednocześnie najdłużej żyjącą kobietą po tym jak we wtorek zmarła Francuzka Lucile Randon vel Siostra Andre, która odeszła w wieku 118 lat.
Najstarsza kobieta świata na Twitterze
Co prawda kobiet o wiek pytać nie wypada, jednak by trafić do Księgi Rekordów Guinnessa w tej kategorii trzeba się podzielić ze światem wiedzą na swój temat. María Branyas Morera urodziła się w San Francisco 4 marca 1907 roku. Kiedy miała 8 lat, wraz z całą rodziną przeprowadziła się do Hiszpanii. Od 22 lat pani Morera przebywa w domu opieki Residència Santa María del Tura i jak przekonują prowadzący placówkę, cieszy się dobrym zdrowiem. Stulatka nie pozostaje w tyle za współczesnością: posiada swoje konto na Twitterze, na którym posty regularnie zamieszcza jej córka. Jak napisała w opisie konta sama pani Morera, jest ona „stara, bardzo stara, ale nie głupia”.
Recepta na długowieczność
Jak napisała María Branyas Morera na Twitterze, jej długowieczność może wynikać z wielu rzeczy, jednak na pewno pomagają w tym: porządek, spokój, dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, kontakt z naturą, stabilność emocjonalna, brak żalu i zmartwień oraz pozytywne nastawienie. Stulatka wyjaśnia też, że warto „trzymać się z dala od toksycznych ludzi”. Jak dodała wiekowa pani, sekretem długowieczności jest także po prostu „szczęście oraz dobre geny”.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Sprawdź też: