Na odchudzanie nie wystarczy namawianie? [Ciekawe badanie naukowe] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Na odchudzanie nie wystarczy namawianie? [Ciekawe badanie naukowe]

Na odchudzanie nie wystarczy namawianie? [Ciekawe badanie naukowe]

Motywacyjna rozmowa może trochę pomóc w odchudzaniu, jednak sama w sobie nie wystarczy. Dowiedz się więcej na temat najnowszego badania naukowców z Oxfordu.

Zrzucenie zbędnych kilogramów nigdy nie jest łatwe. Jednak – jak wynika z najnowszych badań naukowych – „rozmowy motywacyjne” z pracownikami służby zdrowia mogą w tym nieco pomóc. Wyniki prac naukowców opublikowano we wtorek w serwisie Annals of Internal Medicine.

Uczeni z Uniwersytetu w Oxfordzie przyjrzeli się badaniom mającym na celu sprawdzenie, czy skuteczne są motywacyjne przemowy, podczas których personel medyczny namawia pacjenta do opowiedzenia o tym, co chcieliby u siebie zmienić i dlaczego. Taka technika psychologiczna jest obecnie często wykorzystywana w przemyśle medycznym aby uporać się na przykład z uzależnieniem od palenia papierosów lub alkoholu. Próbuje się ją również stosować w programach utraty wagi.

Same słowa nie wystarczą przy odchudzaniu

Naukowcy z Oxfordu odkryli, że kiedy rozmowy motywacyjne trafiły do programów mających pomóc pacjentom z nadwagą zrzucić zbędne kilogramy, tak naprawdę wiele nie zmieniły: przeciętnie korzystający z nich pacjenci nie schudli więcej niż ci korzystający z innych rodzajów pomocy. Według autorki badania, dietetyk Moscho Michalopoulou – doktorantki na Uniwersytecie w Oxfordzie – wyjaśnieniem może być to, że ludzie przystępujący do takiego programu już są odpowiednio mocno zmotywowani, więc tego rodzaju sposób wiele nie zmieni. Wraz z innymi naukowcami z Oxfordu Michalopoulou prześledziła wyniki 4 badań oceniających przydatność rozmów motywacyjny podczas zwykłych wizyt w gabinetach lekarskich. Okazało się, że te rozmowy nie miały widocznego wpływu.

Co nam przeszkadza w utracie wagi?

Jednak nie oznacza to jeszcze, że słowna motywacja w niczym nie pomaga. Według specjalizującej się w leczeniu otyłości dr Melanie Jay z ośrodka uniwersyteckiego NYU Langone Health w Nowym Jorku, rozmowy mogą pomóc, ponieważ są czymś innym niż zwykłe mówienie pacjentom, co mają robić. Jednak zwraca uwagę, że w długofalowym działaniu liczy się nie tylko motywacja, ale także np. czynniki środowiskowe. Ludzie są otoczeni fast foodami i bombardowani reklamami niezdrowej żywności i napojów. Szczególnie mocno uderza to w osoby słabiej zarabiające, bo niezdrowe jedzenie jest znacznie tańsze i bardziej dostępne.

Dr Jay zwraca też uwagę na fakt, że ludzkie ciało jest tak zaprojektowane, żeby opierać się utracie wagi. Kiedy zmniejszamy liczbę przyjmowanych kalorii, nasz metabolizm zwalnia a uaktywniają się hormony odpowiedzialne za głód i uczucie sytości. Dlatego też, jak przekonuje specjalistka: „motywacja jest ważna, ale [sama] nie wystarczy”.

Zawsze jest nadzieja?

Jak informuje dr Melanie Jay, nawet intensywne programy utraty wagi nie są gwarancją sukcesu: przeciętnie zaledwie połowa ich uczestników traci co najmniej 5% swojej wyjściowej wagi. Jak jednak pociesza lekarka, kiedy zmiana stylu życia nie wystarczy, są jeszcze inne opcje, w tym leki na receptę pomagające regulować apetyt i ilość przyjmowanego pokarmu, a u ludzi z zaawansowaną otyłością wyjściem może się okazać operacja.

Sprawdź też:

Zobacz więcej >