Amerykańska firma farmaceutyczna Moderna zapowiedziała, że w tygodniu rozpoczynającym się 7 lutego dostarczy do Włoch o 20 procent mniej szczepionek, niż wcześniej ustalono.
– Kilka minut temu Moderna poinformowała nas o ograniczeniu dostaw swoich szczepionek. W tygodniu rozpoczynającym się 7 lutego do Włoch dotrze tylko 132 tysiące dawek, o 20 procent mniej, niż ustalono – powiedział w piątek Domenico Arcuri, nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii COVID-19.
Włochy jednocześnie zmagają się z opóźnieniami w dostawach szczepionek Comirnaty od amerykańskiej firmy Pfizer, do której Rzym wysłał już formalne ostrzeżenie.
– Na dziś brakuje nam 300 tysięcy dawek szczepionek. Codziennie dostajemy coraz gorsze wiadomości. Szczepionki nie są napojami bezalkoholowymi ani przekąskami, są jedynym antidotum na ciemną noc, która trwa już rok. Nie można sobie żartować ani odwracać się plecami, gdy chodzi o zdrowie ludzi – mówił Arcuri na konferencji prasowej. Podkreślił, że decyzje o dostawach są podejmowane jednostronnie i bez uprzedzenia.
– Nasze zdumienie, zaniepokojenie i przygnębienie rosną. Niemal codziennie prognozy szczepień są korygowane – oświadczył. – Bardzo trudno rozpocząć masowe szczepienia, jeśli nie ma szczepionek.
Arcuri podkreślił, że firmy nie powinny robić propagandy ani składać obietnicy, ponieważ muszą dostarczyć szczepionki zgodnie z kontraktami.
Włochy zwróciły się również do Komisji Europejskiej o podjęcie działań przeciwko Pfizerowi, który powiedział, że tymczasowo zwalnia dostawy do Europy, aby wprowadzić zmiany, które pozwolą mu zwiększyć produkcję.
Do tej pory we Włoszech zaszczepiono ponad 1,7 miliona osób. Dwie dawki otrzymało ponad 380 tysięcy osób.
Dotychczas zakażony koronawirusem został co 23. mieszkaniec Włoch. Zanotowano już ponad 2,5 miliona zdiagnozowanych przypadków COVID-19. W
Włochy są po Wielkiej Brytanii drugim krajem w Europie pod względem liczby zgonów spowodowanych COVID-19. Od początku pandemii jak dotąd z powodu zakażenia koronawirusem zmarło ponad 87 tysięcy obywateli Włoch.
Przeczytaj też:
Szczepienia: UE żąda więcej dostaw od AstraZeneca
Mniej szczepionki na COVID-19 nie tylko w Polsce