Dostawy szczepionki na COVID-19 zmalały w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Niektóre grożą Pfizerowi sądem.
Koncern Pfizer o 50% obciął dostawy szczepionek na COVID-19 do niektórych krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.
Mniej szczepionek w całej Europie
Rumunia otrzyma zaledwie 50% planowanych na ten tydzień dostaw leku. Jak powiedział agencji Reuters tamtejszy zastępca ministra zdrowia Andrei Baciu, dostawy do tego kraju będą rosły stopniowo i nie wrócą do początkowego poziomu do końca marca.
Podobna sytuacja jest w Polsce – do naszego kraju w poniedziałek trafiło 176 tysięcy dawek szczepionki, co według naszych władz stanowi mniej więcej połowę planowanej dostawy. Amerykański koncern miał zapowiedzieć jednak władzom Polski i Bułgarii wyrównanie brakujących dawek.
Z powodu ograniczenia dostaw rząd Czech spowolnił kampanię szczepień. Jak powiedział w czwartek czeski minister zdrowia Jan Blatny:
„Musimy się spodziewać zredukowania liczby umówionych szczepień w ciągu najbliższych trzech tygodni” – powiedział. Dostawy Pfizera do Czech zmalały o około 15% w tym tygodniu, a w nadchodzących dwóch tygodniach skurczą się o kolejne 30%.
Amerykański Pfizer i jego niemiecki partner BioNTech odmówiły komentarza do spadku liczby dostaw, ograniczając się do oświadczenia z ubiegłego tygodnia, w którym zapowiedziano cięcia dostaw, aby skupić się na przyspieszeniu produkcji leku w Europie.
Jak radzą sobie inne kraje?
Niektóre kraje w ograniczeniu dostaw przez koncern nie widzą większego zagrożenia. Jednym z nich jest Norwegia, która ma awaryjną pulę i będzie kontynuować dystrybucję zaplanowanych dawek zgodnie z planem, co zapowiedziało tamtejsze ministerstwo zdrowia.
Z kolei w Danii utrata 50% zaplanowanych dostaw szczepionki w tym tygodniu spowoduje 10-procentowe spowolnienie procesu wakcynacji w pierwszym kwartale tego roku. W środę władze Włoch zapowiedziały kroki prawne wobec Pfizera.
Na Węgrzech władze, oprócz szczepionki Pfizer/BioNTech, dopuściły do dystrybucji również specyfik AstraZeneca oraz rosyjski Sputnik V. Szef sztabu Viktora Orbana, Gergely Gulyas, zaapelował do Brukseli o zapewnienie stałości dostaw:
„Cieszylibyśmy się, gdyby Komisja Europejska jak najszybciej wszczęła działania, aby zapewnić, że Pfizer i pozostali wytwórcy dokonają zmian w dostawach” – powiedział Gulyas.
Problem opóźnień w dostawie szczepionek dotknął nie tylko państw Unii Europejskiej. Również Kanada boryka się z opóźnieniami w programie szczepień, tak samo jak Szwajcaria – tam do kantonu Grisons w tym tygodniu trafiło zaledwie 1000 z obiecanych 3000 szczepionek Pfizera.

Czytaj też:
Czym się różni szczepionka Pfizer-BioNTech od Moderny
Szczepionka Pfizer-BioNTech daje więcej przeciwciał niż przechorowanie COVID-19
Jaka szczepionka na COVID-19 podawana jest w Polsce? Czy będą inne?