Fortuna za misę z wyprzedaży garażowej - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Fortuna za misę z wyprzedaży garażowej

Fortuna za misę z wyprzedaży garażowej

XV-wieczna misa kupiona za 35 dolarów na wyprzedaży garażowej została sprzedana na aukcji za niecałe 722 tys. dolarów.

O niezwykłym znalezisku z wyprzedaży garażowej na amerykańskiej prowincji pisaliśmy na początku marca. Teraz wiadomo, za ile sprzedano drogocenny antyk.

Jedna z siedmiu bezcennych mis

Biała misa, ozdobiona błękitno-kobaltowymi malowidłami kwiatów i rozmaitych wzorów ma średnicę około 16 centymetrów. Łowca antyków natknął się na nią podczas wizyty na wyprzedaży podwórkowej w mieście New Haven w w amerykańskim stanie Connecticut w zeszłym roku – opisuje dom aukcyjny Sotheby’s. Nabywca, który zachował anonimowość, zapłacił za przedmiot 35 dolarów a następnie napisał e-mail do domu aukcyjnego z prośbą o jego ocenę. Misa okazała się bezcennym antykiem – jednym z zaledwie siedmiu tego typu na świecie.

Sprawdź: Królewska miniaturowa zastawa na aukcji

Kupcy bili się o artefakt

Sotheby’s wycenił wartość przedmiotu na 300 do 500 tysięcy dolarów. Aukcja, która odbyła się w środę, miała bardzo emocjonujący przebieg. Na początku osoba licytująca przez internet zaoferowała za misę 200 tys. dol., ale cena szybko poszybowała w górę i przekroczyła wszelkie oczekiwania. Ostatecznie artefakt wylicytowano za 721 800 dol. (ta cena zawiera już wszystkie opłaty i prowizje).

„Wynik aukcji tej wyjątkowo rzadkiej kwiecistej misy datowanej na XV wiek uosabia niewiarygodną, jedyną w swoim rodzaju historię odkrycia, o jakim marzą osoby zajmujące się chińskimi dziełami sztuki” – napisała w oświadczeniu po zakończeniu aukcji Angela McAteer – szefowa wydziały sztuki chińskiej domu aukcyjnego Sotheby’s po zakończonym wydarzeniu.

Sprawdź też: Muzyka sprzed tysięcy lat zaklęta w muszli

Ponad 600 lat historii w porcelanie

Sotheby’s potwierdził, że misę wykonano na początku XV wieku. Nie ma żadnego testu, który by umożliwił stwierdzenie tego na sto procent, ale dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu są w stanie to zagwarantować. Misa jest bardzo gładka w dotyku, ma jedwabistą glazurę a kolor i wzornictwo pasują do okresu. Ma kształt pąka lotosu lub kurzego serca. Wewnątrz jest ozdobiony medalionem na dnie i motywami kwiatowymi. Na zewnątrz widać cztery kwiaty: lotosu, peonii, chryzantemy i kwiatu granatu. Oprócz tego na brzegach widać zawiłe wzory.

Specjaliści Sotheby’s datują misę na okres rządów cesarza Yongle – trzeciego władcy dynastii Ming, panującego od 17 lipca 1402 r. aż do swojej śmierci 12 sierpnia 1424.

Czytaj: Pompeje: odkryto starożytny fast-food

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >