Marceli Nencki - poliglota, który wynalazł nowy środek leczniczy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Marceli Nencki – poliglota, który wynalazł nowy środek leczniczy

Marceli Nencki – poliglota, który wynalazł nowy środek leczniczy

Marceli Nencki był polskim lekarzem, chemikiem, fizjologiem i powstańcem styczniowym. Był członkiem Niemieckiego Towarzystwa Chemicznego i znał aż 8 języków!

Prawdopodobnie niektórzy nasi słuchacze zauważyli, że instytuty naukowe często noszą imię swojego założyciela lub najbardziej godnego uczonego. My, przechodząc obok, niewiele, lub nawet nic nie wiemy, czym wsławił się wielki Polak. Najprawdopodobniej niewielu z nas słyszało o Marcelim Nenckim, a warto wiedzieć, czym wsławił się ów młodzieniec.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Na warszawskiej Ochocie przy ulicy Pasteura przechodnie mijają nieco odsunięty od ulicy ogromny gmach Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Nosi on imię Marcelego Nenckiego. Ale kim był ów Nencki?

Zobacz także: Maciej Orłoś wrócił i… zacytował hit Zbigniewa Wodeckiego!

Powstanie styczniowe odcisnęło piętno na jego życiu

Wilhelm Marceli Nencki żył w drugiej połowie XIX wieku. Miał 16 lat, gdy po wybuchu powstania styczniowego wstąpił do działającego w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego oddziału Józefa Oxińskiego.

Po upadku powstania opuścił zabór rosyjski i wyjechał na studia do Krakowa. Niestety, władze rosyjskie miały długie ręce. Były powstaniec musiał wyjechać dalej. Dotarł do Drezna i z pomocą pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego podjął studia w Jenie, a później w Berlinie. Jako student już publikował prace naukowe. W 1870 roku ukończył Wydział Lekarski i w tym samym roku uzyskał doktorat.

Marceli Nencki – poliglota i naukowiec

Przez dwa lata pracował w Berlińskiej Akademii Przemysłowej pod kierunkiem Adolfa von Baeyera, późniejszego Laureata Nagrody Nobla. Przeniósł się do szwajcarskiego Berna, gdzie był docentem, a potem profesorem. Tam utworzono dla niego katedrę chemii fizjologicznej. Był także profesorem bakteriologii

Zobacz także: Mural Zbigniewa Wodeckiego wciąż budzi emocje. Fani nie mogą oderwać oczu

Widocznie władze carskie po latach wybaczyły mu incydent powstańczy. Kontynuował bowiem badania w Cesarskiej Wojskowej Akademii Medycznej w Petersburgu. Mimo przyznania mu rangi generała był zwolniony z noszenia rosyjskiego munduru. Znał osiem języków. Publikował wiele prac naukowych. Odkrył między innymi bakterie zdolne do życia w atmosferze beztlenowej, a także wynalazł nowy środek leczniczy tzw. salol.

Zobacz także: Słowna bitwa w „The Voice Senior”. Maryla Rodowicz dopiekła Szczepanikowi

Mijając siedzibę Instytutu Biologii Doświadczalnej, warto wspomnieć tę postać.

Znasz postać Marcelego Nenckiego?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz więcej >