W Polsce zarejestrowano kolejne przypadki małpiej ospy. Wszyscy chorzy są hospitalizowani. Sprawdź, jakie są objawy choroby i jak się ją diagnozuje.
O pierwszym w Polsce przypadku zakażenia małpią ospą Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek 10 czerwca. Dziś rzecznik ministerstwa przekazał informację o kolejnych zakażeniach. Łącznie w naszym kraju jest dwanaście osób cierpiących na tę chorobę, przy czym zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia wszyscy poza pierwszym przypadkiem, który zakończył już 21 dni izolacji i wyszedł do domu pod nadzór sanitarno-epidemiologiczny, są hospitalizowani. Większość przechodzi chorobę w sposób łagodny, wszyscy mają dobre rokowania.
Lekarze zakaźnicy uspokajają, że małpia ospa prawdopodobnie nie wywoła kolejnej pandemii, choć zjawisko szybko rozprzestrzeniającej się infekcji należy traktować poważnie. Ospa małpia jest mniej zakaźna niż ospa wietrzna i zagrożenie dla ogółu populacji jest bardzo niskie.
Jakie są objawy małpiej ospy?
Czas od zakażenia do wystąpienia objawów małpiej ospy wynosi zwykle 6-13 dni, ale może też trwać od 5 do 21 dni. Objawy są podobne do ospy prawdziwej, ale łagodniejsze. W wypadku ospy małpiej w przeciwieństwie do prawdziwej jednym z symptomów jest powiększenie węzłów chłonnych.
- Objawy choroby początkowe:
- wysoka gorączka, powyżej 38,50 st.C,
- uogólnione lub miejscowe powiększenie węzłów chłonnych (w odróżnieniu od ospy wietrznej, w której jest rzadsze),
- ból głowy,
- ból mięśni,
- ból pleców,
- znaczne osłabienie.
- Objawy dalsze, odsunięte w czasie
- po 1-3 dniach u pacjenta rozwija się wysypka (w kolejności: plamki, grudki, pęcherzyki, krosty, strupki),
- wysypka zazwyczaj zaczyna się na twarzy i następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała,
- w czasie wystąpienia wysypki osoba chora jest zakaźna,
- wysypka utrzymuje się przez 2-4 tygodnie,
- blizny po odpadnięciu strupów na skutek wysypki są bardzo głębokie, ale zanikają w okresie 1-4 lat.
Jak się diagnozuje małpią ospę
Diagnostyka ospy małpiej, tak jak w większości infekcji wirusowych, polega na identyfikacji materiału genetycznego wirusa w materiale pobranym od pacjenta, np. krew, wydzielina z pęcherzyków – testem PCR. Na razie niewiele laboratoriów w Europie posiada zestawy do identyfikacji i sekwencjonowania genów wirusa. W Polsce na razie nie ma takiego laboratorium, a najbliższe znajduje się w Berlinie.
Jak przenosi się wirus małpiej ospy
Wirus dostaje się do organizmu przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe lub błony śluzowe (oczy, nos lub usta). Przeniesienie ze zwierzęcia na człowieka może nastąpić poprzez ugryzienie lub zadrapanie, a także kontakt z płynami ustrojowymi, na przykład przez skażoną pościel. Przeniesienie z człowieka na człowieka następuje głównie drogą kropelkową. Ponieważ krople z układu oddechowego na ogół nie przemieszczają się na duże odległości, do zakażenia tą drogą może dojść po długotrwałym kontakcie twarzą w twarz. Poza tym z człowieka na człowieka wirus może przenosić się także przez bezpośredni lub pośredni kontakt z płynami ustrojowymi.
Zapobieganie zakażeniu
Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), aby zapobiec zakażeniu wirusem ospy małpiej, przede wszystkim należy:
- unikać kontaktu ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wirusa, a także z jakimikolwiek materiałami, takimi jak ściółka, które miały kontakt z chorym zwierzęciem,
- odizolować zarażonych pacjentów,
- po każdorazowym kontakcie z zakażonymi zwierzętami lub ludźmi, myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować środkami na bazie alkoholu.
Więcej o zdrowiu słuchaj w Radiu Pogoda codziennie po 12:00.
Przeczytaj też:
Dodaj komentarz