Magdalena Gorzkowska w drodze na szczyt K2 - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Magdalena Gorzkowska w drodze na szczyt K2

Magdalena Gorzkowska w drodze na szczyt K2

Magdalena Gorzkowska próbuje wejść na K2 – drugi najwyższy szczyt świata, uważany jednocześnie za najtrudniejszy i dotąd niezdobyty zimą.

Zdobycie zimą K2 – drugiej najwyższej góry świata – wciąż jest jednym z ostatnich niezrealizowanych osiągnięć w himalaizmie. Teraz to wyzwanie podjęła 28-letnia Magdalena Gorzkowska, która chce tego dokonać jako pierwsza osoba na świecie.

https://youtu.be/2VPyPY-WWMc

Jeśli Gorzkowska, utytułowana lekkoatletka oraz najmłodsza Polka, która zdobyła Mount Everest, wejdzie na szczyt, dokona historycznego wyczynu oraz uciszy tych, którzy w jej aktywności wysokogórskiej upatrują tylko robienie wokół siebie szumu w mediach społecznościowych, bez szans powodzenia.

„Każdy ma prawo do własnej opinii i według niektórych potrzeba wielu lat doświadczenia, żeby mierzyć się z takimi wyzwaniami. A ja po prostu robię to, co według mnie jestem w stanie zrobić. Dlaczego mam się ograniczać?” – powiedziała agencji Reutersa.

Magdalena Gorzkowska jest jedną wielu wspinaczy, którzy próbują zimą zdobyć wysoki na 8611 metrów K2, od którego wyższy jest tylko Mount Everest. Polka, wraz z towarzyszącymi jej Szerpami, wróciła do obozu startowego położonego na wysokości 5 tysięcy metrów po wyjściu aklimatyzacyjnym, podczas którego spędziła noc w obozie na wysokości 6550 metrów.

„Warunki były bardzo ciężkie. Góra daje nam popalić i jest bardzo wymagająca. Trzeba wspinać się ciężko przez cały czas a wiatr jest bardzo silny. Temperatura przez cały czas jest na poziomie -30 [stopni Celsjusza] lub mniejsza” – mówi himalaistka.

Okrutna góra

Leżąca w Karakorum K2 znajduje się na chińsko-pakistańskiej granicy i słynie z niezwykle silnych wiatrów oraz bardzo stromych i oblodzonych stoków. Wśród wspinaczy cieszy się mroczną sławą szczytu, który odebrał życie wielu ludziom: podczas wypraw na zboczach K2 zginęło 86 himalaistów.

Dwa lata temu bezskutecznie K2 atakowała polska wyprawa zimowa. Obecna próba Polki w zdominowanym przez mężczyzn światku wspinaczkowym została odebrana ze sporym sceptycyzmem.

„Tylko czekam, aż swoje plany ataku na K2 ogłoszą polscy jutuberzy, instagramerzy i inni influencerzy” – powiedział himalaista Marcin Miotk na wieść o planach Magdaleny Gorzkowskiej.

Polka mimo tego typu komentarzy pozostaje niewzruszona:

„Marzyłam o zimowym wejściu na K2 i to dlatego tu jestem. Być może oni [krytycy – red.] nie mają takich marzeń, może dlatego nie są tak zdeterminowani” – mówi himalaistka.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >