Dowiedz się, co to jest lipodemia, jak rozpoznać objawy tej choroby oraz do jakiego specjalisty się udać po pomoc.
Lipodemia to stosunkowo rzadkie, dziedziczne zaburzenie rozkładu tkanki tłuszczowej. Nazywa sią ją również obrzękiem tłuszczowym albo „chorobą grubych nóg” (choć zdarza się czasem, że tłuszcz odkłada się nie tylko w nogach, lecz również w rękach). Z reguły częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
Lipodemia – objawy
Konkretne przyczyny występowania tego schorzenia nie są jeszcze do końca poznane. Wiadomo, że może być dziedziczne i w przeważającej większości przypadków dotyczą kobiet. Zazwyczaj objawy pojawiają się w okresie dorastania lub menopauzy. Prawdopodobnie więc ma to podłoże hormonalne. Źródłem lipodemii nie jest nadwaga, choć ponad połowa osób na nią cierpiących zmaga się również z otyłością. Jednak odchudzanie i dieta mogą u osób z lipodemią spowodować zmniejszenie rozmiarów górnej połowy ciała, jednak tłuszcz na nogach nie zniknie. Pozostałe objawy to:
- odkładanie się tłuszczu na pośladkach, udach ora na łydkach oraz czasami na ramionach;
- brak opuchlizny na stopach lub dłoniach;
- nasilający się ból nóg;
- ból kolan;
- w zaostrzonej formie mogą się pojawić utrudnienia w chodzeniu.
Lipodemia – leczenie
To wciąż mało poznane schorzenie i nie do końca poznano mechanizmy jego występowania, na szczęście jednak są sposoby na to, by zatrzymać postępy lipodemii. Jednym ze sposobów jest przejście na dietę zdrową dla serca. Będzie to tym skuteczniejsze, im wcześniej uda się wykryć chorobę. Warto również ćwiczyć, szczególnie pływanie, jeżdżenie na rowerze lub spacerowanie – ważne by dużo się ruszać. Mogą też pomóc regularne masaże i rozciąganie oraz odzież i bielizna uciskowa – może być nawet częściowo refundowana przez NFZ. Skuteczny może się okazać drenaż limfatyczny, czyli rodzaj masażu uciskowego, który pobudza krążenie limfy i może odprowadzić nadmiar płynów ustrojowych z wrażliwych miejsc. Jeśli powyższe sposoby nie okażą się skuteczne, istnieją jeszcze inne możliwości – bardziej inwazyjne, takie jak:
- Liposukcja – odsysanie tłuszczu z określonych części ciała, które przeprowadza się w specjalistycznej klinice po skierowaniu do niej przez specjalistę. Jednak liposukcja nie będzie permanentnym rozwiązaniem – po jakimś czasie może się okazać, że będzie wymagane jej powtórzenie.
- W skrajnych przypadkach skuteczne może się okazać też chirurgiczne leczenie otyłości.
Lipodemia – jaki lekarz może nam pomóc?
Jeśli podejrzewamy, że może u nas występować ta choroba, to należy udać się na konsultacje do internisty, flebologa albo dermatologa: specjalista będzie mógł określić, czy cierpimy właśnie na tę przypadłość i może nas skierować dalej do specjalisty i zlecić szczegółową diagnostykę.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu? Słuchaj programu „Szlachetne zdrowie” w Radiu Pogoda codziennie o 12:30!
Sprawdź też: