Dowiedz się więcej o czołgach Leopard 2, które najprawdopodobniej wkrótce trafią na Ukrainę, by pomóc w walce z rosyjskim najeźdźcą.
Spis treści:
Czołgi Leopard 2 dla Ukrainy?
Polska oraz inne kraje użytkujące niemieckie czołgi Leopard 2, w tym m.in. Finlandia i Dania, naciskają na Niemcy, by zgodziły się na wysłanie tych pojazdów walczącym o wolność Ukraińcom. Zgoda Niemiec jest konieczna, jako że to właśnie tam te słynne czołgi zostały wyprodukowane i to Niemcy są w stanie je serwisować i dostarczać do nich części zamienne. Jeśli taka zgoda zostanie uzyskana, Ukraińcy zyskają nowoczesną i bardzo silną broń pancerną, która może mieć duży wpływ na sytuacje na polu walki. Poniżej opisujemy możliwości bojowe tego czołgu.
Leopard 2 – pancerna siła
Jest to czołg podstawowy opracowany przez niemiecki koncern zbrojeniowy na początku lat 70. ubiegłego wieku dla armii RFN, jako następca czołgów Leopard serii 1. Od tego czasu w niemieckiej armii oraz amiach sojuszniczych NATO służy wiele wersji tego czołgu. Łącznie wyprodukowano ponad 3480 czołgów tego typu. Chrzest bojowy te maszyny przeszły w Kosowie, dostarczono je również duńskim i kanadyjskim siłom zbrojnym walczącym w Afganistanie. Najpowszechniej produkowano dwie wersje tego potężnego czołgu: 2A4, który można łatwo poznać po mniej opływowej wieży oraz bardziej zaawansowaną wersję 2A5 z o wiele smuklejszą wieżą i wieloma ulepszeniami w stosunku do poprzedniej wersji. Obie te wersje wyposażone są w zaawansowany system kierowania ogniem, laserowymi znacznikami celów i system noktowizji, umożliwiający mu walkę w nocy i w każdych warunkach pogodowych. Wariant 2A5 waży 60 ton, wyposażony jest we w pełni stabilizowaną gładkolufową armatę Rheinmetall RH-M-120 kalibru 120 mm, mogące skutecznie razić wrogie czołgi na odległość nawet 5 km. Pojazd przewozi zapas 42 pocisków armatnich: większość transportowana jest z przodu kadłuba a kolejne 15 znajduje się w wieży. Maszyna napędzana jest turbodoładowanym silnikiem diesla MTU MB 873 Ka501, rozwijającym moc 1500 KM. Umożliwia on rozpędzenie czołgu w terenie do prędkości 50 km/h i daje mu zasięg 450 km. Po wyposażeniu czołgu w odpowiedni system, może on pokonać przeszkody wodne o głębokości do 4 metrów. Załoga czołgu liczy 4 osoby: dowódcę, ładowniczego, działonowego i kierowcę.
Leopard 2 vs. T-72: który jest lepszy?
Niemiecki czołg uważany jest za jeden z najlepszych na polu walki, niewiele ustępujący uważanym za najlepsze tego typu pojazdy na świecie: amerykańskie Abrams M1 czy brytyjskie Challenger 2. W porównaniu z nimi ma jednak również pewne zalety: Leopard napędzany jest dieslem i jest znacznie bardziej ekonomiczny niż paliwożerny Abrams, więc lepiej od amerykańskiej maszyny nadawałby się dla zmagających się z wyzwaniami logistycznymi Ukraińców. W porównaniu z powszechnie wykorzystywanym przez Rosjan czołgami z rodziny T-72 i T-90 Leopard 2 jest lepszy pod praktycznie każdym względem: wykazuje znacznie lepszą manewrowość, siłę ognia i odporność na ostrzał, również jego celność jest w porównaniu z rosyjskim czołgiem znacznie lepsza. Przeprowadzone w Polsce testy porównawcze Leoparda 2A4 z PT-91 Twardy (polska wersja rozwojowa T-72) wykazały, że pojazdy o zbliżonym przebiegu (19 tys. km) znacznie różnią się też pod względem niezawodności. Podczas gdy niemiecka maszyna przejeżdżała średnio 174 km bez usterki a naprawa wymagała średnio około 1,3 dnia roboczego, to Twardy bezawaryjnie pokonywał zaledwie 25 km a jego naprawa zabierała średnio 3,2 dnia dnia roboczego. Należy przy tym dodać, że PT-91 to ulepszona i poprawiona wersja podstawowego rosyjskiego czołgu, więc w porównaniu z jego rosyjskim protoplasta różnica na korzyść Leoparda 2 jest jeszcze większa.
Ile Polska ma czołgów Leopard 2?
Na stanie Wojska Polskiego znajduje się formalnie 247 czołgów Leopard 2, w wariantach 2A4 i 2A5, jednak nie wiadomo ile z nich faktycznie jest „na chodzie”, ze względu na przedłużające się problemy z dostępem do części zamiennych oraz przedłużającą się modernizacją tych maszyn ze standardu 2A4 do 2A5. Oprócz polski te maszyny służą też w siłach zbrojnych innych państw NATO, takich jak między innymi Dania, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Norwegia, Portugalia, Włochy, Szwecja, Turcja oraz oczywiście Niemcy. Łącznie te pojazdy użytkuje około 20 krajów. Polska już zaoferowała, że może przekazać Ukrainie łącznie 14 czołgów tego typu (tyle wynosi kompania czołgów Leopard w Polsce).
Jakie czołgi ma Polska?
Obecna liczba posiadanych przez Polskę czołgów jest trudna do ustalenia, ponieważ dużą część będących na stanie T-72 oraz część PT-91 Twardy już przekazano Ukrainie. W wyniku wojny za naszą wschodnią granicą nastąpiło przyspieszenie w kwestii zbrojeń i podpisano wiele umów, które znacząco zwiększą stan posiadania naszej armii, również jeśli chodzi o pojazdy pancerne. Obecnie nasi żołnierze dysponują oprócz 247 Leopardów 2 wciąż kilkudziesięcioma czołgami T-72 i kolejnymi dziesiątkami PT-91. W wyniku kolejnych umów, w latach 2022-2025 do Polski ma trafić łącznie 180 południowokoreańskich czołgów K2 (pierwsze egzemplarze już są w naszym kraju), a największy kontrakt zawarto z Amerykanami, którzy dostarczą do Polski łącznie 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3. Oprócz tego Polska otrzyma też 166 używanych Abramsów w starszej wersji M1A1 FEP, które zastąpią T-72 przekazane Ukraińcom. Warto jeszcze wspomnieć, że po wybuchu wojny w Ukrainie i decyzji Polski o przekazaniu naszym sąsiadom czołgów, sojusznicy z Wielkiej Brytanii wysłali do Polski kompanię (w brytyjskiej armii to 18 maszyn) czołgów FV4034 Challenger 2. Obsługują je Brytyjczycy, współpracujący z 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich z 18. Dywizji Zmechanizowanej.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzeń i tego, jak z nich korzystać? Słuchaj programu „Technicznie proste” na antenie Radia Pogoda codziennie po godz. 10:30!
Zobacz też: