Kot zdrowy czy kot chory? Aplikacja to wyjaśni - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kot zdrowy czy kot chory? Aplikacja to wyjaśni

Kot zdrowy czy kot chory? Aplikacja to wyjaśni

,

Aplikacja wynaleziona przez kanadyjską firmę pozwala określić na podstawie zdjęcia, czy nasz kot dobrze się czuje. Dowiedz się więcej o programie Tably.

Właściciele kotów, którzy uwielbiają robić (oczywiście w nadmiarze) zdjęcia swoim milusińskim teraz mają kolejny powód do zabawy w domorosłych paparazzi (kotarazzi?). Można już bowiem ściągnąć na swojego smartfona aplikację, która po wykonaniu zdjęcia kota potrafi określić, czy zwierzę czuje się dobrze, czy tez może potrzebuje pomocy. O nowej aplikacji napisała agencja Reutera.

Kocia aplikacja

Kanadyjska firma Sylvester.ai z siedzibą w Calgary opracowała aplikację na smartfona o nazwie Tably. Wykorzystuje ona aparat naszego smartfona do określenia, czy nasz kot odczuwa w danej chwili ból, czy też nie. Program przetwarza dane pozyskane z obserwowania ułożenia kocich uszu, głowy, zwężenia oczu, napięcia pyszczka oraz zmian w ułożeniu wibrysów i na ich podstawie określa samopoczucie zwierzęcia. Tego rodzaju obserwacje nie są niczym nowym – już badanie z 2019 roku opublikowane w serwisie Scientific Reports dowiodło, że tak zwane „skala grymasów kota” („eline grimace scale” – FGS) to wiarygodne narzędzie służące ocenie skali bólu odczuwanego przez kota.

„[Ta aplikacja] pomaga właścicielom kotów w dowiedzeniu się, czy na twarzy ich podopiecznych maluje się ból czy też nie. Byliśmy w stanie nauczyć nasz program rozpoznawania tych oznak dzięki serii zdjęć” – powiedziała nadzorująca ten projekt Miche Priest.

Dla właścicieli i weterynarzy

Dr Liz Ruelle z kliniki weterynaryjnej Wild Rose Cat Clinic w Calgary, w której program był testowany i rozwijano algorytm Tably, zwraca również uwagę, że aplikacja może też służyć jako narzędzie przydatne w lecznicach:

„Uwielbiam pracować z kotami, dorastałam też z nimi. Jednak niektórzy moi koledzy, którzy nie mają z nimi takiego doświadczenia, mogą skorzystać z narzędzia, które określi czy ich pacjent cierpi czy nie” – powiedziała.

Z kolei Alice Potter z brytyjskiej organizacji RSPCA, niosącej pomoc zwierzętom, zwraca też uwagę, żeby oceniać nie tylko wygląd głowy kota, lecz również zachowanie reszty jego ciała, w tym ogona:

„Koty, które są przestraszone lub coś je boli, trzymają ogon blisko ziemi i są bardzo spięte. Oprócz tego trzeba też brać pod uwagę, że można wyczuć ich niepokój np. po tym w jaki sposób jedzą, piją, śpią czy korzystają z kuwety i czy to zachowanie jest inne niż zazwyczaj” – powiedziała.

Zobacz też:

Autor:

Zobacz więcej >