Koronawirus: Dwa dni wolnego za oddanie osocza - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Koronawirus: Dwa dni wolnego za oddanie osocza

Koronawirus: Dwa dni wolnego za oddanie osocza

Minister zdrowia apeluje do osób, które pokonały koronawirusa, o oddawanie osocza. Jednocześnie premier Morawiecki zachęca dawców pakietem korzyści, m.in. dwa dni wolnego i bon na 3 darmowe przejazdy autostradą.

Minister Niedzielski oraz premier Morawiecki apelują do osób, które pokonały koronawirusa, o oddawanie osocza. – Pozyskanie osocza ozdrowieńców to zagadnienie krytyczne w obronie przed rosnącą liczbą zgonów na COVID-19 – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wspólnej z premierem konferencji prasowej.

Minister podkreślał, że wprawdzie dzienna liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem maleje, to nadal przedmiotem troski jest liczba zgonów, która dziś ponownie przekroczyła 600. Zapewnił, że rząd chce zrobić wszystko, by zgonów było jak najmniej i by z COVID-19 walczyć na każdym etapie choroby.

Minister wyjaśnił, że w początkowych fazach choroby liczy się dostępność pulsoksymetrów, leku remdesivir, a potem wspomagania tlenowego. W listopadzie dostarczono do Polski 48 tys. dawek remdesiviru, podobną liczbę otrzymamy w grudniu. Eksperci, z którymi konsultuje się ministerstwo, przekonują, że skuteczność tego leku uzasadnia jego zakup. Jeśli zastosuje się go w odpowiednim momencie, hamuje on namnażanie wirusa w organizmie.

Jednak o ile leki i narzędzia można wytworzyć lub kupić, to kolejnego czynnika pomagającego w leczeniu, czyli osocza ozdrowieńców – już nie.

Apel do osób, które pokonały koronawirusa

– Tu możemy wyłącznie korzystając z życzliwości, z pewnego dobrego serca dawców, zapewnić naszym chorym takie leczenie. Dlatego dziś razem z panem premierem zwracamy się do wszystkich z prośbą, by to osocze ozdrowieńców, by jego stan, jego zasób w Polsce zapewniał bezpieczeństwo leczenia – powiedział minister Niedzielski.

Wczoraj dzienne zapotrzebowanie na nie było na poziomie 450 jednostek, by je zaspokoić, potrzeba od 150 do 200 dawców.

– To zagadnienie krytyczne, byśmy się bronili przed rosnącą liczbą zgonów, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy przeszli koronawirusa, którzy spełniają warunki, którzy mogą się zgłosić do centrum krwiodawstwa – mówił minister zdrowia.

Przywileje dla ozdrowieńców, którzy oddadzą osocze

Pisaliśmy już, jak oddać osocze i kto może być dawcą, natomiast na rządowej stronie gov.pl opublikowano pakiet bonusów dla osób, które pokonały koronawirusa i honorowo oddadzą osocze:

Doceniamy tych, którzy pomagają innym

Osoby, u których przebieg choroby jest ciężki, potrzebują przeciwciał w walce z zakażeniem. Osocze pobrane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane aż u 3 pacjentów. Osocze pozwala uratować im zdrowie i życie. To szlachetny gest, który chcemy szczególnie docenić. Osoby, które oddadzą osocze, mogą skorzystać z kilku przywilejów:

  • 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi,
  • ulga za transport kolejowy i transport miejski (33%),
  • pakiet konsultacji medycznej przez rok od ostatniego oddania krwi,
  • prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych,
  • bon na 3 darmowe przejazdy autostradą,
  • ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

Zobacz więcej >