Koronawirus. Czy można jednocześnie zarazić się dwoma wariantami? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Koronawirus. Czy można jednocześnie zarazić się dwoma wariantami?

Koronawirus. Czy można jednocześnie zarazić się dwoma wariantami?

Eksperci ostrzegają, że to możliwe. Lekarze stwierdzili, że starsza kobieta, która w marcu zmarła w Belgii, zaraziła się dwoma wariantami koronawirusa od różnych osób. To pierwszy udokumentowany przypadek tego typu.

Eksperci twierdzą, że możliwe jest jednoczesne zarażenie się dwoma różnymi wariantami koronawirusa. Wykazano, że 90-letnia pacjentka z Belgii miała zarówno warianty Alfa, jak i Beta. Kobieta zmarła na COVID-19 w marcu w Belgii. Nie była zaszczepiona. Mieszkała sama i była pod opieką pielęgniarską w domu, zanim zaraziła się wirusem i została przewieziona do szpitala OLV w Aalst.

Zarażenie dwoma wariantami koronawirusa od dwóch różnych osób

Według BBC, lekarze, którzy się nią opiekowali, uważają, że zaraziła się dwoma wariantami koronawirusa od dwóch różnych osób.

Przypadek ten jest był omawiany na Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych, ale nie został jeszcze formalnie opisany w recenzowanym czasopiśmie.

– Oba te warianty krążyły w marcu w Belgii, więc prawdopodobne jest, że kobieta została zarażona różnymi wariantami koronawirusa pochodzącymi od dwóch różnych osób – powiedziała Anne Vankeerberghen, biolog molekularny ze szpitala OLV.

Wariant Alfa został po raz pierwszy wykryty w Wielkiej Brytanii, a wariant Beta w Afryce Południowej.

– Niestety nie wiemy, jak się zaraziła. Pacjentka mieszkała samotnie, ale opiekowało się nią wiele osób. Trudno powiedzieć, czy współzakażenie dwoma wariantami budzącymi niepokój odegrało rolę w szybkim pogorszeniu jej stanu – wyjaśniła Anne Vankeerberghen.

Zgodnie z komunikatem prasowym pacjentka z objawami oddechowymi uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19 i została hospitalizowana. Jej problemy oddechowe szybko się pogorszyły i zmarła pięć dni po przyjęciu do szpitala. Badania laboratoryjne wykazały, że była zakażona zarówno wariantem Alfa, jak i Beta koronawirusa.

Pierwszy udokumentowany przypadek, ale niejedyny

Według naukowców jest to pierwszy udokumentowany przypadek jednoczesnej infekcji dwoma wariantami koronawirusa, chociaż do tej pory zdarzały się bardzo rzadkie podwójne infekcje.

W styczniu tego roku naukowcy z Brazylii wykryli dwa przypadki podwójnych infekcji, a lekarze z Portugalii niedawno wyleczyli 17-latka, który w czasie gdy dochodził do siebie po infekcji koronawirusem, zaraził się innym wariantem.

Naukowcy twierdzą, że wykrycie dwóch budzących niepokój wariantów koronawirusa u jednej osoby nie jest niespodzianką. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby ustalić, czy takie infekcje mogą zagrozić skuteczności szczepień lub wywoływać gorszy przebieg choroby.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >